Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilmu unikly specifikace připravované X-T100 s EVF

19.5.2018, Milan Šurkala, aktualita
Evropskému zastoupení společnosti Fujifilm unikly specifikace připravovaného fotoaparátu X-T100. Ten by měl být jakousi X-A5 s hledáčkem a několika dalšími vylepšeními. Počítejme s klasickým snímačem s Bayerovou maskou.
O fotoaparátu Fujifilm X-T100 se už mluví nějaký ten pátek a vypadá to, že na zvěstech je skutečně dost pravdy. Evropské zastoupení společnosti Fujifilm totiž nedopatřením mělo na svém webu také stránku o tomto modelu (tato stránka již byla stažena). Ten by měl být základní hledáčkovou variantou řady X-T, resp. základním modelem X-A5 doplněným o hledáček. Má nabízet 0,62× přepočtené zvětšení a rozlišení jen 1,04 milionu bodů. Je postaven na OLED technologii.
 
Fujifilm logo
 
Stejně jako i u X-A5, také zde bude 24MPx APS-C CMOS snímačem s klasickou Bayerovou maskou (nebude mít tedy X-Trans čip). Vedle Full HD videa při 60p bude podporováno také 4K video, nicméně zde bude k dispozici pouhých 15 fps, což je docela k ničemu. Spíše to můžeme brát jako rychlé sekvenční snímání v 8MPx rozlišení. Každopádně limit by už neměl být 14, resp. 5 minut, ale v obou režimech by měl fotoaparát zvládnout natočit necelých 30 minut.
 
Fujifilm X-A5
 
bezhledáčková varianta Fujifilm X-A5
 
Sekvenční snímání zůstane na hodnotě 6,0 fps, nicméně velikost bufferu se o něco zvýšila a místo 10 JPEG fotografií jich pobere 26. I to je však nepříliš vysoká hodnota. Při rychlosti 3,0 fps se velikost bufferu zvýšila z 50 snímků na neomezené množství (omezeno kapacitou karty a baterie).
 
Rozměry těla mají být 121×83×47,4 mm a váží 399 gramů. S baterií a kartou se pak vyšplhá na 448 gramů. Samozřejmostí je dnes už typické Wi-Fi a Bluetooth, potěší také do 3 stran polohovatelný displej. Kvůli hledáčku se pak snížila výdrž baterie ze 450 na 430 snímků na jedno nabití. Hovoří se o tom, že by se novinka měla objevit 24. května.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.