www.digimanie.cz
>
>
>

Google a UC Berkeley: systém AI, který z fotek odstraňuje nechtěné stíny

Google a UC Berkeley: systém AI, který z fotek odstraňuje nechtěné stíny
, , aktualita
Týmy z Google Research a Univerzity Berkeley vyvinuly nový systém umělé inteligence, která je určena k odstraňování nechtěných stínů na tvářích. Ty mohou být způsoben objekty i samotnými rysy tváře.
K oblíbeným
reklama
Systémy umělé inteligence jsou u zpracovávání fotografií čím dál častější. Jeden z nich vyvinuli vědci v Google Research a University of California Berkeley. Jejich algoritmus se proti těm dosavadním snaží o ještě realističtější výsledky rozdělením typu stínů. K tomu využívá faktu, že stíny na tvářích mohou mít více zdrojů. Jedním jsou externí objekty (kšiltovka, sloup, stín telefonu při selfie,...) a další jsou přirozenými stíny samotné tváře a jejími rysy. Zatímco první kategorie je ta, která se má plně potlačit, u druhé to už neplatí, protože by došlo k výraznému zploštění výrazu tváře. Tyto stíny je tak potřeba jen zjemnit (prosvětlit).
 
AI pro odstranění stínů
 
Denně totiž vznikají kvanta snímku v nekontrolovaném světelném prostředí, lidé se fotí pořád a je jedno, zda je zlatá hodinka nebo pravé poledne s velmi ostrými stíny. Cílem AI je, aby pomohla lidem získat i v nepříznivých světelných podmínkách lépe vypadající fotografie. Vedle stínů tváře a objektů celý algoritmus bere do úvahy i poměry jasů jednotlivých ploch. Sami autoři však přiznávají, že i když systém funguje poměrně dobře, stále má AI mezery a některé stíny zůstávají neodstraněny, což platí např. o nepravidelných stínech roztřepených vlasů. Někdy je také pokožka vyhlazena až moc, nicméně toto lze korigovat nastavením parametrů algoritmu.
 
AI pro odstranění stínů
 
Pro vývoj algoritmů AI je vždy potřeba projít trénovací fází, která zahrnuje i to, že systém by měl vědět, jakého výsledku má dosáhnout (aby se na jeho dosažení mohl natrénovat). Vědci k tomu využili toho, že na nezastíněné obličeje aplikovali umělé stíny a AI tím pádem měla informace o tom, jaký je ideální výsledek, kterého má dosáhout.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2 Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2
Společnost Cosina přichází na trh s novým objektivem Voigtländer Ultron 28mm f/2. Ten bude k dispozici ve dvou variantách, obě se však budou vyznačovat retro designem. Patří totiž do řady objektivů Vintage Line.
17.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech
Objevují se informace o tom, že chce společnost Samsung přehodnotit své snahy na poli mobilních snímačů a jejich vysokého rozlišení. Spekuluje se tak, že se možná připravovaný 600MPx senzor ani neobjeví.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR
Pro systém Fujifilm X byl představen další objektiv. Tentokrát je to širokoúhlý model s překvapivě dobrou světelností F1,4. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 18 mm, po přepočtu je to pak 27 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
15.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik