Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jarní aktualizace Zoner Photo Studia X přináší práci s HDR a podporu WEBP

16.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Jarní aktualizace Zoner Photo Studia X přináší práci s HDR a podporu WEBP
Přichází jaro a s ním tu máme i pravidelnou aktualizaci fotografického editoru Zoner Photo Studio X. Ten např. ve velkém zapracoval na podpoře práce s HDR zobrazením. Také nabídne výstupní 3D LUT, lepší práci s klávesovými zkratkami a další.
Brněnský Zoner přichází s další aktualizací svého fotografického editoru Zoner Photo Studio X. Jednou z významných novinek je podpora HDR fotografií. Nejde o vytváření HDR snímků z více expozic, to už bylo podporováno dávno v minulosti, ale o podporu moderních HDR monitorů, tedy o správné zobrazení HDR obrazu na HDR, ale i SDR obrazovkách. V aplikaci tak můžete přepínat mezi HDR a SDR zobrazením, je zde také výběr toho, jak se má ořezávat jas. V histogramu snímku lze vidět SDR i HDR rozsah. ZPSX také jako jeden z prvních zvládá i export fotografie s gainmapou pro správné zobrazení na SDR i HDR monitorech.
 
Zoner Photo Studio X jaro 2024klikněte pro zvětšení
 
Tvůrci také vylepšili schopnosti odstraňování chromatické aberace včetně té v bokehu. Lze upravit barevný lem ve fialové a zelené zvlášť, nastavit rozsah odstínů i toleranci. Zajímavostí je také podpora 3D LUT pro výstup, tedy pro finální ladění po aplikaci předešlých úprav. V aplikaci je nazvaná jako "efektová 3D LUT". Jsou zde také nové úpravy Záře a Halace s širokým nastavením síly a rozsahu úprav, vylepšilo se také přidání zrna, které má přirozenější vzhled a je konzistentní nezávisle na rozlišení snímku.
 
Zoner Photo Studio X jaro 2024 HDR
 
Autoři rovněž zapracovali na správě klávesových zkratek a jejich jednodušším využití napříč různými moduly aplikace, můžete tak nastavit, ve kterých modulech bude zkratka fungovat a ve kterých nikoli. Některé funkce mohou mít zkratek více, také je jednodušší jejich vyhledávání (ať už podle názvu nebo kláves samotných). Užitečným vylepšením může být jednoduché mazání všech snímků, které byly označeny tagem "zamítnuto". Na mapě si lze vybrat výřezem oblast, ze které se mají zobrazit vybrané snímky. Významným vylepšením je přidání podpory formátu WEBP, který se v posledních letech stal vedle JPEGu jedním z nejčastějších formátů na internetu. Problémem je akorát to, že WEBP sice může být vstupním formátem (otevřete snímek ve WEBP), ale prozatím není podporován pro výstup (neuložíte ho v tomto formátu).
 
Zoner Photo Studio X jaro 2024klikněte pro zvětšení
 
Zoner také přidal nové přechodové efekty pro video, kterých je tu 6krát více než doposud. Vylepšena byla také práce s klíčovými snímky. Aplikace přidává podporu nových objektivů a fotoaparátů, v seznamu je např. Canon EOS R100 a R10, Nikon Z8, Sony A9 III a A6700, Fujifilm X-S20 a X-H2, Panasonic Lumix DC-G9 II a DC-S1H, OM-1 Mark II a OM-5, výčet ale není konečný. Zoner také slibuje, že zvýší rychlost přidávání nových profilů. Společnost se také stala výhradním dovozcem čínských monitorů INNOCN ve Střední Evropě. Pokud chcete, Zoner nabízí 7denní lhůtu pro vyzkoušení zdarma.
 
Zdroj: zoner.cz


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.