Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Google a UC Berkeley: systém AI, který z fotek odstraňuje nechtěné stíny

28.8.2020, Milan Šurkala, aktualita
Týmy z Google Research a Univerzity Berkeley vyvinuly nový systém umělé inteligence, která je určena k odstraňování nechtěných stínů na tvářích. Ty mohou být způsoben objekty i samotnými rysy tváře.
Systémy umělé inteligence jsou u zpracovávání fotografií čím dál častější. Jeden z nich vyvinuli vědci v Google Research a University of California Berkeley. Jejich algoritmus se proti těm dosavadním snaží o ještě realističtější výsledky rozdělením typu stínů. K tomu využívá faktu, že stíny na tvářích mohou mít více zdrojů. Jedním jsou externí objekty (kšiltovka, sloup, stín telefonu při selfie,...) a další jsou přirozenými stíny samotné tváře a jejími rysy. Zatímco první kategorie je ta, která se má plně potlačit, u druhé to už neplatí, protože by došlo k výraznému zploštění výrazu tváře. Tyto stíny je tak potřeba jen zjemnit (prosvětlit).
 
AI pro odstranění stínů
 
Denně totiž vznikají kvanta snímku v nekontrolovaném světelném prostředí, lidé se fotí pořád a je jedno, zda je zlatá hodinka nebo pravé poledne s velmi ostrými stíny. Cílem AI je, aby pomohla lidem získat i v nepříznivých světelných podmínkách lépe vypadající fotografie. Vedle stínů tváře a objektů celý algoritmus bere do úvahy i poměry jasů jednotlivých ploch. Sami autoři však přiznávají, že i když systém funguje poměrně dobře, stále má AI mezery a některé stíny zůstávají neodstraněny, což platí např. o nepravidelných stínech roztřepených vlasů. Někdy je také pokožka vyhlazena až moc, nicméně toto lze korigovat nastavením parametrů algoritmu.
 
AI pro odstranění stínů
 
Pro vývoj algoritmů AI je vždy potřeba projít trénovací fází, která zahrnuje i to, že systém by měl vědět, jakého výsledku má dosáhnout (aby se na jeho dosažení mohl natrénovat). Vědci k tomu využili toho, že na nezastíněné obličeje aplikovali umělé stíny a AI tím pádem měla informace o tom, jaký je ideální výsledek, kterého má dosáhout.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.