Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Kodak to zkouší jinde, zakládá Kodak Pharmaceuticals a bude vyrábět léky

, , aktualita
Kodak to zkouší jinde, zakládá Kodak Pharmaceuticals a bude vyrábět léky
Společnost Eastman Kodak zkouší prorazit v novém odvětví. Tentokrát to nebude mít nic společného s fotoaparáty. Firma totiž dostala vládní půjčku a hodlá vyrábět součásti léčiv v nové divizi Kodak Pharmaceuticals.
Kodak to zkouší jinde, zakládá Kodak Pharmaceuticals a bude vyrábět léky
Společnost Eastman Kodak má velmi bohatou historii, její počátky se datují až do roku 1888. Bohužel v době digitálních fotoaparátů se jí vůbec nedařilo a před 8 lety zbankrotovala. Od té doby se pořád jen dělí na různé části, které jsou restrukturalizovány, prodávány, licencovány a podobně. Jedna z částí, původní Eastman Kodak, nyní ohlásila, že své štěstí zkusí v úplně odlišném odvětví. Hodlá totiž vyrábět součásti léků, kterých je v USA velký nedostatek.
 
Kodak logo
 
Prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který má zvýšit podporu amerických společností v boji proti COVID-19, iniciativa je známá jako Defense Production Act (DPA). A právě v jejím rámci byla společnosti Kodak odklepnuta vládní půjčka ve výši 765 milionů dolarů, která povede k založení dceřinné společnosti Kodak Pharmaceuticals. Důvodem je to, že Američané spotřebují 40 % celosvětové produkce materiálů pro výrobu léků, ale těchto materiálů se zde vyrobí jen 10 %, takže Spojené státy jsou vysoce závislé na okolních zemích, což se Trumpovi vůbec nelíbí. Společnost Kodak Pharmaceuticals by ve výsledku měla produkovat 25 % z těchto materiálů, přinést 360 přímých a 1200 nepřímých pracovních míst.
 
Připomeňme, že nejde o jedinou fotografickou společnost, která se věnuje lékům. Většina fotografických společností se zabývá např. vývojem lékařských mikroskopů a jiných zařízení a pokud jde vyloženě o farmaka, zde je činná např. společnost Fujifilm. Ta ostatně nedávno dostala od vlády grant ve výši 265 mil. dolarů pro vývoj vakcíny proti COVID-19. Pokud jde o Kodak, hodnota jeho akcií se dlouhodobě potácela kolem $2,1 za akcii, aby v reakci na toto ohlášení vyletěla až téměř na $11. Nyní je na nižší hodnotě $7,94, nicméně v předburzovním obchodování opět vyletěla na více než $14,4 za akcii.