Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm XF 56mm F1.2 R APD s apodizačním filtrem

11.9.2014, Milan Šurkala, aktualita
Nabídka objektivů Fujifilm byla obohaceno o nový model Fujinon XF 56mm F1.2 R APD s apodizačním filtrem. Ten sice trochu zhoršuje efektivní světelnost objektivu, zjemňuje ale bokeh, který je má plynulý náběh.
Společnost Fujifilm uvedla nový objektiv Fujinon XF 56mm F1.2 R APD, který je oproti základní variantě vybaven apodizačním filtrem. Toto řešení je velmi neobvyklé a dnes jej z větších výrobců běžné fotografické techniky nabízí jen Sony u objektivu 135mm F2,8 [T4,5] STF (model SAL135F28). O co vlastně jde? Objektiv je vybaven jakýmsi přechodovým ND filtrem, nikoli však s rostoucím zatmavením zdola nahoru, ale z prostředku ke krajům. Obraz dopadající přes tyto krajní části při nízkém zaclonění se tak na výsledném obraze moc nepodepisuje (je částečně blokován). Snižuje to efektivní světelnost, na druhou stranu vytváří mnohem jemnější bokeh. Světlý bod tedy netvoří u běžného objektivu ideální plné kolečko, ale plynulý přechod ze tmy do světla, něco, co může připomínat např. Gaussovu funkci ve dvourozměrném prostoru. Apodizační masky se používají např. v astronomii, kde zvýrazňují některé detaily.


Fujinon XF 56mm F1.2 R APD


Objektiv má tedy světelnost F1,2, nicméně efektivní světelnost objektivu je jen T1,7 (na objektivu vyznačena červeně). Jak je vidět, od clony F5,6 výše se už apodizační filtr nijak neprojevuje (nemá žádné zatmavení, propouští všechno světlo), a tak se už fyzická a skutečná světelnost neliší. Ostatně i již zmíněný objektiv Sony má sice F2,8, ale efektivní světelnost T4,5.


Fujinon XF 56mm F1.2 R APD funkce apodizačního filtru


Objektiv se skládá z 11 optických členů v 8 skupinách, je zde jeden asférický člen, dva ED členy, k tomu pak dvanáctým členem je již zmíněný apodizační filtr. Reálná ohniskový vzdálenost má hodnotu 56 mm, přepočtená činí 85 mm. Úhel záběru činí 28,5°. Maximální hodnota clony se 7 lamelami je F16. Minimální ostřící vzdálenost činí 70 cm, maximální zvětšení tak dosahuje jen 0,09×. Je vybaven autofokusem a je tak jediným objektivem s automatickým ostřením a apodizačním filtrem.


Fujinon XF 56mm F1.2 R APD optická konstrukce


Objektiv má 73,2 mm v průměru, 69,7 mm na délku a váží 405 gramů. Může využít filtry s průměrem 62 mm. Pro minimalizaci odlesků se využívá povrchu čoček HT-EBC. Cena objektivu je o $500 vyšší než u běžné verze a činí tak $1500 (patrně lehce přes 40.000 Kč s DPH). Prodej začne v prosinci.

Zdroj: www.dpreview.com, www.fujifilm.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.