www.digimanie.cz
>
>
>

Kauza Olympus nekončí, podezřelá převzetí maskovala obrovské ztráty

Kauza Olympus nekončí, podezřelá převzetí maskovala obrovské ztráty
, , aktualita
V říjnu vyplavaly na povrch zprávy, že Olympus platil finančním poradcům při podezřelých převzetích neuvěřitelné částky. Ukázalo se, že tyto transakce ve skutečnosti částečně maskovaly obrovské ztráty z investic trvající už od počátku 90. let.
K oblíbeným
reklama
Před několika týdny bývalý prezident společnosti Olympus, Michael C. Woodford, upozornil na podezřelá převzetí několika firem, kdy se finančním poradcům platily naprosto nepředstavitelné částky řádově větší, než je běžné. Následně byl ze své pozice propuštěn. Na nátlak akcionářů, kdy hodnota akcií spadla v podstatě na polovinu, byla ustanovena komise, která měla tyto platby a jiná nelogická převzetí prověřit.

Dva týdny po propuštění Woodforda, který na podezřelá převzetí upozornil vedení své společnosti i média, byl propuštěn i prezident Tsuyoshi Kikukawa, který právě stál za propuštěním Woodforda. Včera bylo vydáno oficiální stanovisko komise, které hovoří o tom, že tato převzetí ve skutečnosti částečně maskovala obrovské ztráty z neúspěšných investic společnosti Olympus. Tyto ztráty přitom trvají už více než 20 let. Spolu s tím byli propuštěni další dva vysoce postavení zástupci společnosti, kteří jsou za celý problém zodpovědní, jmenovitě výkonný viceprezident společnost Hisashi Mori a hlavní auditor Hideo Yamada.

Nynější prezident společnosti Shuichi Takayama po svém nástupu akvizice bránil, nyní se ale omlouvá a považuje svá předchozí přesvědčení za mylná. O zmíněných skutečnostech údajně nic nevěděl. Otázkou zůstává, co bude se společností Olympus dále. Cena akcií během úterý spadla o téměř 30 %! Přitom od začátku října, kdy činila 2472 jenů, spadla o celkových 70 % na nynějších 734 jenů a hrozí i vyloučení akcií z obchodování. Velký otazník v této kauze se vznáší i nad vlivem investiční banky Nomura, kterou v ČR známe z kauzy s IPB. Olympus byl klientem této banky, podle Nomury ale nemá s nekalými činnostmi Olympusu nic společného.

Doplnění: Po dnešním (9.11.2011) obchodování na Tokijské burze spadly akcie Olympusu o dalších 20 % ze 734 jenů na pouhých 584 jenů.

Zdroj: www.nytimes.com, www.olympus.com, www.reuters.com, www.rozhlas.cz
Nejnovější články
Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000 Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000
Kodak uvádí do nabídky svých fotoaparátů dva nové modely. Jedním z nich je outdoorový kompakt WPZ2 se 4× optickým zoomem a rok po prvním představení se dostává do prodeje 102× ultrazoom Pixpro AZ1000.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let
Lety s drony jsou v mnoha zemích čím dál více kontrolovány a je potřeba si dát velký pozor, kde si člověk může co dovolit. Nevyplatilo se to jednomu australskému páru, kterému za létání dronem v Íránu hrozí 10 let vězení.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Panasonic ukázal kameru se svým 8K organickým čipem Panasonic ukázal kameru se svým 8K organickým čipem
Organický snímač Panasonicu se přetřásá už hodně dlouho a nyní se konečně dostává do reálného produktu. Kamera AK-SHB800 totiž tento čip s 8K rozlišením dostala a s tím jsme se dozvěděli i několik dalších informací.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nikon Z6 ve speciálním video kitu pro filmaře Nikon Z6 ve speciálním video kitu pro filmaře
Nikon myslí i na filmaře a plánuje znatelné rozšíření schopností svých CSC fotoaparátů v oblasti videa. Nyní také uvádí speciální video kit, který bude obsahovat např. rekordér Atomos Ninja V a další příslušenství.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Phase One XT: kompaktní středoformát pro cestovatele Phase One XT: kompaktní středoformát pro cestovatele
Společnost Phase One uvedla nový středoformátový fotoaparát XT, který je zaměřen zejména na kompaktní rozměry a možnost využití i pro cestování a krajinářskou fotografii. Navíc bude dodáván s shift objektivem.
13.9.2019, aktualita, Milan Šurkala14 komentářů