Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Irix uvádí objektiv 45mm F1.4 pro středoformát Fujifilm GFX

23.1.2021, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Irix přichází s dalším novým objektivem. Tentokrát jde o novinku určenou pro středoformátový systém Fujifilm GFX. Objektiv 45mm F1.4 tak nabídne opravdu velmi malou hloubku ostrosti.
Irix má ve svém portfoliu jen několik objektivů, jejich počet se ale nyní rozšiřuje o další. Jde o Irix 45mm f/1.4 GFX a název už hodně napovídá. Půjde tedy o světelný objektiv pro středoformátový systém Fujifilm GFX. Má 45mm ohniskovou vzdálenost, což po přepočtu dává 36 mm a úhel záběru 62,64°. Při crop faktoru 0,8 se tak bude chovat stejně jako full frame objektiv s 36 mm a světelností F1,12. Rozsah 9lamelové irisové clony je F1,4 až F22.
 
Irix 45mm f/1.4 GFX
 
Pokud jde o zaostřování, to je manuální se zaostřovacím kroužkem se 140° chodem. Objektiv patří do řady Dragonfly se zvýšenou odolností proti poškrábání, utěsněním proti vodě i prachu a speciální neklouzavým povrchem zaostřovacího kroužku. Při ostření se navíc neposouvají žádné členy, takže navíc ani nedochází k nasávání vzduchu, které by mohlo vést k přenosu prachu do prostoru u čipu. Kroužek má i zamykací tlačítko, aby nedošlo k nechtěnému přeostření. Minimální vzdálenost pro zaostření činí 40 cm.
 
Irix 45mm f/1.4 GFX
 
Objektiv se skládá z 11 členů v 9 skupinách, jeden z nich je pak asférického typu. Novinka má 87 mm v průměru a délku 144 mm, váží pak nemalých 1120 gramů. Pokud jde o optické výkony, výrobce hovoří o zkreslení -1,07 % a nejlepšího obrazu dosahuje mezi clonami F4 až F5,6 uprostřed (130 lp/mm) a okolo F6,3 v rozích (80 lp/mm). Cena by se měla pohybovat okolo 795 USD (17 tisíc Kč dle kurzu)
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.