www.digimanie.cz
>
>

Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright

Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright
, , aktualita
Americké soudnictví je často terčem vtipů, neboť v této zemi netušených soudních možností lze žalovat snad naprosto všechno. Poslední případ z Texasu pak ukázal, že může být dokonce legální porušovat copyright.
K oblíbeným
reklama
Soudy v USA jsou známy tím, že se k nim lze dostat s naprosto netušenými soudními případy a verdikty jsou často neméně tak zarážející. Jedním z posledních velmi kontroverzních případů je ten, který k soudům poslal fotograf Jim Olive. Ten zažaloval státní University of Houston za to, že bez jeho svolení použila fotografii "The Cityscape". Ten totiž nejprve univerzitě zaslal požadavek na zaplacení 41 tisíc USD. Univerzita fotografii stáhla a nabídla Jimovi jen $2500. Ten to však tak nenechal a univerzitu zažaloval. Jenže co se dělo pak, to asi nikdo nečekal.
 
Vlajka Texasu
 
Soudy totiž daly za pravdu univerzitě. Zdůvodnění sice splňuje právní rámec, ale to neříká, že ten je sám o sobě bezchybný. Univerzita se totiž odkázala na 11. dodatek, který jednoduše říká, že státní instituce nemohou být v takových případech žalovány. Jinými slovy řečeno, státní instituce mohou v mnoha případech porušovat zákon, jak je libo, neboť je díky dodatku nelze hnát k soudu a potrestat. Což je hodně nebezpečný precendens. Jim Olive se totiž pokusil napadnout to, že univerzita mu vzala jeho majetek, což ale soudy shodily tím, že nic "nevzala", Jim fotografii pořád má. A navíc kvůli prohranému sporu musí zaplatit soudní výlohy. Otázkou však je, jak by celý soud dopadl, kdyby univerzitu žaloval za porušení copyrightu a nikoli sebrání majetku, což byla patrně Jimova chyba.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je tady za 215.500 Kč Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je tady za 215.500 Kč
Dlouho očekávaný supersvětelný objektiv Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je konečně tady. Přináší extrémní světelnost F0,95, povrchovou úpravu ARNEO Coat a další vrstvy pro potlačení odlesků a zvýšení kontrastu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem
Vědci z Institut für Mikroelektronik Stuttgart vyvíjí velmi zajímavou technologii snímače. Ta by měla mít teoreticky nekonečný dynamický rozsah díky schopnosti resetování stavu pixelů a počítadlu restartů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony má 3vrstvý organický senzor a 48MPx čip s PDAF Sony má 3vrstvý organický senzor a 48MPx čip s PDAF
Společnost Sony opět vylepšuje technologie svých senzorů. Novinkou je 3vrstvý snímač, který má organickou zelenou vrstvu a nepotřebuje demozaikování. U dalšího senzoru se zase chlubí 48MPx rozlišením a fázovým ostřením na všech pixelech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Panasonic Lumix S1H jde do prodeje s 5letou zárukou Panasonic Lumix S1H jde do prodeje s 5letou zárukou
Video-fotoaparát Panasonic Lumix S1H jde na český trh a společnost si pro první zákazníky připravila akci, kdy na novinku dostanou nadprůměrnou 5letou záruku. Také už známe cenu nového přístroje.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Canon slaví 100 milionů vyrobených fotoaparátů EOS Canon slaví 100 milionů vyrobených fotoaparátů EOS
Společnosti Canon se podařilo nevídané a počet fotoaparátů EOS s vyměnitelnými objektivy překonal kulatý počet 100 milionů kusů. K dosažení tohoto vysokého čísla potřebovala společnost Canon 32 let.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře