Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Full frame makro objektiv Sony FE 90mm F2.8 Macro G OSS

6.3.2015, Milan Šurkala, aktualita
Třetím z nově představených objektivů pro full frame CSC fotoaparáty Sony A7 je makro objektiv Sony FE 90mm F2.8 Macro G OSS (SEL90M28G). Ten přinese 1× zvětšení a schopnost fotit lepší detaily makrosvěta než u běžných objektivů.
Další novinkou pro full frame CSC fotoaparáty Sony A7 je objektiv Sony FE 90mm F2.8 Macro G OSS (SEL90M28G). Má 90mm ohniskovou vzdálenost, což znamená úhel záběru 27°. Pochopitelně je kompatibilní i s APS-C fotoaparáty, kde nabídne 135mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost a 17° úhel záběru. Objektiv se skládá z 15 optických členů v 11 skupinách. K dispozici zde máte optickou stabilizaci obrazu OSS.


Sony FE 90mm F2.8 Macro G OSS (SEL90M28G)


Je možné ostřit ze vzdálenosti 28 centimetrů, což znamená možnost dosáhnout 1× zvětšení obrazu (na APS-C fotoaparátech pak 1,5× přepočtené zvětšení). Sony vyladilo objektiv tak, aby i při nejkratší ostřící vzdálenosti měl co nejméně různých aberací. K ostření se využívá tichý a rychlý motorek SSM. Posouváním ostřícího kroužku vpřed a vzad se přepínáte mezi manuálním a automatickým ostřením. Na těle objektivu je kulaté tlačítko aretace zaostření, které při zmáčknutí (a jeho držení) zamkne zaostření. Najdete tu také tlačítko pro omezení ostřícího rozsahu na 0,5 metru až nekonečno, 0,28 metru až 0,5 metru a plný rozsah. Sony také navrhlo objektiv tak, aby měl minimální focus breathing, což je důležité pro video (makro objektivy totiž často mívají výrazný focus breathing a je to vlastně "chyba", díky které dosahují makro zvětšení).

Objektiv má světelnost F2,8 a maximální hodnota 9lamelové clony je F22. Sony se také chlubí, že objektiv nabídne charakteristický jemný bokeh typický pro Sony G objektivy. V průměru má 79 mm, na délku 130,5 mm a váží 602 gramů. Objektiv se vyznačuje odolnou konstrukcí, neměla by mu vadit vlhkost ani prach. S objektivem můžete použít filtry o průměru 62 mm. Cena byla stanovena na 32.699 Kč s DPH.

Zdroj: sony.cz


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.