www.digimanie.cz
>
>
>
>

Full frame CSC od Nikonu by údajně mělo mít Z-Mount

Full frame CSC od Nikonu by údajně mělo mít Z-Mount
, , aktualita
Na internet prosakují informace, že by měl Nikon připravovat nový CSC fotoaparát s full frame snímačem. Hovoří se o tom, že by měl dostat nový bajonet Z-mount a jsou známy také některé předběžné detaily.reklama
Společnosti Nikon se moc nepodařil CSC systém Nikon 1 s 1" snímačem, nicméně podle informací, které prosakují na internet, to vypadá, že by v blízké době měl představit úplně nový CSC systém. Ten by měl nejenže přeskočit APS-C senzory, ale rovnou přijít s velikostí full frame. Většina jiných CSC systémů má snímače menší, Olympus a Panasonic jsou jen na 4/3" čipu, Canon a Fujifilm mají pak APS-C. Full frame má pouze Sony a Leica (obě včetně APS-C verzí). Spolu s novým full frame systémem od Nikonu by měl přijít i nový systém objektivů a bajonet, která se má zatím nazývat Z-Mount. Jméno ale není definitivní (ostatně ani nevíme, zda se opravdu full frame CSC skutečně objeví).
 
Nikon logo
 
Mnoho fotografů by na novém přístroji rádo vidělo klasický F-Mount ze zrcadlovek Nikon, který má průměr 44 mm a flange distance (vzdálenost bajonet-čip) 46,5 milimetrů. To by ale znamenalo, že by mezi objektivem a čipem bylo extrémně mnoho místa po vypuštěném zrcátku. Osobně si myslím že úplně nový bajonet (s možností použít redukce na F-Mount) bude mnohem lepší volbou.
 
Nový bajonet má mít podle neoficiálních informací flange distance pouhých 16 milimetrů, což je dokonce o 2 milimetry méně než v případě Sony. Průměr vstupního otvoru by pak měl mít 49 mm. Malá vzdálenost bajonetu od čipu by měla umožnit použít redukce na velké množství systému objektivů jiných výrobců. Tedy nejen z DSLR od Nikonu, ale i těch historických, případně se možná od nějakého výrobce (např. Metabones) objeví redukce i na moderní objektivy (např. na CSC od Sony se vyrábí redukce na Canon EF).
 
Menší vzdálenost bajonetu a čipu by mohla také umožnit snáze vyrábět kompaktnější širokoúhlé objektivy a sestavy těchto těl se širokoúhlejšími objektivy by mohly být menší než dnes (ať už kvůli menšímu objektivu nebo tomu, že by objektiv byl o 3 cm blíže senzoru). Pochopitelně, u teleobjektivů už menší flange distance rozměry objektivů nijak nezmenší a využije se maximálně tak menší vzdálenost objektivu od čipu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Tamron uvolnil dva teasery na nové objektivy Tamron uvolnil dva teasery na nové objektivy
Společnost Tamron uvolnila dva teasery na nové připravované objektivy, které by měly být představeny již za dva dny. Jedním z nich bude podle vzhledu telezoom, druhým by mělo být něco širokoúhlejšího.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Zakladatelé Lexaru to opět zkouší, je tu ProGrade Digital Zakladatelé Lexaru to opět zkouší, je tu ProGrade Digital
Paměťové karty Lexaru nedávno ukončily svůj život pod taktovkou Micronu, aby je pak oživil Longsys. Zakladatelé společnosti však už v nynějším zbytku Lexaru nejsou a založili novou společnost ProGrade Digital.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou
Klasická elektronická závěrka přináší mnoho problémů jako je např. kácení svislic při rychlém pohybu. Sony proto vyvinulo CMOS BSI snímač, který má globální závěrku a na tyto neduhy netrpí. Využívá 14bitových A/D převodníků.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby Burnside 35 s ovladačem vinětace i swirl bokehu Lensbaby Burnside 35 s ovladačem vinětace i swirl bokehu
Lensbaby rozšiřuje nabídku o nový 35mm objektiv Burnside 35, který dokáže řídit množství vinětace i charakter swril bokehu. Ten se vyznačuje jakýmsi zatočením obrazu v rozostřených částech pozadí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Video objektivy Fujinon MKX i pro Fujifilm X Video objektivy Fujinon MKX i pro Fujifilm X
V loňském roce představila společnost Fujifilm nové objektivy řady MK pro natáčení videa, tehdy jen pro Sony E. Nyní představuje stejné objektivy MKX 18-55mm a MKX 50-135mm pro vlastní systém Fujifilm X.
Včera, aktualita, Milan Šurkala