Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Full frame CSC od Nikonu by údajně mělo mít Z-Mount

13.1.2018, Milan Šurkala, aktualita
Na internet prosakují informace, že by měl Nikon připravovat nový CSC fotoaparát s full frame snímačem. Hovoří se o tom, že by měl dostat nový bajonet Z-mount a jsou známy také některé předběžné detaily.
Společnosti Nikon se moc nepodařil CSC systém Nikon 1 s 1" snímačem, nicméně podle informací, které prosakují na internet, to vypadá, že by v blízké době měl představit úplně nový CSC systém. Ten by měl nejenže přeskočit APS-C senzory, ale rovnou přijít s velikostí full frame. Většina jiných CSC systémů má snímače menší, Olympus a Panasonic jsou jen na 4/3" čipu, Canon a Fujifilm mají pak APS-C. Full frame má pouze Sony a Leica (obě včetně APS-C verzí). Spolu s novým full frame systémem od Nikonu by měl přijít i nový systém objektivů a bajonet, která se má zatím nazývat Z-Mount. Jméno ale není definitivní (ostatně ani nevíme, zda se opravdu full frame CSC skutečně objeví).
 
Nikon logo
 
Mnoho fotografů by na novém přístroji rádo vidělo klasický F-Mount ze zrcadlovek Nikon, který má průměr 44 mm a flange distance (vzdálenost bajonet-čip) 46,5 milimetrů. To by ale znamenalo, že by mezi objektivem a čipem bylo extrémně mnoho místa po vypuštěném zrcátku. Osobně si myslím že úplně nový bajonet (s možností použít redukce na F-Mount) bude mnohem lepší volbou.
 
Nový bajonet má mít podle neoficiálních informací flange distance pouhých 16 milimetrů, což je dokonce o 2 milimetry méně než v případě Sony. Průměr vstupního otvoru by pak měl mít 49 mm. Malá vzdálenost bajonetu od čipu by měla umožnit použít redukce na velké množství systému objektivů jiných výrobců. Tedy nejen z DSLR od Nikonu, ale i těch historických, případně se možná od nějakého výrobce (např. Metabones) objeví redukce i na moderní objektivy (např. na CSC od Sony se vyrábí redukce na Canon EF).
 
Menší vzdálenost bajonetu a čipu by mohla také umožnit snáze vyrábět kompaktnější širokoúhlé objektivy a sestavy těchto těl se širokoúhlejšími objektivy by mohly být menší než dnes (ať už kvůli menšímu objektivu nebo tomu, že by objektiv byl o 3 cm blíže senzoru). Pochopitelně, u teleobjektivů už menší flange distance rozměry objektivů nijak nezmenší a využije se maximálně tak menší vzdálenost objektivu od čipu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.