www.digimanie.cz
>
>

Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright

Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright
, , aktualita
Americké soudnictví je často terčem vtipů, neboť v této zemi netušených soudních možností lze žalovat snad naprosto všechno. Poslední případ z Texasu pak ukázal, že může být dokonce legální porušovat copyright.
K oblíbeným
reklama
Soudy v USA jsou známy tím, že se k nim lze dostat s naprosto netušenými soudními případy a verdikty jsou často neméně tak zarážející. Jedním z posledních velmi kontroverzních případů je ten, který k soudům poslal fotograf Jim Olive. Ten zažaloval státní University of Houston za to, že bez jeho svolení použila fotografii "The Cityscape". Ten totiž nejprve univerzitě zaslal požadavek na zaplacení 41 tisíc USD. Univerzita fotografii stáhla a nabídla Jimovi jen $2500. Ten to však tak nenechal a univerzitu zažaloval. Jenže co se dělo pak, to asi nikdo nečekal.
 
Vlajka Texasu
 
Soudy totiž daly za pravdu univerzitě. Zdůvodnění sice splňuje právní rámec, ale to neříká, že ten je sám o sobě bezchybný. Univerzita se totiž odkázala na 11. dodatek, který jednoduše říká, že státní instituce nemohou být v takových případech žalovány. Jinými slovy řečeno, státní instituce mohou v mnoha případech porušovat zákon, jak je libo, neboť je díky dodatku nelze hnát k soudu a potrestat. Což je hodně nebezpečný precendens. Jim Olive se totiž pokusil napadnout to, že univerzita mu vzala jeho majetek, což ale soudy shodily tím, že nic "nevzala", Jim fotografii pořád má. A navíc kvůli prohranému sporu musí zaplatit soudní výlohy. Otázkou však je, jak by celý soud dopadl, kdyby univerzitu žaloval za porušení copyrightu a nikoli sebrání majetku, což byla patrně Jimova chyba.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem 5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem
Je tu léto a s ním spousta dovolených a výletů do přírody. Lidé při nich často fotí i různé makro detaily přírody a my si v dnešním článku ukážeme několik tipů, jak z běžného fotoaparátu vymáčknout co nejlepší výsledky.
Dnes, návod, Milan Šurkala
Sigma zveřejnila roadmapu L-Mount objektivů Sigma zveřejnila roadmapu L-Mount objektivů
L-Mount Alliance to s novým bajonetem myslí docela vážně a Sigma tak zveřejňuje roadmapu, která dává lépe tušit, čeho se v dohledné době dočkáme. Celkem na nás v příštích měsících čeká 14 objektivů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR
Sony dnes představilo nový full frame fotoaparát A7R IV (ILCE-7RM4), který přináší zbrusu nový full frame čip se 61MPx rozlišením. Slibuje také nadprůměrný 15EV dynamický rozsah a vylepšené hybridní zaostřování.
16.7.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem
Na Kickstarteru se objevila vskutku netradiční koncepce digitální stěny pro středoformáty s vysokou kompatibilitou s různými systémy. Ta bude stát jen pár set dolarů, cenou za to ale bude jen maličký 1/2,33" CMOS snímač.
16.7.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek kapesnímu ultrazoomu Canon PowerShot SX740 HS. Ten nabídne velkorysý 40× optický zoom, podporu 4K videosekvencí i možnost manuálního ovládání expozice.
15.7.2019, recenze, Milan Šurkala27 komentářů