www.digimanie.cz
>
>
>
>

Full frame CSC od Nikonu by údajně mělo mít Z-Mount

Full frame CSC od Nikonu by údajně mělo mít Z-Mount
, , aktualita
Na internet prosakují informace, že by měl Nikon připravovat nový CSC fotoaparát s full frame snímačem. Hovoří se o tom, že by měl dostat nový bajonet Z-mount a jsou známy také některé předběžné detaily.
reklama
Společnosti Nikon se moc nepodařil CSC systém Nikon 1 s 1" snímačem, nicméně podle informací, které prosakují na internet, to vypadá, že by v blízké době měl představit úplně nový CSC systém. Ten by měl nejenže přeskočit APS-C senzory, ale rovnou přijít s velikostí full frame. Většina jiných CSC systémů má snímače menší, Olympus a Panasonic jsou jen na 4/3" čipu, Canon a Fujifilm mají pak APS-C. Full frame má pouze Sony a Leica (obě včetně APS-C verzí). Spolu s novým full frame systémem od Nikonu by měl přijít i nový systém objektivů a bajonet, která se má zatím nazývat Z-Mount. Jméno ale není definitivní (ostatně ani nevíme, zda se opravdu full frame CSC skutečně objeví).
 
Nikon logo
 
Mnoho fotografů by na novém přístroji rádo vidělo klasický F-Mount ze zrcadlovek Nikon, který má průměr 44 mm a flange distance (vzdálenost bajonet-čip) 46,5 milimetrů. To by ale znamenalo, že by mezi objektivem a čipem bylo extrémně mnoho místa po vypuštěném zrcátku. Osobně si myslím že úplně nový bajonet (s možností použít redukce na F-Mount) bude mnohem lepší volbou.
 
Nový bajonet má mít podle neoficiálních informací flange distance pouhých 16 milimetrů, což je dokonce o 2 milimetry méně než v případě Sony. Průměr vstupního otvoru by pak měl mít 49 mm. Malá vzdálenost bajonetu od čipu by měla umožnit použít redukce na velké množství systému objektivů jiných výrobců. Tedy nejen z DSLR od Nikonu, ale i těch historických, případně se možná od nějakého výrobce (např. Metabones) objeví redukce i na moderní objektivy (např. na CSC od Sony se vyrábí redukce na Canon EF).
 
Menší vzdálenost bajonetu a čipu by mohla také umožnit snáze vyrábět kompaktnější širokoúhlé objektivy a sestavy těchto těl se širokoúhlejšími objektivy by mohly být menší než dnes (ať už kvůli menšímu objektivu nebo tomu, že by objektiv byl o 3 cm blíže senzoru). Pochopitelně, u teleobjektivů už menší flange distance rozměry objektivů nijak nezmenší a využije se maximálně tak menší vzdálenost objektivu od čipu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Leica ukončila výrobu kinofilmového dálkoměru M7 Leica ukončila výrobu kinofilmového dálkoměru M7
Svět je chudší o další kinofilmový fotoaparát. Společnost Leica totiž ukončila výrobu modelu M7. Ten přinesl např. režim priority clony, fotografové tak už nemuseli vždy manuálně nastavovat expoziční čas.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
PNY představuje 512GB microSDXC kartu Elite PNY představuje 512GB microSDXC kartu Elite
PNY sice u nás není příliš známým výrobcem paměťových karet, přesto by nebylo dobré na něj zapomínat. Jako jeden z prvních totiž představuje 512GB microSDXC kartu. Ta jeho nese označení Elite.
25.5.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Zeiss uvedl profesionální video objektivy Supreme Prime Zeiss uvedl profesionální video objektivy Supreme Prime
Společnost Zeiss představila novou řadu vysoce profesionálních objektivů Supreme Prime pro nejvyšší nároky při natáčení videa. Jde tedy nejen o natáčení reklam, ale třeba i klasických filmů. Pak se ani nelze divit velmi vysokým cenám.
24.5.2018, aktualita, Milan Šurkala
Sony chce pozici jedničky, v některých kategoriích už vede Sony chce pozici jedničky, v některých kategoriích už vede
Společnost Sony se už dlouho snaží předhonit dvojici Nikon a Canon, které roky vedou prodeje digitálních fotoaparátů. Finančně se Sony daří a v několika kategoriích už dosáhla na vytouženou pozici jedničky.
24.5.2018, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
Fujifilm uvádí X-T100, levné CSC s hledáčkem Fujifilm uvádí X-T100, levné CSC s hledáčkem
Jak napovídaly uniklé informace, společnost Fujifilm si skutečně přichystala levnější CSC s názvem X-T100. To má kombinovat technologie levné X-A5 a větší tělo s elektronickým OLED hledáčkem.
24.5.2018, aktualita, Milan Šurkala29 komentářů