Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf žaluje stát Virginia, nechce být nucen fotit svatby homosexuálů

10.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Fotograf Chris Herring žaluje stát Virginia v USA kvůli novému zákonu Virginia Values Act. Ten zakazuje diskriminaci na základě pohlaví nebo sexuální orientace. Herring se bojí, že ho to přinutí fotit svatby homosexuálních párů.
Boj proti diskriminaci půjde ve státě Virginia v USA k soudu. Stát je zde žalován fotografem Chrisem Herringem, který napadá nový antidiskriminační zákon Virginia Values Act. Ten zakazuje diskriminaci lidí na základě jejich pohlaví nebo sexuální orientace např. v oblasti ubytování, bydlení, zaměstnání a dalších. Bojí se, že kvůli zákonu bude nucen přijímat zakázky pro focení svateb homosexuálních párů, jinak by mu hrozila pokuta za porušení zákona. A ta je doslova likvidační. Činí totiž až 50 tisíc USD (1,18 mil. Kč) za první takové porušení a každé další může dosahovat až 100 tisíc USD (2,36 mil. Kč).
 
Svatba homosexuálního páru
ilustrační foto, autor: Guy of taipei / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Herring tvrdí, že zákon odporuje Prvnímu dodatku Americké ústavy. Sám tvrdí, že proti homosexuálům nic nemá, často s nimi pracuje na nejrůznějších zakázkách, ale kvůli jeho křesťanské víře se nehodlá podílet na focení jejich sňatků, které takové víře odporují. Pokud by musel splňovat nařízení zákona, tak by měl několik možností. Buď by takové focení odmítl, ale to by ho kvůli pokutám mohlo zruinovat, nebo by ho přijal, ale pak by to odporovalo jeho náboženskému přesvědčení. Třetí možností je zavřít krám a živit se něčím jiným.
 
Není to navíc první žaloba podobného typu, podobná byla podána jiným fotografem loni v Kentucky. Jiný případ byl v Koloradu, kde pekárna odmítla vytvořit svatební dort pro homosexuální pár. Případ se dostal až do Nejvyššího soudu, kde ho pekárna vyhrála.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.