reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm přichází se superkompaktem FinePix X10

1.9.2011, Milan Šurkala, aktualita
Fujifilm poslední dobou hodně překvapuje. Po výborném kompaktu X100 přichází malý bráška FinePix X10 se 2/3" CMOS EXR čipem a zoomovacím objektivem s výbornou světelností začínající již na F2,0. Je zde i Full HD video a spousta dalších zajímavostí.
Společnost Fujifilm nám v poslední době dělá radost. Na počátku roku potěšila neotřelým kompaktem FinePix X100, dnes představuje jakousi mini verzi FinePix X10. Tentokrát jde o kompakt mířící do kategorie menších "profi" kompaktů, reprezentovaných např. Canonem PowerShot G12, Panasonicem Lumix LX5 a dalšími. Nový Fujifilm jde do boje s velmi zajímavými zbraněmi. Jednou z nich bude bezesporu působivý retro design připomínající staré fotoaparáty (a model X100). Jako jeden z mála přístrojů na trhu nabídne např. optický hledáček se zhruba 85% pokrytím a radost udělá i tělo z magnéziových slitin.

Fotoaparát využívá ve své kategorii největšího snímacího čipu. Ten má 2/3" úhlopříčku (1/1,5") a je tedy plošně zhruba o necelých 20 až 30 % větší než v případě konkurence. Jeho rozlišení činí vyšších 12 megapixelů, což znamená na kompakt velmi malou pixelovou hustotu 21 MPx/cm2. Šum EXR CMOS čipu by tedy mohl být překvapivě nízký, na to se nicméně podíváme až v testu. Jak už je u EXR čipu zvykem, může fotit EXR HR snímky ve 12 megapixelech, EXR DR snímky s rozšířeným rozsahem v 6 MPx (polovina pixelů fotí na "světla", polovina na "stíny") a EXR SN rovněž v 6 MPx se spojováním pixelů a snižováním šumu.

V neposlední řadě potěší i rychlost čipu. K dispozici je sekvenční snímání o rychlosti 3, 5 a dokonce i 7 fps v plném rozlišení, pokud budete fotit do 6 MPx, můžete využít dokonce 10 fps! Nesmí chybět ani expoziční bracketing (do 1 EV), je zde ale i bracketing filmových režimů, dynamického rozsahu (DR100% až DR400% nastavení) a ISO citlivosti. Aby se fotoaparát nedal zahanbit, nabídne vám i Full HD video v rozlišení 1920×1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu se stereo zvukem a podporou optického zoomu. Ukládány jsou v H.264 MOV formátu, FinePix X10 dále zvládá statické snímky v JPEGu i RAWu.

Najdete zde i tradiční filmové režimy Provia, Astia a Velvia. U snímků je možno nastavit i sílu odšumování. Ve Quick Start módu fotoaparát naběhne za 0,8 sekundy (s pomocí zoomovacího kroužku, který funguje i pro zapnutí přístroje). K dispozici je až 360° panorama, elektronická vodováha a možnost úpravy RAW snímků přímo ve fotoaparátu.

Objektiv Fujinon nabízí 4× optický zoom v rozsahu od středně širokoúhlých 28 milimetrů po maximálních 112 mm. Jeho světelnost činí výborných F2,0 na nejširším a F2,8 na nejdelším ohnisku. Celkem se skládá z 11 optických členů v 9 skupinách, přičemž tři elementy jsou plně asférické (6 asférických povrchů), najdete zde i dva elementy z ELD (Extra Low Dispersion) skla. Ostřit je možno od 50 cm na širokém a 80 cm na nejdelším ohnisku, v makro režimu se tyto vzdálenosti zkrátí na 10 cm, resp. 50 cm. Supermakro vám dovolí přiblížit se na jediný centimetr. Díky rychlému EXR čipu má být velmi rychlé i kontrastní ostření (49bodové). Zajímavostí je i to, že Fujifilm zde použil optickou stabilizaci obrazu a potěší i manuální zoomování prstencem!

Clona objektivu je sedmilamelová irisová a dovoluje maximální přiclonění na F11. Expozici můžete nechat na automatice, lze ale využít i prioritu clony, času a plný manuál. Korekci expozice lze provést kolečkem na horní straně přístroje od -2 EV do +2 EV. Citlivosti nabízí rozsah od ISO 100 do ISO 3200 v plném rozlišení, ISO 6400 a ISO 12800 je k dispozici pouze ve sníženém rozlišení. Časy expozice mohou být od 1/4000 sekundy do 30 sekund. Interní blesk je vyskakovací, jeho dosah je až 7 metrů (nicméně při vysoké citlivosti ISO 800). Je možno použít i externí blesky EF-20 nebo EF-42.

2,8" LCD displej má vyšší rozlišení 460.000 bodů (320×480 pixelů). Podporovány jsou SD, SDHC a SDXC karty, nechybí ani HDMI výstup. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor NP-50. Rozměry činí 117×69,6×56,8 mm, hmotnost je 330 gramů bez příslušenství a 350 gramů s ním. Nejde tedy o žádného drobečka. K fotoaparátu je možno dokoupit kožené pouzdro, clonu objektivu (s 52mm závitem pro filtry) nebo již zmíněné externí blesky. Prodej začne v listopadu.

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama