Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm aktualizuje XF 27mm F2.8 R WR, nyní má odolnější konstrukci

28.1.2021, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Fujifilm přichází s dalším aktualizovaným objektivem pro systém X. Tentokrát se dostalo na Fujinon XF 27mm F2.8 R WR. Proti předchůdci tak dostává konstrukci odolnou vůči vodě a prachu.
Systém Fujifilm X je poměrně populárním a výrobce nechce nechat nic náhodě. Proto přichází s aktualizovanými verzemi starších objektivů, jak už se to ostatně stalo i s modelem XF 10-24mm. Nyní se dostal na řadu model Fujinon XF 27mm F2.8 R WR. Zásadní změnou je zvýšená odolnost vůči nepříznivému počasí (od toho nově "WR" v názvu). Nemá mu tak vadit voda, prach nebo mrazy do -10 °C. V dalších ohledech je to starý známý objektiv s 27mm reálnou ohniskovou vzdáleností a 41mm přepočtenou (úhel záběru 55,5°). Má 7 optických členů uspořádaných do 5 skupin, jeden člen je asférický. Světelnost má hodnotu F2,8 a 7lamelovou irisovou clonu lze nastavit maximálně na F16. Clonový kroužek dovoluje nastavení clony na objektivu, je zde ale i poloha A pro automatiku a volbu clony z těla.
 
Fujinon XF 27mm F2.8 R WR
 
Minimální zaostřovací vzdálenost činí 34 cm, takže objektiv může dosáhnout maximálně 0,1× zvětšení. Zarážející je, že se v rámci aktualizace (a větším směřování Fujifilmu na video) nedostalo na lepší zaostřovací motorek, a tak tu máme i nadále DC motorek. Objektiv se může chlubit velmi kompaktními rozměry 62 mm v průměru a 23 mm na délku, jeho hmotnost pak činí jen 84 gramů. Závit pro filtry má průměr 39 mm. Objektiv je dodáván i se sluneční clonou. Cena byla stanovena na 399 USD, takže patrně stále zůstane někde okolo 11 tisíc Kč s DPH.
 
Fujinon XF 27mm F2.8 R WR
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.