Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kodak s revolučním zobrazovačem

25.3.2003, Marek Kuřina, aktualita
Poslední dobou mi připadal Kodak jako jeden z nejpasivnějších výrobců digitálních fotopřístrojů, ale představením novinky EasyShare LS633 se podle mého názoru opět vrací na cestu směřující na digitální výsluní. Kromě toho, že tento Kodak patří mezi designově velice vyvedené modely, disponuje navíc naprosto revolučním náhledovým zobrazovačem.
Přestože se říká, že na velikosti nezáleží, u EasyShare LS633 si hned všimnete obřího 2,2 palcového zobrazovače (což je skoro 5,6 centimetrů!) umístěného na jeho zadní straně. A to není všechno. Tento displej totiž není běžný LCD (technologie tekutých krystalů), ale je vyrobený zcela novou technologií - tzv. OLED (organic light-emitting diode). Díky tomu displej s rozlišením 512 x 218 pixelů nemusí být podsvícen, což pochopitelně výrazně snižuje jeho energetickou náročnost. A jak dobře ví i průměrně zběhlý digitální fotograf, nejvíce baterie "žere" právě zapnutý zobrazovač nebo focení s bleskem. U Kodaku zbývá vývojářům vyřešit "pouze" problém s bleskem, a váš rozhořčený výraz při energetickém kolapsu vašeho fotoaparátu uprostřed výletu do hor se odsune do oblasti úsměvných historek (samozřejmě můžete udělat opatření i z druhé strany, tedy pořídit si kvalitnější baterie nebo akumulátory). Nový displej by měl být nejenom ostrý a jasný, ale navíc je jeho "pozorovací úhel" 165 stupňů (zkuste se schválně někdy podívat trochu z boku na některé současné LCD displeje a pochopíte).
Jaké jsou další "běžné" parametry této novinky? CCD snímač obsahuje 3,3 milionu obrazových buněk (z toho je efektivně využitelných 3,1 milionu), díky čemu s tímto modelem pořídíte fotografie o maximálním rozlišení 2041 x 1533 bodů. Citlivost snímače je v rozsahu 100 až 400 ISO. Objektiv s optikou Schneider-Kreuznach poskytuje trojnásobný optický zoom (rozsah ohnisek je 37-111 milimetrů), který při doplnění o 3,3 násobný digitální zoom umožní až desetinásobné celkové přiblížení. Pokud budete chtít fotografovat svět motýlů a ještě drobnějšího hmyzu, tak využijete režim Makro, v němž můžete snímat objekty od průměrných třinácti centimetrů. Jinak model ostří od šedesáti centimetrů.
Rychlost závěrky se pohybuje v rozsahu od čtyř do 1/1400 sekundy. Nastavit teplotu bílé je možné pomocí tří přednastavených hodnot nebo ji můžete nechat vykalibrovat samotným fotoaparátem. Expozice je u EasyShare LS633 pouze automatická, lze však využít pět přednastavených scén (například krajina, sport, noc). Kromě toho se dá expozice ovlivňovat její kompenzací v rozmezí ±2 EV v krocích po 1/2 EV. S modelem se dá pochopitelně natáčet i videozáznam - v rozlišení 320 x 240 bodů (je omezený pouze paměťovým prostorem karty).

Snímky se ukládají pouze ve formátu JPEG buď do vnitřní paměti (s kapacitou 16 MB) nebo na paměťové karty Secure Digital. Zajímavostí je, že přímo z fotoaparátu (po připojení k PC) se dají zasílat fotky e-mailem, navíc si můžete do jeho paměti uložit rovnou 32 emailových adres. K fotopřístroji je možné si také dokoupit dokovací stanici.

Nový Kodak má tvar podlouhlé cihličky, což potvrzují nejenom přiložené fotografie, ale i rozměry 114 x 55 x 31 milimetrů, váží potom 210 gramů bez baterií. Na trhu by se měl přístroj objevit již v dubnu, předpokládaná cena je 399 dolarů.


Specifikace:

ModelKodak EasyShare LS633
Snímač3,3 milionů bodů
Maximální rozlišení2041 x 1533 bodů
Světelnost objektivuF2,7 - F5,2
Zoom3x optický, 3,3x digitální
LCD zobrazovač2,2 palcový
Paměťové médiumMultiMediaCard / Secure Digital
Rozměry114 x 55 x 31 mm
Hmotnost210 g

Zdroj: Kodak.com