www.digimanie.cz
>
>

Fotografování lidí – 2.díl: na slunci

Fotografování lidí – 2.díl: na slunci
, , článek
Podrobnějším rozborem neoficielní statistiky fotografií v minilabech či na discích počítačů nejspíš zjistíte, že jejich valná část je pořízena venku za denního světla. Je to přirozené - venku je dost světla, dobře se tam tedy fotografuje a hodně se tam toho děje. Zejména oblíbeným časem je léto a slunce.
reklama
Dovolená, pláže, sport, výlety, svatby atp. – to vše jsou aktivity, které k fotografii přímo vybízejí. A většina z nich se kvůli počasí děje v létě. Proto hodně fotografií v létě i vzniká – své by mohla o letních špičkách vyprávět obsluha minilabů. Jak je to tedy s fotografováním lidí za plného slunce?

Snímky lidí venku mají obrovskou výhodu spontánnosti – můžete je zachytit v přirozeném pohybu i výrazu – musíte však dávat pozor na světlo. Světlo je základem fotografie a tak i charakter denního světla se silně projeví na fotografii. Jeho velkou výhodou je, že je ho obvykle dost a tak nehrozí rozhýbání snímku, zbytečný šum díky vysoké ISO citlivosti atd. Jeho velkou nevýhodou však je, že ho není možné nijak řídit ani ovlivnit a že jeho barva i kvalita silně kolísá. Nezbude tak nic jiného, než značná improvizace.


Polední slunce vysoko na obloze


Slunce je pro lidi zcela přirozený zdroj světla. Pokud porovnáte spektrální citlivost oka zjistíte, že odpovídá spektru slunce. Pokud porovnáte dynamický rozsah oka s rozsahem produkovaným sluncem na zemi, tak opět zjistíte, že odpovídají. Proto je i spousta fotografií pořízených ve světle slunce – a logicky zejména kolem poledne, kdy je lidská aktivita největší. Tragédií slunce jako zdroje světla však je, že je příliš bodový a tudíž velmi tvrdý světelný zdroj. Vytváří tak ostré přechody světlo/stín a všeobecně jsou lidé i objekty nasvíceny velmi nerovnoměrně = tvrdě shora.Typický snímek pořízený v poledním slunci (viz stín pod nohama mnicha). To vytvoří ostré přechody stínů a světel, tmavé obličeje a vyžaduje velmi přesnou expozici. Avšak i v případě přesné expozice se místy těžko zabraňuje přeexpozici a tím přepalům – viz např. tlampač či bílé blůzky děvčat na slunci.

Poledním sluncem máme na mysli situaci, kde je slunce vysoko na obloze (nad hlavou) a podle zeměpisné šířky lze tedy tuto dobu určit od pozdního rána do brzkého odpoledne. Zejména blízko rovníku se slunce drží velmi vysoko a vytváří tedy téměř bodové horní světlo. V důsledku toho mají lidé obličeje často ve stínu, zejména pokud se chrání proti slunci pokrývkou hlavy, čemuž se nelze divit.


Polední slunce je typické vysokou polohou nad hlavami. Vytváří tvrdé horní světlo jen mírně rozptýlené díky obloze. Svislé plochy (tváře) jsou tak nasvíceny jen málo a vznikne spousta ostrých stínů pod vším co stíní.Horní tvrdé světlo často vede ke stínům v obličeji. Ty jsou potom tmavé, bez kvalitní kresby a naopak přesvícená místa poutají zbytečnou pozornost.


Vysoký kontrast


Polední slunce způsobí i vysoký kontrast světlo/stín a digitální fotoaparáty se stále omezeným dynamickým rozsahem mají problém oboje současně zaznamenat. Nejen, že to vede k nutnosti velmi přesné expozice, ale ani ona nedokáže často zabránit přepalům ve světlých místech (světlé oblečení, bílé zdi) či ke ztrátě kresby ve stínech (často černé a ostré stíny).Exponovat tento snímek byl velký problém. Kontrast mezi tmavou horní částí s obličejem a spodní částí ozářenou přímým sluncem je obrovský a tak oboje kvalitně zaznamenat de facto nelze. Přitom udělat jiný ořez vzhledem ke kontextu snímku nešlo.


Zmatek na snímku


Polední slunce má také tendenci množstvím stínů a odlesků vytvořit silně nepřehledné obrázky. Vznikají tak často komplikované vzorky plné hran a fotografie bývá často nečitelná.Typická ukázka snímku ve vegetaci pořízená za poledního slunce. Sami uznáte, že množství hran, stínů a detailů je tak obrovské, že snímek je bezcenný a ústřední motiv (lidé na slonovi) se zcela ztrácí.

