Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt Fujifilm FinePix F300EXR s fázovým ostřením

22.7.2010, Milan Šurkala, Aktualita
Fujifilm svým novým kompaktem FinePix F300EXR hodně překvapil. Je to malý ultrazoom s 15× optickým zoomem a ostřením jak na bázi detekce kontrastu, tak i fázovým ostřením známým ze zrcadlovek. K dispozici je 12MPx Super CCD EXR čip.
Nový kompakt Fujifilm FinePix F300EXR je velkým překvapením. Původní F200EXR měla jen 5× optický zoom, zatímco novější F300EXR je nástupcem značně jiného charakteru a nahrazuje spíše F80EXR. I proto se dá pochopit použití 1/2" Super CCD EXR čipu druhé generace, který je sice menší než u F200EXR, ale stejně velký jako u již zmíněné F80EXR a větší než u veškeré jeho konkurence. Jeho rozlišení činí 12 megapixelů. Hlavní zajímavostí je hybridní ostření.



Fotoaparát má tedy klasické "kompaktní" ostření na bázi detekce kontrastu. Nicméně na kompakt velmi netypicky je zde i ostření fázovým posuvem, jak jej známe ze zrcadlovek! Ostřícím snímačem není nic jiného než samotný Super CCD EXR čip. Za dobrého světla je použit tento čip a ostřící časy údajně dosahují jen 0,158 sekundy! V horším světle je používáno spíše kontrastní ostření. Super CCD EXR čip nabízí již standardně režimy HR (High Resolution), kdy snímá v plném rozlišení, DR (Wide Dynamic Range) pro rozšíření dynamického rozsahu, kdy polovina pixelů snímá světla, druhá stíny a SN (High Sensitivity and Low Noise), kdy jsou dva pixely spárovány, čímž se snižuje šum.


Objektiv Fujinon nabídne velmi slušný 15× optický zoom. Ten je posazen do naprosto ideálního rozsahu od extrémně širokoúhlých 24 milimetrů až po více než dostatečných 360 mm. Na nejširším ohnisku je světelnost F3,5, což je podprůměrná hodnota. Na dlouhém ohnisku je to pak F5,3, což je ve své třídě hodnota sice lehce nadprůměrná, ale rovněž ne zázračná. U takto pokročilého přístroje je překvapivé použití ND filtru ke clonění. Nelze tedy ovlivnit hloubku ostrosti jako u irisové clony, počet nastavení je rovněž omezený.

Naštěstí jsou zde tři různé úrovně zaclonění, u nejširšího ohniska F3,5, F7,1 a F10, na nejdelším pak F5,3, F11 a F16. Takže si přeci jen můžete trochu hrát a omezení není až tak silné. Ostřit je možno od 45 cm na širokém ohnisku, od 2,5 metru na nejdelším. Makro pak zkracuje tuto vzdálenost na 5 cm na širokém ohnisku (to bohužel není nic chvalitebného) a 1,2 metru na nejdelším. Stabilizace je řešena posunem CCD čipu, nové gyro senzory umožňují lépe detekovat a odstraňovat i vleklejší pohyby např. u videa.


Fotoaparát nově umožňuje pořizování panoramat s úhlem záběru až 360°. Fotografie lze snímat i vertikálně, čímž se získá vyšší rozlišení na výšku. Vylepšen byl režim Pro Focus Mode, který kombinuje několik expozic s různým zaostřením s tím, že výsledek by měl mít zaostřené popředí a příjemně rozostřené pozadí ve stylu zrcadlovek. Jak to bude fungovat v praxi, těžko říci (předchůdci v tomto nebyli nijak zázrační). Fotoaparát umí natáčet HD videosekvence v rozlišení 1280×720 pixelů s 24 snímky za sekundu.

Přístroj podporuje ISO 100 až ISO 12800. ISO 6400 je k dispozici jen do rozlišení 6 megapixelů, ISO 12800 pak do 3 megapixelů. Časy mohou být od 1/2000 sekundy do 8 sekund. Vedle režimu P je zde i priorita clony, času a plná automatika. Sekvenční snímání v plném rozlišení (Top-5, Final-5) nabízí rychlost jen 1,5 fps pro 5 snímků. V rozlišení 3 megapixelů (Top-23 a Final-23) je to pak 4,5 fps pro 23 snímků.

Interní paměť má kapacitu 40 MB. Lze ji rozšířit SD nebo SDHC kartami. Velký 3,0" LCD displej má rozlišení 460.000 bodů (480×320 pixelů). Rozměry činí 103,5×59,2×32,6 mm. Hmotnost je pak 195 gramů bez příslušenství a 215 gramů s ním. Li-Ion akumulátor NB-50 údajně vydrží na pořízení 250 snímků. Dostupnost je očekávána ke konci srpna za $330.

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.