www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujifilm přichází se superkompaktem FinePix X10

Fujifilm přichází se superkompaktem FinePix X10
, , aktualita
Fujifilm poslední dobou hodně překvapuje. Po výborném kompaktu X100 přichází malý bráška FinePix X10 se 2/3" CMOS EXR čipem a zoomovacím objektivem s výbornou světelností začínající již na F2,0. Je zde i Full HD video a spousta dalších zajímavostí.
K oblíbeným
reklama
Společnost Fujifilm nám v poslední době dělá radost. Na počátku roku potěšila neotřelým kompaktem FinePix X100, dnes představuje jakousi mini verzi FinePix X10. Tentokrát jde o kompakt mířící do kategorie menších "profi" kompaktů, reprezentovaných např. Canonem PowerShot G12, Panasonicem Lumix LX5 a dalšími. Nový Fujifilm jde do boje s velmi zajímavými zbraněmi. Jednou z nich bude bezesporu působivý retro design připomínající staré fotoaparáty (a model X100). Jako jeden z mála přístrojů na trhu nabídne např. optický hledáček se zhruba 85% pokrytím a radost udělá i tělo z magnéziových slitin.

Fotoaparát využívá ve své kategorii největšího snímacího čipu. Ten má 2/3" úhlopříčku (1/1,5") a je tedy plošně zhruba o necelých 20 až 30 % větší než v případě konkurence. Jeho rozlišení činí vyšších 12 megapixelů, což znamená na kompakt velmi malou pixelovou hustotu 21 MPx/cm2. Šum EXR CMOS čipu by tedy mohl být překvapivě nízký, na to se nicméně podíváme až v testu. Jak už je u EXR čipu zvykem, může fotit EXR HR snímky ve 12 megapixelech, EXR DR snímky s rozšířeným rozsahem v 6 MPx (polovina pixelů fotí na "světla", polovina na "stíny") a EXR SN rovněž v 6 MPx se spojováním pixelů a snižováním šumu.

V neposlední řadě potěší i rychlost čipu. K dispozici je sekvenční snímání o rychlosti 3, 5 a dokonce i 7 fps v plném rozlišení, pokud budete fotit do 6 MPx, můžete využít dokonce 10 fps! Nesmí chybět ani expoziční bracketing (do 1 EV), je zde ale i bracketing filmových režimů, dynamického rozsahu (DR100% až DR400% nastavení) a ISO citlivosti. Aby se fotoaparát nedal zahanbit, nabídne vám i Full HD video v rozlišení 1920×1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu se stereo zvukem a podporou optického zoomu. Ukládány jsou v H.264 MOV formátu, FinePix X10 dále zvládá statické snímky v JPEGu i RAWu.

Najdete zde i tradiční filmové režimy Provia, Astia a Velvia. U snímků je možno nastavit i sílu odšumování. Ve Quick Start módu fotoaparát naběhne za 0,8 sekundy (s pomocí zoomovacího kroužku, který funguje i pro zapnutí přístroje). K dispozici je až 360° panorama, elektronická vodováha a možnost úpravy RAW snímků přímo ve fotoaparátu.

Objektiv Fujinon nabízí 4× optický zoom v rozsahu od středně širokoúhlých 28 milimetrů po maximálních 112 mm. Jeho světelnost činí výborných F2,0 na nejširším a F2,8 na nejdelším ohnisku. Celkem se skládá z 11 optických členů v 9 skupinách, přičemž tři elementy jsou plně asférické (6 asférických povrchů), najdete zde i dva elementy z ELD (Extra Low Dispersion) skla. Ostřit je možno od 50 cm na širokém a 80 cm na nejdelším ohnisku, v makro režimu se tyto vzdálenosti zkrátí na 10 cm, resp. 50 cm. Supermakro vám dovolí přiblížit se na jediný centimetr. Díky rychlému EXR čipu má být velmi rychlé i kontrastní ostření (49bodové). Zajímavostí je i to, že Fujifilm zde použil optickou stabilizaci obrazu a potěší i manuální zoomování prstencem!

Clona objektivu je sedmilamelová irisová a dovoluje maximální přiclonění na F11. Expozici můžete nechat na automatice, lze ale využít i prioritu clony, času a plný manuál. Korekci expozice lze provést kolečkem na horní straně přístroje od -2 EV do +2 EV. Citlivosti nabízí rozsah od ISO 100 do ISO 3200 v plném rozlišení, ISO 6400 a ISO 12800 je k dispozici pouze ve sníženém rozlišení. Časy expozice mohou být od 1/4000 sekundy do 30 sekund. Interní blesk je vyskakovací, jeho dosah je až 7 metrů (nicméně při vysoké citlivosti ISO 800). Je možno použít i externí blesky EF-20 nebo EF-42.

2,8" LCD displej má vyšší rozlišení 460.000 bodů (320×480 pixelů). Podporovány jsou SD, SDHC a SDXC karty, nechybí ani HDMI výstup. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor NP-50. Rozměry činí 117×69,6×56,8 mm, hmotnost je 330 gramů bez příslušenství a 350 gramů s ním. Nejde tedy o žádného drobečka. K fotoaparátu je možno dokoupit kožené pouzdro, clonu objektivu (s 52mm závitem pro filtry) nebo již zmíněné externí blesky. Prodej začne v listopadu.

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku
Youtuber zveřejnil video, v němž předvádí, jak na jednu ze svých želv nádherných připevnil GoPro kameru. Želva pak v malém rybníku pořídila záběry světa a života ukrytého pod vodní hladinou. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Doporučené fotoaparáty: červen 2019 Doporučené fotoaparáty: červen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, návod, Milan Šurkala50 komentářů
Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR
Společnost Canon zveřejnila video, ve kterém vysvětluje, proč mohou mít CSC fotoaparáty snáze opticky kvalitnější objektivy než digitální zrcadlovky při menších rozměrech. Vše závisí na vzdálenosti senzoru od objektivu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala21 komentářů
Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright
Americké soudnictví je často terčem vtipů, neboť v této zemi netušených soudních možností lze žalovat snad naprosto všechno. Poslední případ z Texasu pak ukázal, že může být dokonce legální porušovat copyright.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0 MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0
Nezávislý výrobce objektivů MS Optics představuje dvě nové světelné padesátky pro M-Mount. Máme zde Vario Prasma 50mm F1.5 s optickým návrhem Plasmat a pak supersvětelný model ISM 50mm F1.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala