www.digimanie.cz
>
>

Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright

Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright
, , aktualita
Americké soudnictví je často terčem vtipů, neboť v této zemi netušených soudních možností lze žalovat snad naprosto všechno. Poslední případ z Texasu pak ukázal, že může být dokonce legální porušovat copyright.
K oblíbeným
reklama
Soudy v USA jsou známy tím, že se k nim lze dostat s naprosto netušenými soudními případy a verdikty jsou často neméně tak zarážející. Jedním z posledních velmi kontroverzních případů je ten, který k soudům poslal fotograf Jim Olive. Ten zažaloval státní University of Houston za to, že bez jeho svolení použila fotografii "The Cityscape". Ten totiž nejprve univerzitě zaslal požadavek na zaplacení 41 tisíc USD. Univerzita fotografii stáhla a nabídla Jimovi jen $2500. Ten to však tak nenechal a univerzitu zažaloval. Jenže co se dělo pak, to asi nikdo nečekal.
 
Vlajka Texasu
 
Soudy totiž daly za pravdu univerzitě. Zdůvodnění sice splňuje právní rámec, ale to neříká, že ten je sám o sobě bezchybný. Univerzita se totiž odkázala na 11. dodatek, který jednoduše říká, že státní instituce nemohou být v takových případech žalovány. Jinými slovy řečeno, státní instituce mohou v mnoha případech porušovat zákon, jak je libo, neboť je díky dodatku nelze hnát k soudu a potrestat. Což je hodně nebezpečný precendens. Jim Olive se totiž pokusil napadnout to, že univerzita mu vzala jeho majetek, což ale soudy shodily tím, že nic "nevzala", Jim fotografii pořád má. A navíc kvůli prohranému sporu musí zaplatit soudní výlohy. Otázkou však je, jak by celý soud dopadl, kdyby univerzitu žaloval za porušení copyrightu a nikoli sebrání majetku, což byla patrně Jimova chyba.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Unsplash uvolnil dataset 2 milionů bezplatných snímků např. pro vývoj AI Unsplash uvolnil dataset 2 milionů bezplatných snímků např. pro vývoj AI
Fotobanka Unsplash je mezi mnohými fotografy nenáviděna, protože jiní autoři zde dávají snímky k bezplatnému použití. Nyní navíc uvolňuje ke stažení dataset 2 milionů snímků v jednom velkém archivu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Video: Svatební focení nevěsty v Bejrútu přerušila ničivá exploze Video: Svatební focení nevěsty v Bejrútu přerušila ničivá exploze
Ničivý výbuch v hlavním městě státu Libanon - Bejrútu - překvapil tamější obyvatele zcela nečekaně. Na náměstí nedaleko epicentra v přístavu zrovna pózovala pro své svatební fotografie nevěsta, fotograf zaznamenal tlakovou vlnu.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty
Focení selfie sice vypadá jednoduše, v praxi jde ale o náramně nebezpečnou disciplínu. Zemřelo a zranilo se při ní už spousta lidí, často také dochází k poškození majetku. V Itálii takto jeden Rakušan poničil sochu v muzeu.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi
Společnosti Nikon se v posledním čtvrtletí vůbec nedařilo. Koronavirová pandemie měla dle slov společnosti enormní dopad na hospodaření a zaznamenaná poklesy příjmů jsou opravdu velmi dramatické.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
Sigma uvedla objektiv 85mm F1.4 DG DN Art pro CSC Sigma uvedla objektiv 85mm F1.4 DG DN Art pro CSC
Společnost Sigma rozšířila nabídku svých objektivů pro CSC systémy novým modelem 85mm F1.4 DG DN Art. Vysoce světelný portrétní objektiv bude k mání nejen pro bajonet E-Mount, ale také pro L-Mount.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář