Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký fotoaparát? – 8. díl: pokročilé funkce

6.8.2008, Roman Pihan, návod
V minulém díle jsme se věnovali funkcím usnadňujícím ovládání fotoaparátu (IIa. a IIb.), a to zejména při plně automatickém fotografování. Nyní tento popis dokončíme a podíváme se na podobné funkce používané pro třídu DSLR.

IIc. Live view u DSLR


Fotografovat přes zadní displej (Živý náhled, Live View) tak běžné u kompaktů bylo dlouho u digitálních zrcadlovek (DSLR) zapovězeno. Příčinou je jejich zcela odlišná konstrukce, kdy je senzor kryt zrcátkem a závěrkou a nemůže tedy poskytovat obraz pro živý náhled. V poslední době se však i tato bariéra zbourala a zrcadlovky včetně těch nejprofesionálnějších živý náhled již poskytují. Má to ale stále několik problémů, s kterými je třeba počítat.


Živý náhled je bezpochyby užitečný při snímání nad hlavou, u nohou atp., kdy nemusíte předvádět prostocviky. U DSLR má však pár problémů, které jeho použití komplikují.

Jedním z problémů je u většiny DSLR nevýklopný zadní displej. To samozřejmě komplikuje praktické použití živého náhledu, protože ten je zejména užitečný při fotografování nad hlavou, u nohou atp. - při snímání z normální pozice je totiž mnohem praktičtější hledáček. Na druhou stranu je výklopný displej velmi zranitelné zařízení a u profi DSLR často pracujících ve velmi těžkých podmínkách (prach, voda, vlhkost, mechanické otřesy) nemá co dělat.


Výklopný displej mají některé DSLR Olympus (na snímku Olympus E-3), což přirozeně usnadňuje použití živého náhledu. Naproti tomu to ale silně zvyšuje zranitelnost DSLR, a proto se většina výrobců výklopnému displeji brání.

Druhý problém je ostření. DSLR dosahuje (viz 3. díl) excelentní rychlosti ostření, a tím i krátké reakce na spoušť. To je dosaženo samostatným ostřícím senzorem (AF senzor), který ovšem pracuje jen při nesklopeném zrcátku, tedy v době, kdy je senzor kryt a živý náhled nepracuje. Aktivace živého náhledu ostření vyřadí ze hry a je nutné ostřit jako u kompaktů pomocí detekce kontrastu na hlavním senzoru. To je ale výrazně pomalejší – viz kompakty. Některé DSLR to opět vyřešily tak, že při aktivovaném živém náhledu neostří vůbec a je tedy nutné ostřit ručně.


Jak vyplývá z konstrukce DSLR, za normálních okolností je senzor kryt zrcátkem a ostří se pomocí speciálních AF senzorů. Živý náhled (Live View) tyto AF senzory vyřadí ze hry.

Třetí problém je šum. U DSLR je senzor po celou dobu přípravy snímku neaktivní (vypnut) a tudíž se nezahřívá. Je aktivován jen na velmi krátkou dobu během otevření závěrky. To je jeden z důvodů propastného rozdílu v šumu mezi DSLR a kompaktem. Živý náhled ale nutí senzor pracovat velmi dlouho (po celou dobu náhledu), tím se senzor zahřívá a roste mu šum. Takže živý náhled jde možná překvapivě proti koncepci DSLR. Proto i někteří výrobci nedoporučují jeho příliš dlouhé používání.

I přes uvedené nevýhody je živý náhled funkce, která si své místo i u DSLR vydobyla, a všechny nové DSLR ji dnes nabízí. Koneckonců – nikdo nikoho nenutí živý náhled aktivovat - je to jen software.


IId. Čištění senzoru DSLR


Velkým problémem DSLR je prach na senzoru, který do těla DSLR vniká při každé výměně objektivu. Kompakty jsou proti tomuto problému víceméně imunní díky uzavřené a kompaktní konstrukci, filmové SLR zase měnily film vždy za nový a čistý. Prach na senzoru se sice dá retušovat a mnohdy není vůbec vidět, nicméně jedná se o nepříjemný (byť mnohdy jen psychologický) problém.


Prach na senzoru je nepříjemný problém. Prachová zrnka stíní pixely a na snímku jsou potom tmavé hroudy.

Řada výrobců DSLR proto nabídla systém automatického čištění senzoru, který při každém zapnutí a/nebo vypnutí DSLR prach vibracemi odhodí. Sice to situaci zlepšilo, ale skutečnost, že k senzoru prach může a hromadí se tam po celou dobu životnosti DSLR to neodstranilo.


Většina systémů automatického čištění senzoru pracuje na principu mikrootřesů filtru před senzorem, čímž se prach odhodí na lepící pásku. Čištění se provádí většinou při zapnutí a/nebo při vypnutí fotoaparátu.

IIe. Fotoaparát jako MP3/MP4 přehrávač, turistický průvodce atd.


Růst výkonu procesorů uvnitř fotoaparátu a pokles ceny paměťových médií umožňují výrobcům integrovat do fotoaparátu stále nové funkce. Možná přijde doba, kdy z fotoaparátu bude malé PDA (kapesní počítač), a to stejně, jako se dnes k PDA blíží svými funkcemi mobilní telefony. Tento koncept využívá např. velmi inovativní a nový Samsung i8, který vedle automatického fotoaparátu vybaveného všemi běžnými funkcemi včetně dotykové obrazovky, detekce obličejů atd. nabízí ještě navíc:
    • MP3 přehrávač schopný práce i během fotografování a během dalších funkcí
    • MP4 přehrávač filmů včetně stereo zvuku (film je nutné převést pomocí dodaného programu Samsung Converter do formátu Samsung)
    • Integrovaný návod jak fotografovat a průvodce funkcemi fotoaparátu
    • Prohlížeč běžných TXT souborů
    • Integrovaný průvodce po 30 zemích světa obsahující fotografie i text v 6 jazycích
    • Diktafon (Voice Recorder) a možnost ke každé fotografii namluvit 10 sekund poznámku


Samsung i8 je na první pohled obyčejný kompakt, má však uvnitř integrovánu celou řadu nových funkcí.


IIf. Možnost pokročilé prezentace (Slide show)


Zvyk řady fotografů prezentovat fotografie na televizi přímo z fotoaparátu je zcela pochopitelný. Je to jednoduché, pohotové a televize je příjemné a velké promítací zařízení. Navíc je k dispozici snad ve všech hotelech, rekreačních zařízeních atd.

Všechny fotoaparáty dokáží zobrazit snímky na TV díky PAL výstupu, většinou ale jen staticky a s ruční obsluhou. Navíc televize bez problémů i hraje, což ale řada fotoaparátů pro fotografie nijak nevyužívá. Opět se nabízí možnost přímo ve fotoaparátu sestavit prezentaci včetně přechodů snímků, hudby na pozadí atd. Potom není problém takto připravené slide show zobrazit na TV nebo si jej prohlédnout na displeji fotoaparátu. Asi není třeba zdůrazňovat, že profesionál tuto funkci nevyhledává, ale pro zábavu a rodinné prezentace může být velmi efektní.


Tzv. Multi Slide Show přítomné ve zmíněném fotoaparátu Samsung i8 slouží k prezentaci fotografií přímo z fotoaparátu na TV a to včetně přechodů, hudby na pozadí atd.

V příštím díle našeho seriálu se budeme věnovat zcela novým technologiím, které se pomalu ale jistě do digitálních fotoaparátů dostávají.
Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.