reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kapesní 40× ultrazoom Canon PowerShot SX730 HS dostal selfie displej

7.4.2017, Milan Šurkala, aktualita
Canon přichází na trh s novým kapesním ultrazoomem PowerShot SX730 HS. Ten má 20MPx senzor a nadprůměrný 40× optický zoom. Novinkou je nap. výklopný displej a rozšířená bezdrátová konektivita.
Ultrazoomy jsou jednou z mála kategorií kompaktů, které ještě mají solidní prodeje, a tak není divu, že Canon přichází s novým kapesním ultrazoomem PowerShot SX730 HS. Ten nahrazuje předchozí verzi PowerShot SX720 HS a mezi novinkami je např. displej výklopný o 180° směrem vpřed. Díky tomu je vhodný např. pro focení selfie snímků. Další novinkou je zde vedle Wi-Fi s NFC, které byly už u předchůdce, bezdrátové rozhraní Bluetooth 4.1 LE. To lze využít např. k záznamu GPS souřadnic, které pořizuje telefon a posílá je do fotoaparátu. Umí také vzdáleně ovládat fotoaparát nebo zobrazovat fotografie na smartphonu.


Canon PowerShot SX730 HS  černý


Jinak je ale většina vlastností shodná s původním modelem. Máme zde tedy 1/2,3" CMOS BSI senzor s celkovým rozlišením 21,1 megapixelů, z čehož se efektivně používá 20,3 MPx. O zpracování obrazu se zde stará procesor DIGIC 6. Ten dovoluje dosáhnout na sekvenční snímání s rychlostí 5,9 fps (až do zaplnění karty). Pokud jde o video, zůstává maximum na Full HD rozlišení (1920×1080 pixelů) při 60 progresivních snímcích za sekundu. Videa se ukládají do MP4 souborů s kodekem MPEG-4 AVC/H.264, zvuk je stereo. Bohužel zde nenajdete zpomalené video.


Canon PowerShot SX730 HS výklopný displej


Objektiv nabídne ve své kategorii nadprůměrný 40× optický zoom v rozsahu od dosti širokoúhlých 24 mm po maximálních 960 mm. S technologií ZoomPlus je k dispozici 80× přiblížení, ale musíte už čekat degradaci kvality obrazu. Světelnost objektivu má nepříliš lichotivé hodnoty F3,3 na nejširší a F6,9 na nejdelší ohniskové vzdálenosti. V optické konstrukci objektivu najdeme 13 optických členů v 11 skupinách. V tomto množství je jedna čočka typu Hi-UD, 3 čočky UD, dva oboustranně asférické členy a jeden jednostranně asférický. K dispozici je dynamická inteligentní optická stabilizace, která umí pracovat až v 5 osách a nabídne 3EV účinek. Makro je možné pořizovat od 1 centimetru a nezapomnělo se ani na možnost manuálního ostření. Autofokus slibuje ostření od 0,12 sekundy.


Canon PowerShot SX730 HS horní strana


Fotoaparát potěší úplnou nabídkou základních expozičních režimů, je tu tedy automatika, priorita clony, času i manuál. Citlivosti mohou být nastaveny od ISO 80 do ISO 3200, v automatice pak rozsah končí na ISO 1600. Uživatel může využít korekci expozice od -2 EV do +2 EV. Expoziční časy pak mají rozsah od 1/3200 sekundy do 1 sekundy, v některých režimech se pak lze dostat až na 15 sekund. Máme zde funkci Creative Shot, kdy se snímek uloží v pěti dalších verzích s různými barevnými filtry a jinými obrazovými efekty.


Canon PowerShot SX730 HS displej


Již zmíněný displej je tedy výklopný, má 3,0" úhlopříčku a příjemné rozlišení 922.000 bodů (640×480 RGB pixelů). Zamrzí však, že není dotykový. PowerShot SX730 HS je kompatibilní s paměťovými kartami typu SD, SDHC a SDXC včetně UHS-I verzí. Li-Ion baterie NB-13L má vydržet na pořízení 250 snímků, v režimu ECO pak na 355 fotografií. Potěší možnost nabíjet baterii pomocí USB rozhraní. Rozměry kompaktu jsou 110,1×63,8×39,9 mm a váží 300 gramů včetně baterie a paměťové karty. Na tloušťku tak přibral zhruba 4 milimetry a hmotnost vzrostla o 30 gramů proti předchůdci. V prodeji bude světle stříbrná a černá varianta za cenu $399. Zahájení prodeje je naplánováno na červen.

Zdroj: canon.cz


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama