www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujifilm přichází se superkompaktem FinePix X10

Fujifilm přichází se superkompaktem FinePix X10
, , aktualita
Fujifilm poslední dobou hodně překvapuje. Po výborném kompaktu X100 přichází malý bráška FinePix X10 se 2/3" CMOS EXR čipem a zoomovacím objektivem s výbornou světelností začínající již na F2,0. Je zde i Full HD video a spousta dalších zajímavostí.
K oblíbeným
reklama
Společnost Fujifilm nám v poslední době dělá radost. Na počátku roku potěšila neotřelým kompaktem FinePix X100, dnes představuje jakousi mini verzi FinePix X10. Tentokrát jde o kompakt mířící do kategorie menších "profi" kompaktů, reprezentovaných např. Canonem PowerShot G12, Panasonicem Lumix LX5 a dalšími. Nový Fujifilm jde do boje s velmi zajímavými zbraněmi. Jednou z nich bude bezesporu působivý retro design připomínající staré fotoaparáty (a model X100). Jako jeden z mála přístrojů na trhu nabídne např. optický hledáček se zhruba 85% pokrytím a radost udělá i tělo z magnéziových slitin.

Fotoaparát využívá ve své kategorii největšího snímacího čipu. Ten má 2/3" úhlopříčku (1/1,5") a je tedy plošně zhruba o necelých 20 až 30 % větší než v případě konkurence. Jeho rozlišení činí vyšších 12 megapixelů, což znamená na kompakt velmi malou pixelovou hustotu 21 MPx/cm2. Šum EXR CMOS čipu by tedy mohl být překvapivě nízký, na to se nicméně podíváme až v testu. Jak už je u EXR čipu zvykem, může fotit EXR HR snímky ve 12 megapixelech, EXR DR snímky s rozšířeným rozsahem v 6 MPx (polovina pixelů fotí na "světla", polovina na "stíny") a EXR SN rovněž v 6 MPx se spojováním pixelů a snižováním šumu.

V neposlední řadě potěší i rychlost čipu. K dispozici je sekvenční snímání o rychlosti 3, 5 a dokonce i 7 fps v plném rozlišení, pokud budete fotit do 6 MPx, můžete využít dokonce 10 fps! Nesmí chybět ani expoziční bracketing (do 1 EV), je zde ale i bracketing filmových režimů, dynamického rozsahu (DR100% až DR400% nastavení) a ISO citlivosti. Aby se fotoaparát nedal zahanbit, nabídne vám i Full HD video v rozlišení 1920×1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu se stereo zvukem a podporou optického zoomu. Ukládány jsou v H.264 MOV formátu, FinePix X10 dále zvládá statické snímky v JPEGu i RAWu.

Najdete zde i tradiční filmové režimy Provia, Astia a Velvia. U snímků je možno nastavit i sílu odšumování. Ve Quick Start módu fotoaparát naběhne za 0,8 sekundy (s pomocí zoomovacího kroužku, který funguje i pro zapnutí přístroje). K dispozici je až 360° panorama, elektronická vodováha a možnost úpravy RAW snímků přímo ve fotoaparátu.

Objektiv Fujinon nabízí 4× optický zoom v rozsahu od středně širokoúhlých 28 milimetrů po maximálních 112 mm. Jeho světelnost činí výborných F2,0 na nejširším a F2,8 na nejdelším ohnisku. Celkem se skládá z 11 optických členů v 9 skupinách, přičemž tři elementy jsou plně asférické (6 asférických povrchů), najdete zde i dva elementy z ELD (Extra Low Dispersion) skla. Ostřit je možno od 50 cm na širokém a 80 cm na nejdelším ohnisku, v makro režimu se tyto vzdálenosti zkrátí na 10 cm, resp. 50 cm. Supermakro vám dovolí přiblížit se na jediný centimetr. Díky rychlému EXR čipu má být velmi rychlé i kontrastní ostření (49bodové). Zajímavostí je i to, že Fujifilm zde použil optickou stabilizaci obrazu a potěší i manuální zoomování prstencem!

Clona objektivu je sedmilamelová irisová a dovoluje maximální přiclonění na F11. Expozici můžete nechat na automatice, lze ale využít i prioritu clony, času a plný manuál. Korekci expozice lze provést kolečkem na horní straně přístroje od -2 EV do +2 EV. Citlivosti nabízí rozsah od ISO 100 do ISO 3200 v plném rozlišení, ISO 6400 a ISO 12800 je k dispozici pouze ve sníženém rozlišení. Časy expozice mohou být od 1/4000 sekundy do 30 sekund. Interní blesk je vyskakovací, jeho dosah je až 7 metrů (nicméně při vysoké citlivosti ISO 800). Je možno použít i externí blesky EF-20 nebo EF-42.

2,8" LCD displej má vyšší rozlišení 460.000 bodů (320×480 pixelů). Podporovány jsou SD, SDHC a SDXC karty, nechybí ani HDMI výstup. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor NP-50. Rozměry činí 117×69,6×56,8 mm, hmotnost je 330 gramů bez příslušenství a 350 gramů s ním. Nejde tedy o žádného drobečka. K fotoaparátu je možno dokoupit kožené pouzdro, clonu objektivu (s 52mm závitem pro filtry) nebo již zmíněné externí blesky. Prodej začne v listopadu.

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount
Nikon nás pravidelně informuje o připravovaných objektivech pro svůj nový Z-Mount a nyní už víme plány až do roku 2021. Dostane se na pevná světelná skla, zoomy, ultrazoomy a dokonce i pancake objektivy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky
Na začátku léta oznámila společnost Canon svůj nový fotoaparát IVY REC, který má tvar a velikost typickou spíše pro USB klíčenky. Karabina pro připnutí fotoaparátu pak může sloužit i jako průhledový hledáček.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5 Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5
Server TechInsights rozebral 512GB smartphone Apple iPhone 11 Pro Max, aby zjistil, kolik vlastně stojí součástky do něj. Hodnotu spojenou s focením vyčíslil na $73,5 a jde tak o nejdražší položku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Setové objektivy Nikkor Z 16-50mm a 50-250mm pro APS-C Setové objektivy Nikkor Z 16-50mm a 50-250mm pro APS-C
Spolu s fotoaparátem Nikon Z50, který je vstupem do APS-C CSC fotoaparátů od Nikonu, se objevily také první dva setové objektivy Nikkor Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR a Nikkor Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Selfie v indické přehradě: 4 mrtví a konec nového sňatku Selfie v indické přehradě: 4 mrtví a konec nového sňatku
Pořizování selfie snímků už vedlo k mnoha tragickým úmrtím. Naprosto v tomto vede Indie a před pár dny byl navýšen počet obětí o další čtyři. Mladý pár a několik příbuzných se začalo topit v přehradě, zachránili se jen někteří.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře