Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jak si vybrat kompakt: objektiv

22.6.2010, Milan Šurkala, článek
V tomto článku se budeme věnovat vlastnostem objektivů, které jsou důležité při výběru kompaktu. Víte, co to jsou ohniskové vzdálenosti, jak se projevují a co vlastně znamená optický zoom? Jak důležitá je světelnost a jak se projevuje v praxi?
Spousta lidí se při výběru kompaktu řídí třemi údaji. Prvním je cena, druhým je rozlišení a třetím je optický zoom. V minulém díle jsme si ukázali, že u rozlišení spíše paradoxně platí pravidlo: "čím menší, tím lepší". A jak je to u optického zoomu? Velká část veřejnosti bohužel tomuto pojmu nerozumí úplně přesně a pak jsou lidé často zklamáni, když jejich nový kompakt s 26× zoomem přibližuje skoro stejně jako jejich starý fotoaparát (např. s 12× zoomem).

Také se člověk občas diví, že fotky jsou rozmazané, i když má přístroj několik stabilizačních programů. Zde zase do hry vstupuje světelnost. A proč nový kompakt má ještě horší úhel záběru než ten starý? Na to vše si dnes odpovíme. K vysvětlení budeme však potřebovat i trochu matematiky.


Optický zoom, aneb mystifikace prvního řádu


Pod pojmem optický zoom si lze docela správně představit přiblížení objektu. Ale aby to byla úplná pravda, mělo by se říci "míru" přiblížení. Hodnota optického zoomu totiž překvapivě vůbec nic nehovoří o tom, jaký úhel záběru (jaké přesné přiblížení) bude výsledný snímek mít. Říká to, kolikrát se dá přiblížit, ale neříká o tom "z kolika". Aby to neznělo složitě, převedeme si problém na něco lidštějšího a připojím i ukázky.

Mějme kamaráda Pepu a Frantu. Oba jsou náruživí sázkaři. Pepa má 10 korun a vsadí je s kurzem 1:10 (tedy na sázku s 10× "zoomem"). Franta má 80 korun a vsadí je na něco jiného s kurzem pouhých 1:2 (tedy na 2× "zoom"). Oba kamarádi své zápasy vyhrají. Pepa má v kapse najednou 100 korun, Franta 160. A nyní vyvstává otázka, proč má Pepa méně, když má větší "10× zoom" (kurz sázky)? A tedy, proč některý objektiv přibližuje méně, i když má větší zoom?


Olympus SP-800UZ, ultrazoom s největším 30× zoomem i přiblížením (840 mm ohnisko)

Vše je to právě o tom, jaký je počáteční stav (kolik Franta a Pepa vsadil). Zoom se vztahuje k ohniskovým vzdálenostem. Ty hovoří o tom, jaký je úhel záběru. Čím kratší ohnisko, tím širší úhel záběru a naopak. Zatímco kdysi bylo standardem 35mm ohnisko, dnes je jím spíše širokoúhlejších 28 milimetrů a zejména širokoúhlé údaje výrobci často uvádějí. V praxi je to diagonální (úhlopříčný) úhel záběru 63,4° (pro 35 mm), resp. 75,4° (pro 28 mm). Pak zde máme údaj o maximálním ohnisku, např. 140 milimetrů.

Optický zoom je právě poměr mezi nejdelším a nejkratším ohniskem, nic víc, nic míň. Pokud tedy koupíte kompakt s rozsahem ohnisek 35-140 mm, bude mít 140/35 = 4× zoom. Pokud koupíte kompakt s rozsahem 28-140 mm, bude mít 140/28 = 5× zoom. Nicméně oba mají maximální ohnisko 140 milimetrů, oba tedy přiblíží stejně! A to i přesto, že ten druhý má větší zoom. Jeho výhodou je v tomto případě to, že nabízí i širší úhel záběru.

A nyní zajímavá ukázka ze třídy malých ultrazoomů. Ukážeme si, že dokonce 15× zoom může přiblížit méně než 10× zoom! Jako první si vezmeme starší kompakt Sony Cyber-shot H10 (resp. H20), který má 10× optický zoom, a to v rozsahu 38 až 380 milimetrů (380/38 = 10). Za druhé si vezměme nový Samsung WB650, který má 15× zoom. Začíná na mnohem širokoúhlejších 24 milimetrech a končí na 360 mm (360/24 = 15), což je ale méně než v případě Sony.


Sony Cyber-shot H10, 38mm ohnisko


Samsung WB650, 24mm ohnisko

Toto je nejširší úhel záběru, kterého jsou oba fotoaparáty schopny. Jak je vidět, 24mm ohnisko je mnohem zajímavější, do záběru se vejde skutečně mnoho. Aby ne, když úhel záběru činí 84,1°. U 38mm ohniska je úhel záběru pouhopouhých 59,3°. Rozdíly jsou obrovské. Chcete-li široký úhel záběru, určitě se koukejte po kompaktech s ohnisky kratšími než 30 milimetrů. A nyní zazoomujme na maximum.


Sony Cyber-shot H10, 380mm ohnisko (10× zoom)


Samsung WB650, 360mm ohnisko (15× zoom)

A ejhle! U Samsungu je i přes 15× zoom přiblížení o něco menší než u Sony, který má jen 10× optický zoom. Inu, 380 milimetrů je více než 360. Vtip je tedy v tom, že optický zoom říká, kolikrát je schopen objektiv přiblížit od svého nejširšího úhlu záběru, ale nic neříká o tom, jak široký onen záběr vlastně je. Pokud má tedy objektiv malý úhel záběru (dlouhé počáteční ohnisko), stačí i poměrně malý zoom k tomu, aby velmi dobře fotil na dálku.

Takže až se někdo bude vychloubat, že má větší zoom než vy a lépe může fotit na velké vzdálenosti, možná to budete právě vy, kdo na tom bude lépe. Nicméně nyní je už jen na vás, zda upřednostníte široký úhel záběru nebo naopak co největší přiblížení, případně oboje. Každopádně je už jasné, kterými údaji je dobré se řídit, a že optický zoom sám o sobě toho moc neřekne. Zejména u menších kompaktů se často stává to, že u nového přístroje s 5× zoomem je přiblížení téměř stejné jako u starších kompaktů s 3× zoomem.


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.