Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm X20 s novým X-Trans senzorem

9.1.2013, Milan Šurkala, aktualita
Velmi populární fotoaparát Fujifilm X10 se dočkal nástupce, modelu X20. Ten přebírá tělo a objektiv, novinkou je ale X-Trans snímač s fázovým ostřením, zajímavostí bude i nový průhledový hledáček s LCD displejem, ztrácí však EXR DR režim.
Fujifilm X10 byl velmi populární fotoaparát, který přinesl stylový design i velmi dobré fotografické výkony. Nový Fujifilm X20 po něm přebírá tělo s několika malými změnami a objektiv. Novinkou je snímač, který má sice i nadále 2/3" úhlopříčku a rozlišení 12 megapixelů, tentokrát jde ale o typ X-Trans CMOS II s jinak uspořádanými barevnými filtry (podobně jako u CSC fotoaparátu X-Pro1). Nechybí mu ani BSI technologie. Díky jinak uspořádanému barevnému filtru zde není low-pass filtr eliminující moaré efekty. LMO (Lens Modulation Optimizer) potlačuje vlivy difrakce a aberací, čímž zvyšuje rozlišení a ostrost snímků. Nový EXR Processor II dále s čipem snižuje množství šumu až o 30 %.

Další výhodou nového snímacího čipu jsou fázové detektory. Fotoaparát tedy umí ostřit nejen detekcí kontrastu, ale i detekcí fáze podobně jako zrcadlovky. Výrobce slibuje zaostření za pouhých 0,06 sekundy! Spolu s novým dvojitým procesorem slibuje i náběh fotoaparátu za půl sekundy (s vypnutou funkcí Quick Start je to 0,9 sekundy), prodlevy mezi snímky 0,5 sekundy a odezvu spouště 0,01 sekundy. Dvojice rychlých procesorů umožnila zvýšit rychlost sekvenčního snímání na 12 fps (max. 11 snímků). S rychlostí 9,0 fps lze pořídit 14 snímků, s 6,0 fps pak 20 fotografií a při rychlosti 3,0 fps pak dokonce 39 snímků (vše platí při záznamu do JPEGu).

Objektiv už známe z modelu X10. Disponuje 4× optickým zoomem v rozsahu 28 až 112 mm s výbornou světelností F2,0 na nejširším a F2,8 na nejdelším ohnisku. Skládá se z 11 optických elementů v 9 skupinách, 3 členy jsou asférické a jsou zde i dva ED členy. Clona má 9 lamel a maximální možné přiclonění je až na F11. Ostřit je možné od 50 cm na širokém a 80 cm na nejdelším ohnisku, v makro režimu je to 10 cm, resp. 50 cm a supermakro vám dovolí jít na jediný centimetr. Pro snadné manuální ostření je tu focus peaking funkce. Každý optický člen využívá povrchové úpravy HT-EBC (High Transmittance Electron Beam Coating) pro snížení odlesků a světelných závojů. Pootočením objektivu se fotoaparát zapíná. Objektiv je vybaven optickou stabilizací obrazu, která slibuje 4EV účinek.

S fotoaparátem můžete natáčet Full HD videosekvence v rozlišení 1920×1080 pixelů s 60 progresivními snímky za sekundu. Expoziční režimy zahrnují automatiku, prioritu clony, času a plný manuál. Citlivosti mohou být od ISO 100 do ISO 12800 (od ISO 200 výše po 1/3EV krocích). Expoziční časy mají rozsah od 1/4000 s do 1/4 sekundy, při nízkých clonách je ale nejkratší čas jen 1/1000 s. Naopak v neuatomatických režimech lze dosáhnout až 30sekundové expozice. Korekce expozice má rozsah od -2 EV do +2 EV. Bracketing může být expoziční (až 1EV rozdíly), dále může být pro různé filmové simulace, dynamický rozsah (DR100% až DR400%) a ISO (rovněž až 1EV rozdíly).

Fujifilm X20 bude nabízen v černé i kombinované černostříbrné variantě, která ještě více zdůrazňuje retro design. Tělo je vyrobeno z hořčíkových slitin. Novinkou je tlačítko Q pro vstup do quick menu. Zakoupit si můžete kožené pouzdro, externí blesky (EF-42, EF-20 nebo EF-X20), sluneční clonu, adaptéry nebo např. externí mikrofon. Ze zajímavých technologií tu najdete např. Motion Panorama (až 360° úhel) a spoustu různých efektů. Naopak to vypadá, že X20 přišla o unikátní EXR DR a SN režimy (alespoň se o nich tisková zpráva ani stránky výrobce nikde nezmiňují) a DR bude patrně řešeno jen softwarově.

Fotoaparát může využívat SD, SDHC a SDXC karty včetně modelů s UHS-I rozhraním a karet Eye-Fi. LCD displej nabízí 2,8" úhlopříčku a rozlišení 460.000 bodů (320×480 pixelů). Velmi zajímavý je průhledový hledáček, který nabízí 85% pokrytí a zabudovaný LCD displej, díky kterému lze i v tomto průhledovém hledáčku zobrazovat mnoho užitečných údajů. Fotoaparát je navíc vybaven automatickým přepínáním mezi EVF a LCD. Napájení elektrickou energií zajišťuje Li-Ion akumulátor NP-50, který má vydržet na pořízení 270 snímků na jedno nabití. Rozměry přístroje jsou 117×69,6×56,8 mm, hmotnost je 333 gramů bez příslušenství a 353 gramů s ním. X20 by se měla začít prodávat v březnu za $600 (cca 14.000 Kč s DPH).

Zdroj: www.dpreview.com, www.fujifilm.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.