Fotograf vytváří noční letecké snímky obrovských svítících skleníků
31.1.2020, Kateřina Hoferková, aktualita
Fotograf Tom Hegen na svém instagramovém profilu zveřejnil letecké záběry na noční nizozemskou krajinu, která je pokrytá rozlehlými skleníky na pěstování plodin. Upozorňuje tím například na problém světelného znečištění, který se skleníky přichází.
Německý fotograf jménem Tom Hegen nafotil sérii snímků, která zobrazuje krajinu pokrytou obrovskými jasně zářícími skleníky v Nizozemsku. Noční záběry pořízené z ptačí perspektivy tvoří sérii nazvanou “The Greenhouse Series”.
Fotograf se snaží svou prací upozornit například na stále rostoucí populaci, která se má podle Organizace spojených národů do roku 2050 rozšířit ze současných 7,7 miliard lidí až na 10 miliard. S tím se podle slov Toma Hegena stane ještě větší výzvou všechny obyvatele naší planety nakrmit, přírodní zdroje jako zemědělská půda nebo voda se totiž stávají neustále vzácnějšími.
Nizozemští vědci pracují na vývoji systémů, které budou schopné zajistit potravu pro rostoucí množství lidí, počítají přitom s pěstováním plodin na menší rozloze a ve sklenících. Díky umělému osvětlení, stálé teplotě a vlhkosti tak lze základní plodiny pěstovat po celý rok bez ohledu na počasí nebo roční období. S tím přichází i vyšší produkce, než je tomu u venkovních farem.
Nizozemsko se tak stalo jednou z předních zemí, která se může pyšnit vývojem v oblasti zemědělských inovací a pěstování plodin v kontrolovaném prostředí. S rozlehlými skleníky ale také přichází i méně pozitivní důsledky, na které se německý fotograf snaží poukázat. Mezi ně patří například světelné znečištění.
Kvůli stále se zpřísňujícím předpisům už ale nyní je spousta střech nizozemských skleníků v noci tmavá. Skleníky se totiž postupně zatemňují, aby umělé osvětlení v noci nevyzařovaly do okolní krajiny, což lze vidět i na snímcích Toma Hegena.
Zdroje: petapixel.com, instagram.com