www.digimanie.cz
>
>
>

Google a UC Berkeley: systém AI, který z fotek odstraňuje nechtěné stíny

Google a UC Berkeley: systém AI, který z fotek odstraňuje nechtěné stíny
, , aktualita
Týmy z Google Research a Univerzity Berkeley vyvinuly nový systém umělé inteligence, která je určena k odstraňování nechtěných stínů na tvářích. Ty mohou být způsoben objekty i samotnými rysy tváře.
K oblíbeným
reklama
Systémy umělé inteligence jsou u zpracovávání fotografií čím dál častější. Jeden z nich vyvinuli vědci v Google Research a University of California Berkeley. Jejich algoritmus se proti těm dosavadním snaží o ještě realističtější výsledky rozdělením typu stínů. K tomu využívá faktu, že stíny na tvářích mohou mít více zdrojů. Jedním jsou externí objekty (kšiltovka, sloup, stín telefonu při selfie,...) a další jsou přirozenými stíny samotné tváře a jejími rysy. Zatímco první kategorie je ta, která se má plně potlačit, u druhé to už neplatí, protože by došlo k výraznému zploštění výrazu tváře. Tyto stíny je tak potřeba jen zjemnit (prosvětlit).
 
AI pro odstranění stínů
 
Denně totiž vznikají kvanta snímku v nekontrolovaném světelném prostředí, lidé se fotí pořád a je jedno, zda je zlatá hodinka nebo pravé poledne s velmi ostrými stíny. Cílem AI je, aby pomohla lidem získat i v nepříznivých světelných podmínkách lépe vypadající fotografie. Vedle stínů tváře a objektů celý algoritmus bere do úvahy i poměry jasů jednotlivých ploch. Sami autoři však přiznávají, že i když systém funguje poměrně dobře, stále má AI mezery a některé stíny zůstávají neodstraněny, což platí např. o nepravidelných stínech roztřepených vlasů. Někdy je také pokožka vyhlazena až moc, nicméně toto lze korigovat nastavením parametrů algoritmu.
 
AI pro odstranění stínů
 
Pro vývoj algoritmů AI je vždy potřeba projít trénovací fází, která zahrnuje i to, že systém by měl vědět, jakého výsledku má dosáhnout (aby se na jeho dosažení mohl natrénovat). Vědci k tomu využili toho, že na nezastíněné obličeje aplikovali umělé stíny a AI tím pádem měla informace o tom, jaký je ideální výsledek, kterého má dosáhout.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mitakon Speedmaster 85mm F1.2 nyní i pro Canon RF a Nikon Z Mitakon Speedmaster 85mm F1.2 nyní i pro Canon RF a Nikon Z
Společnost Zhong Yi Optics rozšiřuje nabídku bajonetů pro svůj objektiv Mitakon Speedmaster 85mm F1.2 Ty budou nově dostupné i pro full frame CSC fotoaparáty s novými bajonety Canon RF a Nikon Z.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon představil instantní tiskárny IVY CLIQ+2 s fotoaparátem Canon představil instantní tiskárny IVY CLIQ+2 s fotoaparátem
Společnost Canon pro některé trhy představila nové instantní fotografické tiskárny IVY CLIQ2 a IVY CLIQ+2. Ty jsou zajímavé tím, že samy o sobě obsahují integrovaný fotoaparát, pokročilejší model má i přisvětlovací LED.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony opouští brazilský trh nejen s fotoaparáty Sony opouští brazilský trh nejen s fotoaparáty
Brazilský trh opustil už před dvěma lety Nikon. Nyní se přidává i společnost Sony, která zde už oficiálně nechce prodávat své fotoaparáty. A zdaleka nepůjde jen o fotoaparáty, ale i další elektroniku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Venus Optics přichází s objektivem Laowa 14mm f/4 FF RL Zero-D Venus Optics přichází s objektivem Laowa 14mm f/4 FF RL Zero-D
Novinkou z dílen společnosti Venus Optics je nový velmi širokoúhlý objektiv Laowa 14mm f/4 FF RL Zero-D. Ten je určený pro full frame fotoaparáty, na kterých nabídne velmi široký úhel záběru až 114°.
19.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf zachytil Měsíc, který díky mraku připomíná Saturn Fotograf zachytil Měsíc, který díky mraku připomíná Saturn
Netradiční fotografie často vzniknou jako dílo náhody a zachycují kouzlo daného okamžiku. Fotograf z Guatemaly vyfotil při výstupu na sopku Měsíc, který v tu chvíli připomínal Saturn s prstencem.
18.9.2020, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář