Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm zvýší úsilí v medicíně a vývoji léků, co ale bude s fotoprodukty?

11.7.2021, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Fujifilm zdaleka nejsou jen fotoaparáty. Zdravotnická divize je významná a nový CEO společnosti se chce soustředit především na tuto oblast. Otázkou ale zůstává, co to bude znamenat pro budoucnost fotodivize.
Od 29. června má Fujifilm nového šéfa. Novým CEO společnosti je Teiichi Goto, který nahradil Shigetaku Komoriho. Ten společnosti počátkem tisíciletí pomohl jak důrazem na digitální fotografii (liknavost v tomto ohledu "pomohla" pohřbít konkurenční Kodak), tak i lékařské produkty, což zahrnuje nejen lékařské přístroje, ale v poslední době i léky. Velkým úspěchem společnosti je např. Avigan, lék na COVID-19.
 
Logo Fujifilm
 
Goto vidí v této oblasti velký potenciál a říká, že byznys ve zdravotní péči je jak "hluboký modrý oceán". Nikam nezmizí. I proto chce Fujifilm směřovat znatelně více právě do této oblasti a hodlá do ní investovat 11 miliard USD. Zdravotnictví by se pro Fujifilm mělo stát nejdůležitějším zdrojem příjmů a tím hlavním byznysem. Divize Healthcare (která je součástí větší divize Healthcare & Materials Solutions) už tvoří 26 % příjmů firmy a je zodpovědná za 34 % zisku.
 
Ostatně fotografie je už dávno relativně malou částí firmy, za poslední čtvrtletí přinesla zhruba 13 % příjmů. Fujifilm rozhodně nechce opustit filmovou část fotografického byznysu, která je pro firmu dostatečně zisková (instantní fotografie je značně populární). Nehovořilo se však o digitální části a zde tedy nadále visí otazníky. Firmě se sice i zde docela daří (divize Imaging Solutions je stále zisková s cca 5,5% marží), nicméně se dá předpokládat, že s novým CEO zde mohou v budoucnu nastat změny. Jaké, to teprve uvidíme.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.