Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem

16.7.2019, Milan Šurkala, aktualita
Na Kickstarteru se objevila vskutku netradiční koncepce digitální stěny pro středoformáty s vysokou kompatibilitou s různými systémy. Ta bude stát jen pár set dolarů, cenou za to ale bude jen maličký 1/2,33" CMOS snímač.
Na serveru Kickstarter se často objevují zajímavé nápady, od nesmyslů až po působivé myšlenky. I'm Back MF (MF jako Medium Format) patří bohužel spíše do první kategorie, přestože na první pohled vypadá být velmi lákavou myšlenkou. Jde o digitální stěnu kompatibilní s tradičními analogovými středoformátovými fotoaparáty, 16MPx rozlišením, a to za velmi nízkou cenu pouhých 399 CHF (cca 9200 Kč).
 
I'm Back MF
 
Je zde ale jeden háček, a to pořádný. Pokud byste čekali obrovský 16MPx snímač s naprosto minimálním šumem, budete zklamáni. Je zde totiž jen maličký 1/2,33" CMOS snímač Panasonic MN34120 s 16MPx rozlišením a schopností natáčet maximálně Full HD video 1080p60. Nyní by se dal čekat doslova brutální crop faktor, nicméně tvůrci překvapí i v tomto ohledu. Stěna se skládá ze dvou částí, adaptéru pro jednotlivé systémy a samotné části se senzorem. Adaptér obsahuje promítací střenu místo filmu a snímač fotí tuto stěnu.
 
I'm Back MF
 
Výsledkem je, že navzdory miniaturnímu snímači si fotoaparáty zachovávají svůj crop faktor, nicméně kvalita obrazu je nízká. Fotoaparát poskytuje teplejší snímky, které mají zachovávat také zrnitý charakter filmu. Digitální stěna má také dotykovou obrazovku a Wi-Fi pro přenos snímků do smartphonu. Podporováno je natáčení time-lapse, nastavení ISO citlivosti, korekce expozice, sekvenční snímání a umožňuje vložení až 128GB microSDXC karty.
 
I'm Back MF
 
K dispozici budou adaptéry pro systém Hassleblad 500/SWC/1000F, Bronica Etrs, Bronica S, Kiev 88, Mamiya 645, Mamiya C330, Mamiya RB 67, Pentax 6X7*, Pentax 645* a Rolleiflex Automat, přičemž modely s hvězdičkou budou vyráběny jen tehdy, pokud si je objedná dostatek lidí. Prozatím bylo vybráno zhruba 30 tisíc dolarů z cíle 50 tisíc.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.