Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Foveon opět na scéně?

23.6.2004, Michal Spáčil, aktualita
Velmi diskutovaný třívrstvý snímací element Foveon si ve dvou Sigmách a jednom Polaroidu nevydobyl zdaleka takovou pozici, jakou jeho tvůrci zřejmě očekávali. Přesto se nevzdávají a nedávno představili novou verzi, která však míří spíše do rozlehlých vod průmyslových aplikací.
V pondělí vydal Foveon tiskovou zprávu, v níž se pochlubil novým obrazovým snímačem typu CMOS. Jde o 4,5 megapixelový obrazový element F19 o velikosti 1/1.8". Stejně jako u předchozích snímačů typu X3 jsou zde pro každý pixel vyhrazeny tři samostatné barvy (RGB), což v tomto případě znamená 1440x1080 pixelů ve třech vrstvách. Čip byl navržen i s ohledem na použití v chystaném přístroji HanVision HVDUO-5M, který bude sloužit především k vědeckým a technickým účelům.

Snímání obrazu ve třech vrstvách je myšlenka, s níž konstruktéři Foveonu málem udělali díru do světa. Princip připodobnitelný k činnosti barevného kinofilmu vyvolal při svém oznámení velkou pozornost mezi odbornou veřejností a na fotoaparát vybavený Foveonem se netrpělivě čekalo na všech frontách. Sigma SD9, což byl první přístroj vybavený Foveonem, však velký úspěch neměl a dalo by se přímo říct, že šlo v podstatě o fiasko. Ani jeho nástupce SD10 nesklidil očekávaný úspěch a leckdo předpokládal, že ve Foveonu hodí flintu do žita. Následný sňatek Foveonu s Polaroidem se také nevydařil, a tak se zdálo, že jinak slibná myšlenka třívrstvého čipu zmizí když ne přímo v propadlišti dějin, tak někde na jeho okraji. Foveon však nechce odepsat prostředky vynaložené na výzkum a snaží se na nemilosrdném trhu přece jen najít skulinku.




Foveon ve svých materálech operuje především s faktem, že obrazová informace z obvyklých jednovrstvých čipů vyžaduje barvenou interpolaci a jsou zde používány filtry pro zmírnění barevných artefaktů. Foveon naopak nic takového nepotřebuje. Použitá technologie též slibuje vyšší barevnou hloubku a ostrost. Technologie VPS (Variable Pixel Size) pak má za úkol redukovat další velkou nectnost stávajících snímačů – šum. Mezi další přednosti patří i nízká spotřeba. Na trh však byl čip vypuštěn ještě dřív, než se podařilo vychytat všechny mouchy, a zajímavá technologie tak vyvolává zatím po počátečním nadšení spíše rozpaky.

Zatím poslední počin Foveonu ukazuje, že se výrobce nevzdává a pokukuje po dalších možných partnerech, kteří by byli schopní dostat jeho čip na trh. Spojení s mladou korejskou firmou HanVision, která se specializuje na průmyslové kamery, naznačuje strategické rozhodnutí Foveonu orientovat se spíše na industriální aplikace. Je to podle našeho mínění škoda, protože třívrstvý čip je výborná myšlenka a v případě neúspěchu Foveonu v oblasti běžného fotografování nebudou mít další výrobci chuť pokoušet se o totéž.



Sigma SD9 - znevýhodnila ji neschopnost ukládat jinak než v RAWu a typ bajonetu
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.