Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kapesní ultrazoom Olympus Stylus SH-2 s podporou RAWu

11.3.2015, Milan Šurkala, aktualita
Olympus přišel s novu verzí svého kapesního ultrazoomu Stylus SH-2. Ten si zachovává 24× optický zoom a 16MPx CMOS BSI snímač. Přichází ale s novými nočními režimy a především přidává podporu RAW formátu.
Nový kapesní ultrazoom Olympus Stylus SH-2 nahrazuje starší verzi Stylus SH-1 a přebírá po ní většinu vlastností. Veškeré změny jsou softwarové, takže jde vlastně o Stylus SH-1 s novým firmwarem a novým jménem. Jinak je vše při starém. Máte zde 1/2,3" CMOS BSI snímač s rozlišením 16,8 megapixelů, z čehož se efektivně používá 16 megapixelů. Nechybí ani 5osá mechanická stabilizace obrazu. Velmi užitečnou novinkou je možnost snímání do formátu RAW.


Olympus Stylus SH-2 stříbrný


Objektiv s 24× optickým zoomem je také dobrý starý známý, byl totiž použit i v modelu SZ-31MR, který jsme testovali před třemi lety. Má příjemný ohniskový rozsah od velmi širokoúhlých 25 mm po hodně slušných 600 mm. Skládá se z 11 optických členů v 10 skupinách, 3 členy jsou asférické a 3 z ED skla. Světelnost F3,0 na nejširší ohniskové vzdálenosti (nejširším úhlu záběru) patří k těm lepším, bohužel F6,9 při maximálním zoomu je už tradičně velmi špatná a patří naopak k nejhorším. Tyto špatné vlastnosti ale objektiv vynahradí zase jinými. Je schopen ostřit od 10 cm na nejširší a od 40 cm na nejdelší ohniskové vzdálenosti. Na telemakro je opravdu vysoce nadprůměrný a supermakro s možností ostřit od 3 centimetrů (navíc na trochu delších ohniskových vzdálenostech) také není k zahození. Na makro je to velmi dobrá hračka.


Olympus Stylus SH-2 černý


Fotoaparát nabídne vedle automatiky i možnost manuálního nastavení expozice. Expoziční časy mohou být od 1/2000 sekundy do 1/4 sekundy, v manuálním režimu se lze dostat až na 30 sekund. Citlivosti lze nastavit od ISO 125 do ISO 6400. Korekce expozice má tradiční rozsah od -2 EV do +2 EV. K dispozici je i HDR režim. Vedle zavedení RAWu je další novinkou rozsáhlá nabídka nočních režimů pro focení hvězd (star trails díky pokročilému skládání snímků), je zde i režim optimalizovaného natáčení videa za špatného světla, noční multiexpozice a další.


Olympus Stylus SH-2 horní strana


Obraz zpracovává procesor TruePic VII. V rozlišení 3 MPx nabídne rychlost sekvenčního snímání 60 fps a 20 fps (max. 60 snímků). V plném rozlišení se můžete těšit na rychlost 11,5 fps (max. 16 snímků) nebo 2,5 fps (max. 200 snímků). Videosekvence jsou ukládány ve formátu QuickTime Motion JPEG. Maximem jsou Full HD videosekvence s rozlišením 1920×1080 pixelů při 60 progresivních snímcích za sekundu se stereo zvukem. V HD rozlišení 1280×720 pixelů se můžete těšit na 120 fps, v rozlišení 432×234 pixelů dokonce na 240 fps. Najdete tu i intervalové snímání a časosběrné video. Pochopitelně nechybí bezdrátové připojení Wi-Fi. To lze použít ke sdílení snímků nebo k dálkovému ovládání fotoaparátu pomocí smartphonu.


Olympus Stylus SH-2 LCD


Displej má 3,0" úhlopříčku a rozlišení 460.000 bodů (320×480 RGB pixelů). Potěší i tím, že je dotykový. Fotoaparát podporuje paměťové karty SD, SDHC a SDXC včetně verzí s UHS-I rozhraním. Vnitřní paměť má pak kapacitu 37 MB. K napájení je použit Li-Ion akumulátor LI-92B. Rozměry fotoaparátu činí 108,8×63,2×42,4 mm a váží 271 gramů včetně baterie a paměťové karty. Tělo je kovové. Jak je vidět, proti SH-1 se mechanicky nezměnilo opravdu vůbec nic (všechny důležité specifikace jsou totožné) a dokonce i startovací cena $399 je stejná.

Zdroj: www.olympus.cz
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.