Moc nepomůže ani malá hloubka ostrosti, protože rozostřená místa často vytvoří na snímku jasné fleky jako reakci na často přesvětlené a lesknoucí se předměty na pozadí.Přesvětlené a často se lesknoucí rozmazané pozadí rádo vytvoří fleky. Čím kvalitnější je objektiv, tím lepší dá výsledky jako na tomto snímku, kde fleky nejsou nijak hrozné.


Typický „letní“ histogram snímku muže výše. Z něj je patrné jak množství tmavých (černých) ploch (označeny modře), tak i přeexpozice (přepal) řady pixelů (označeny červeně). Dynamický rozsah scény je za přímého slunce pro digitální fotoaparáty stále bohužel vražedný. Proto je třeba přesně exponovat a citlivě volit kompromis mezi světlem a stínem. Oboje dobře mít se současnými fotoaparáty prostě nebudete.


ZávěrMožná to vypadá, že polední slunce je to nejhorší prokletí, které může fotografii potkat. Není tomu ale vždy tak. Polední jasné slunce dává snímku brilanci, teplo a oživuje ho jasnými plochami a barvami. Navíc je světla dost, což zdaleka není samozřejmost. Při fotografování v takovém světle je ale dobré vzít do úvahy, že:
  • Je třeba přesně exponovat a to často s rozhodnutím co je důležitější – světla nebo stíny?
  • Lidé budou mít ostré a hluboké stíny a ty je třeba vzít do úvahy při kompozici snímku
  • Do celkové nálady snímku významně promluví i pozadí – stíny budou tmavé, osvětlené plochy např. zdi či voda velmi světlé
  • Je třeba dát pozor na „zmatek stínů“ na snímku – čím je tam toho méně tím lépe
  • Často je přeci jen lepší se poohlédnout po lepším světle – je třeba jen 2 metry od vás!
  • Variantou je hluboké stíny vykrýt odraznou deskou nebo bleskem


Tento snímek musel být fotografován na slunci – stín by nedával smysl relativně k obsahu. Vhodným úhlem snímání a dobrou expozicí se však podařilo udržet stíny pod kontrolou. Voda také funguje jako odrazná deska a tak částečně tmavé stíny pod hlavami vykrývá. Tmavé skály v pozadí nemusí mít až tak dokonalou kresbu a spíše rámují snímek.Další expozičně poměrně těžký snímek v poledním slunci, kde se muselo automatice významně pomoci. Ta měla tendenci snímek výrazně podexponovat a tvář potom byla příliš tmavá. Díky zesvětlení snímku nevypadá špatně avšak za cenu mírné přeexpozice a přepalů bílého oblečení (vlevo).

V příštím díle se podíváme na přisvícení stínů bleskem a na úskalí světla slunce nízko nad obzorem.
Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.

Nejnovější články
Olympus spustil dva cashbacky na CSC i objektivy Olympus spustil dva cashbacky na CSC i objektivy
Většina distributorů fotoaparátů spustila cashback akce a Olympus není výjimkou. Ten má rovnou dvě různé akce, jednu spojenou s modelem E-M1 Mark II, druhou pak s levnějšími modely E-M5 Mark II a E-M10 Mark III.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Zimní cashback na fotoaparáty Pentax a Ricoh Zimní cashback na fotoaparáty Pentax a Ricoh
České zastoupení fotoaparátů značek Pentax a Ricoh si pro nás připravilo tradiční akci typu cashback. I když jde o zimní cashback, poběží především během podzimu. Za fotoaparáty bude možno získat zpět až 2500 Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: říjen 2018 Doporučené fotoaparáty: říjen 2018
Pokud vybíráte nový fotoaparát, může být dost těžké se v nabídce kompaktů, CSC fotoaparátů a zrcadlovek vůbec vyznat. Proto je zde náš pravidelný průvodce, který vás nasměruje k tomu nejlepšímu, co lze v jednotlivých kategoriích sehnat.
Včera, návod, Milan Šurkala48 komentářů
Adobe ukázal Moving Stills: AI vytváří prostorové video z fotky Adobe ukázal Moving Stills: AI vytváří prostorové video z fotky
Na konferenci Adobe MAX představila společnost také technologie, které má ve vývoji. Zajímavostí jsou např. Moving Stills, kdy systém pomocí umělé inteligence a zdrojové fotografie vytvoří video s iluzí pohybu v prostoru.
20.10.2018, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Meyer Optik Görlitz končí, lidé neuvidí peníze ani objektivy Meyer Optik Görlitz končí, lidé neuvidí peníze ani objektivy
Kickstarter nepřináší vždy úspěšné projekty. Jedním z obrovských neúspěchů je společnost net SE, která oživovala objektivy Meyer Optik Görlitz nebo Oprema Jena. Společnost nicméně zbankrotovala a lidé neuvidí ani peníze ani objektivy.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů