Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm překvapil 30× ultrazoomem FinePix HS10

3.2.2010, Milan Šurkala, Aktualita
Ačkoli Fujifilm trochu stojí ve stínu slavnějších značek, nový ultrazoom FinePix HS10 by jej mohl vynést zpátky do výšin. Najdete zde extrémně širokoúhlý objektiv s 30× mechanicky ovládaným optickým zoomem, BSI CMOS snímací čip, Full HD videosekvence a neuvěřitelné množství zajímavých technologií.
Společnost Fujifilm chce ve třídě ultrazoomů zaútočit opravdu velmi zajímavý přístrojem FinePix HS10. Ačkoli jsme zatím neměli možnost jej testovat, papírové hodnoty jsou rozhodně poutavé. Uvnitř najdete malý 1/2,3" CMOS čip, který je vybavený BSI technologií. Díky tomu má větší činnou plochu snímače než u standardních CMOS čipů. To má za následek vyšší citlivost snímače a mělo by se to projevit menším šumem. Fujifilm lze rozhodně pochválit za to, že zbytečně nezvyšoval rozlišení, jak je dnes v módě. 10 megapixelů je tak výborným údajem. Čip je mechanicky stabilizován.



Objektiv Fujinon se rovněž nedává zahanbit. Těžko soudit optickou kvalitu, rozhodně však nejde o žádné ořezávátko. Nabízí totiž enormní 30× optický zoom a spolu s Olympusem SP-800UZ je tak prvním fotoaparátem, který nabízí takový obrovský rozsah. Fujifilm ale rozsah navrhnul poněkud lépe, poněvadž začíná již na extrémně širokoúhlých 24 milimetrech! Maximální ohnisko je tedy 720 milimetrů. Světelnost F2,8 na nejširším ohnisku je výborná, F5,6 na nejdelším už takový rozruch nevzbudí. S ohledem na délku ohniska to ale není špatné. Objektiv lze vybavit 58mm filtry a má jednu naprosto nepřekonatelnou výhodu. FinePix HS10 má totiž mechanicky ovládaný zoom, za což si zaslouží tu největší pochvalu. Bravo!

Vraťme se nyní k tomu, co vše nabízí CMOS BSI čip. K dispozici je trojitá stabilizace, prvně mechanický CCD-shift, dále navyšování ISO citlivosti a speciální zpracování obrazu. Sekvenční snímání nabízí rychlost 10 snímků za sekundu v plném rozlišení, za což by se nemusely stydět ani zrcadlovky. Takto lze pořídit maximálně 7 snímků. Best Frame Capture Mode pak zachycuje snímky průběžně a při domáčknutí spouště uloží posledních 7 snímků. Ten správný moment už vám nikdy neuteče. Rovněž potěší podpora Full HD videosekvencí, tedy v rozlišení 1920×1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Je zde i stereo zvuk a HDMI rozhraní. High Speed Movie je k dispozici dokonce při 1000 snímcích za sekundu.

Dále tu najdete Motion Remover Mode, kdy fotoaparát vyfotí 5 snímků za sebou, analyzuje pohybující se objekty, které pak vymaže. Údajně ideální pro vymazání turistů, těžko říci, jak to bude fungovat v praxi. Multi-Motion Capture Mode pak skládá pět snímků pohybujícího se objektu dohromady. Nechybí ani Pro Low Light Mode, který kombinuje několik expozic pro ostřejší snímek s nižším šumem. Motion Panorama Mode pak umožní v rychlosti pořídit panoramatický snímek držením spouště a otáčení fotoaparátu kolem osy. Lze snímat ve všech čtyřech směrech. Pro automatický výběr scénického režimu je zde SR AUTO.



Velkou radost udělá podpora formátu RAW. Ostření může být automatické i manuální. Objektiv ostří od 50 cm na nejširším ohnisku a až od 5 metrů na nejdelším. To je dost dlouhá vzdálenost, v praxi se dají očekávat hodnoty mnohem nižší. V makro režimu pak na nejširším ohnisku lze ostřit v rozsahu 10 až 300 cm, na nejdelším ohnisku pak od 2 do 5 metrů. Supermakro režim dovolí fotit od jednoho centimetru do jednoho metru.

Fotoaparát podporuje nejen automatické nastavení expozice, ale i prioritní režimy clony, času a plně manuální nastavení. Expoziční čas lze nastavit od 1/4000 s po 4 sekundy v automatických režimech, v manuálních módech lze zvýšit až na 30 sekund. Clonu lze nastavit v rozmezí od světelnosti objektivu (tj. F2,8 až 5,6 dle ohniska) po maximálních F11. Takto vysoká hodnota clony se opět už moc často nevidí a je zde další pochvala pro Fujifilm. Otázkou je, zda se už nebude příliš silně projevovat difrakce. Citlivosti jsou v rozsahu ISO 100 až ISO 6400, přičemž ta nejvyšší je k dispozici pouze ve sníženém rozlišení.

LCD displej má velkou 3,0" úhlopříčku, rozlišení je však jen klasických 230.000 bodů (320×240 pixelů). Zde si Fujifilm mohl dovolit trochu více, každopádně potěší, že se jedná o výklopný displej. Výborné je, že fotoaparát disponuje EVF hledáčkem s automatickou detekcí oka (při přiblížení oka se sám zapne, při oddálení se naopak EVF vypne a zapne LCD displej). Má však jen miniaturní 0,2" úhlopříčku a rozlišení 200.000 bodů. A to je málo. Napájení zajišťuje čtveřice AA baterií, což by při kvalitních článcích, mechanickém zoomu a úsporném CMOS čipu mohlo znamenat naprosto nevídanou výdrž na baterie. Tu ale Fujifilm zatím nezveřejnil.

Rozměry přístroje jsou 131×91×126 milimetrů, takže nejde o žádného drobka. Ostatně samotná hmotnost přístroje bez příslušenství činí 636 gramů. Fujifilm FinePix HS10 by měl být k dispozici od března za $500, tedy přibližně kolem 11.000 Kč s DPH.

Zdroj: www.dpreview.com, www.fujifilm.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.