reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fototiskárny: tiskněte fotky doma v obýváku

14.4.2016, PR článek , inzerce
Většina fotek dnes vzniká digitálně a skoro všechny v digitální podobě zůstanou. Občas se ale objeví potřeba mít fotku na papíře, nicméně nechcete investovat do drahého profesionálního tisku. Naštěstí dosahují domácí fototiskárny dostatečných kvalit.

Redakce Digimanie není autorem tohoto článku a nezodpovídá za jeho obsah.


Tisknout fotky umí v podstatě každá tiskárna, zejména u těch barevných se dostáváme na takovou úroveň kvality, která řadě uživatelů pro řadu účelů bude plně dostačovat. Podle čeho ale vybírat, pokud to s tiskem fotek myslíte skutečně vážně? Nabízíme několik parametrů, na které byste si měli dávat pozor.


Technologie a rozlišení


Předpokládáme, že chcete tisknout fotky barevně. Pak máte, v rozporu s obecně přijímanými mýty, na výběr ze dvou možností. Dnes i barevné laserové tiskárny pořídíte za ceny srovnatelné s jejich inkoustovými protějšky. A dosahují přitom dostatečné kvality pro tisk nejen kancelářských prezentací, ale i klasických fotek.

Druhá věc je ovšem vzhled výsledných obrázků. Podle četných názorů jsou fotky vytisknuté na inkoustové tiskárně živější a zářivější. Výtisky z laserových tiskáren jsou pak „suché“ nebo „zašedlé“. Pro jednoduché ukázání příbuzným bezpochyby stačí, k dlouhodobé archivaci v rodinném albu se ale nejspíš úplně nehodí.

U inkoustových tiskáren ale musíte dát pozor na dvě čísla. První udává maximální tiskové rozlišení a uvádí se v jednotkách DPI (dot per inch, počet bodů na palec). Pro tisk v časopisecké kvalitě vám postačí hodnota DPI 300 × 300 bodů. Na druhou stranu, čím vyšší hodnota DPI, tím jemněji prokreslené fotky bude tiskárna produkovat. Druhým číslem, na které musíte dát pozor, je počet inkoustů nebo barevných tonerů. Opět platí, že čím vyšší hodnota, tím lepší výsledek. Klasické kancelářské tiskárny obsahují čtyři inkousty, takže většinu barevných odstínů skládají s použitím více inkoustů současně. Profesionální fototiskárny mají inkoustů větší počet.


Formát tisku


Multifunkční zařízení pro domácnost nebo kancelář zvládají většinou tisknout v nejobvyklejším formátu A4. To sice vyhovuje většině kancelářských dokumentů, na fotky se ale úplně nehodí. Při výběru tiskárny, u níž očekáváte použití pro fototisk, tedy zvažujte, zda se dokáže formátově uskromnit a produkovat fotky například v rozměru 10 × 15 cm.

Pokud ne, svět se nezboří, umístíte více fotek na stránku A4 (konkrétně čtyři – dvě na šířku, skoro dvě na výšku) a přikoupíte k tiskárně ještě řezačku. Pokud ano, pořídíte si speciální fotopapír nařezaný na příslušný rozměr a necháte tiskárnu, jak si s ním poradí.


Doplňkové funkce


Kancelářská tiskárna jednoduše pokryje papír inkoustem či, v případě laserové technologie, tonerem. To v pohodě stačí, pokud chcete jen fotky někomu ukázat a zase neekologicky zahodit. Pro dlouhodobější archivaci nebo opakované ukazování to ale chce něco navíc.

Osvícení výrobci inkoustových tiskáren, jako třeba Canon, používají speciální inkousty stříkané na papír ve větší hustotě. Výsledkem jsou pak sytější barvy, ale také vyšší otěruvzdornost. Fotky vytisknuté touto technologií snesou opakované ohmatávání, ale také otírání v peněžence nebo ve fotoalbu. Stejně tak jsou odolné proti neúmyslnému polití vodou či jinou tekutinou.

To ale ještě stále není všechno, jak říká guru teleshopingu. Specializované fototiskárny překryjí po tisku celou fotku tenkou ochrannou vrstvou, jakousi variací na laminování, která zajišťuje vysokou odolnost proti mechanickému poškození a vyblednutí vlivem slunečního záření. Taková fotka vydrží podle tvrzení výrobců klidně sto let.


Tisk po síti


Další parametry už jsou spíše doplňkové. Rychlost tisku je sice důležitá, ale pokud nehodláte doma provozovat fotolab, nejspíš si klidně pár sekund na tu jednu fotku týdně počkáte. A pokud už hodláte posuzovat tiskárny podle rychlosti, zaměřte se spíše na čas, který uběhne od vydání pokynu k tisku po dobu, než vyjede z tiskárny první fotka.

Mnohem zajímavější jsou funkce pro tisk po síti. Moderní tiskárna umí tisknout nejen v případě, že ji připojíte kabelem k počítači. Úplně stačí, když bude připojena do domácí sítě. Pak zvládne produkovat fotky, jejichž tisk zadáte z libovolného domácího zařízení – počítače, notebooku, tabletu nebo třeba chytrého telefonu. A to ani nemluvím o fotoaparátech, které se umí připojit do domácí Wi-Fi sítě a automaticky nahrát fotky třeba do domácího síťového úložiště NAS, nebo – po stisknutí příslušného tlačítka – automaticky odeslat na tiskárnu.

Odtud je už jen krok k tisku po internetu. Mnoho tiskáren nabízí možnost stáhnout aplikaci pro tablet nebo chytrý telefon. Jejím prostřednictvím se pak odkudkoliv z internetu přihlásíte na vaši domácí tiskárnu a odešlete přímo z dovolené fotky, které doma vyjedou na tiskárně vašich rodičů.


Canon CP-910


Kompaktní tiskárna, která zvládne produkovat fotky v rozměru 10 × 15 cm. Používá termosublimační inkoustovou technologii, zvládá tisknout z paměťových karet, USB disků nebo libovolných zařízení přes Wi-Fi. Díky tomu, že fotkám dodává povrchovou úpravu, můžete tisknout v matném nebo pololesklém provedení.


Epson SC-P400


Profesionální fototiskárna značky Epson je vybavena hned sedmi zásobníky s inkoustem. Umí tisknout až ve formátu A3+. Epson SC-P400 si bez problémů poradí i s tlustšími materiály, například rolemi papíru nebo CD/DVD médii o tloušťce až 1,3 mm. Maximální rozlišení dosáhlo hodnot 5 760 × 1 440 dpi, tiskárna umí tisknout nejen přes kabel, ale i přes síť Wi-Fi.


Canon Pixma iP7250


Kancelářská tiskárna nabízející kromě tisku všech domácích i kancelářských dokumentů také kvalitní tisk fotek. Je naplněna hned pěti kazetami s inkousty a umí tisknout fotografie bez bílých okrajů. Podporuje technologii Fine, což v praxi představuje tak malé kapičky inkoustu, že mají objem jen jeden pikolitr. Díky tomu dokáže dosáhnout rozlišení až 9 600 × 2 400 dpi.
reklama
reklama