Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright

18.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Americké soudnictví je často terčem vtipů, neboť v této zemi netušených soudních možností lze žalovat snad naprosto všechno. Poslední případ z Texasu pak ukázal, že může být dokonce legální porušovat copyright.
Soudy v USA jsou známy tím, že se k nim lze dostat s naprosto netušenými soudními případy a verdikty jsou často neméně tak zarážející. Jedním z posledních velmi kontroverzních případů je ten, který k soudům poslal fotograf Jim Olive. Ten zažaloval státní University of Houston za to, že bez jeho svolení použila fotografii "The Cityscape". Ten totiž nejprve univerzitě zaslal požadavek na zaplacení 41 tisíc USD. Univerzita fotografii stáhla a nabídla Jimovi jen $2500. Ten to však tak nenechal a univerzitu zažaloval. Jenže co se dělo pak, to asi nikdo nečekal.
 
Vlajka Texasu
 
Soudy totiž daly za pravdu univerzitě. Zdůvodnění sice splňuje právní rámec, ale to neříká, že ten je sám o sobě bezchybný. Univerzita se totiž odkázala na 11. dodatek, který jednoduše říká, že státní instituce nemohou být v takových případech žalovány. Jinými slovy řečeno, státní instituce mohou v mnoha případech porušovat zákon, jak je libo, neboť je díky dodatku nelze hnát k soudu a potrestat. Což je hodně nebezpečný precendens. Jim Olive se totiž pokusil napadnout to, že univerzita mu vzala jeho majetek, což ale soudy shodily tím, že nic "nevzala", Jim fotografii pořád má. A navíc kvůli prohranému sporu musí zaplatit soudní výlohy. Otázkou však je, jak by celý soud dopadl, kdyby univerzitu žaloval za porušení copyrightu a nikoli sebrání majetku, což byla patrně Jimova chyba.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.