www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujifilm uvedl nový Super CCD EXR čip

Fujifilm uvedl nový Super CCD EXR čip
, , Aktualita
Super CCD čipy společnosti Fujifilm jsou známy vysokou kvalitou obrazu i při vyšších citlivostech a menších rozměrech čipu. Po čipech Super CCD SR používaných v zrcadlovkách a Super CCD HR čipech z kompaktů přichází nové Super CCD EXR.
reklama
Vysoké rozlišení, vysoká citlivost a velký dynamický rozsah jsou tři oblasti, které příliš nejdou dohromady, zejména u malých čipů, které se používají u kompaktů. Společnost Fujifilm se však vytrvale o něco podobného pokouší. Novinkou jsou Super CCD EXR čipy, které se snad v blízké době objeví v prvních fotoaparátech. EXR čipy jsou velmi variabilní a mohou tedy měnit své chování v závislosti na fotografované scéně. Využívá zkušeností z čipů Super CCD HR (např. Fujifilm F50fd, F100fd, S100FS) s vysokým rozlišením a čipů Super CCD SR (např. S3 Pro, S5 Pro) s vysokou citlivostí i velkým dynamickým rozsahem.Vyšší citlivost přináší vyšší šum. Redukce šumu zase způsobuje ztrátu detailů a vysoké rozlišení ztrácí svůj smysl. Oddělení jednotlivých barev se pak podepisuje na generování falešných barev a odstranění tohoto problému se zase podepisuje na ztrátě ostrosti. První významnou změnou je tak úplně jiné řazení barev pixelů (Pixel Fusion Technology). Nyní jsou vedle sebe vždy dva stejně barevné pixely, což má za úkol snižovat šum. Protože plocha na snímání jedné barvy je nyní dvakrát tak velká a citlivá, mohou být snímky i při vyšších citlivostech s nižším šumem.K tomu je však potřeba jinak zpracovávat dané pixely. Dva sousedící pixely jsou nyní považovány za jeden, což právě podle materiálů společnosti Fujifilm způsobuje nižší míru šumu a zamezuje generování falešných barev. Tuto technologii nazývá Close Incline Pixel Coupling.Nyní se podrobněji podíváme na to, jaké výhody přináší "dvojité" pixely. Významným cílem je totiž také zvýšení dynamického rozsahu. Super CCD SR čipy to řešily tak, že maska se skládala z větších a citlivějších "S" pixelů a malých "R" pixelů, čímž se dynamický rozsah dostal na čtyřnásobek. U Super CCD EXR čipu jsou sice pixely stejně velké, ale pixely typu "A" pořizují snímek s vyšší citlivostí, kdežto pixely "B" s nižší. Snímky se následně zkombinují a mají jak menší míru šumu, tak širší dynamický rozsah. Tato technologie rozdílné expozice (včetně času, po který se zaznamenává náboj) se nazývá Dual Exposure Control.Nyní jen zůstává otázkou, kdy se nové Super CCD EXR čipy objeví ve fotoaparátech. Malé kompaktní fotoaparáty by z nich mohly těžit velmi dobře. Procesor Real Photo je rychlý, což se odráží na vysokém výkonu fotoaparátů. Když se k tomu přidá vysoká kvalita obrazu Super CCD EXR čipů, může mít Fujifilm proti konkurenci značnou výhodu.

Zdroj: www.fujifilm.com, www.dpreview.com
Nejnovější články
Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let
Slavná fotografie "V-J Day in Times Square" Alfreda Eisenstaedta zobrazuje námořníka George Mendonsu, který z radosti nad koncem války políbil okolo jdoucí sestřičku. Ten zemřel ve věku 95 let těsně před svými dalšími narozeninami.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji
Pokud si děláte zálusk na nový full frame CSC fotoaparát Panasonic Lumix S1 nebo S1R a některé objektivy, tak má pro vás Panasonic připravenu akci typu "šrotovné". Za odkup starého CSC nebo DSLR můžete dostat slevu až 15600 Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Lensrentals si vyrobili šílený objektiv s 270° úhlem záběru Lensrentals si vyrobili šílený objektiv s 270° úhlem záběru
Společnost Lensrentals je známá především jako půjčovna objektivů v USA. Zdejší zaměstnanci si ale i rádi hrají a tak se rozhodli vytvořit doslova šílený objektiv C-4 Optics 4.9mm, f/3.5 Hyper Fish-Eye, který vidí i daleko za sebe.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Panasonic Lumix TZ95 dostává lepší EVF a Bluetooth Panasonic Lumix TZ95 dostává lepší EVF a Bluetooth
Druhou dnes představenou fotografickou novinkou společnosti Panasonic je kapesní ultrazoom Lumix TZ95. Ten má 20MPx senzor, 30× optický zoom a nově dostává podporu Bluetooth a např. i lepší elektronický hledáček s vyšším rozlišením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Panasonic uvádí inovovaný ultrazoom Lumix FZ1000 II Panasonic uvádí inovovaný ultrazoom Lumix FZ1000 II
I když je na trhu už dlouhou domu Lumix FZ2000, společnost Panasonic aktualizovala i jeho předchůdce Lumix FZ1000. Ten dostal dvojku do názvu, přináší např. vyšší rozsah clon, Bluetooth a další změny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů