Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Koronavir v akci: květnové prodeje DSLR proti loňsku spadly o 79 %

7.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
CIPA vydala čísla dodávek fotoaparátů za květen a tak obrovské meziroční propady jsme tu ještě neměli. Pouze CSC se udržela nad třetinou loňských čísel. Zrcadlovky spadly dokonce téměř na pětinu.
Máme zde nové statistiky CIPA, které nám prozrazují počty dodávek nových fotoaparátů za květen a situace je doslova tragická. Vedle všeobecného propadu popularity fotoaparátů se zde výraznou mírou podepsal i koronavir a situace kolem něj. Takže se na to pojďme podívat. Výrobci spadající pod CIPA za květen 2020 dodali pouhých 370 tisíc fotoaparátů, což je proti dubnu 2020 o 33 % méně. Meziročně (proti květnu 2019) je to ale doslova šílený propad o opravdu výrazných 73 %! V řeči peněz je to o trochu lepší, průměrná cena fotoaparátů se zvýšila, takže trh byl ve výši 18 miliard japonských jenů, což je o 12 %, resp. 64 % méně.
 
CIPA logo
 
Kupodivu to nebyly kompakty, které zaznamenaly největší propad. Tam bylo dodáno 155 tisíc kusů, což je o 38 % méně než v dubnu a o 74 % méně než v loňském květnu (v případě peněz jde o propady o 15 %, resp. 64 %). Nejzásadnější propad totiž zaznamenaly zrcadlovky, jejichž dodávky se smrskly už jen na na 90 tisíc kusů. Proti dubnu je toto číslo o 48 % menší, meziročně jde pak dokonce o 79% propad. To je tedy téměř na pětinu. I zde se větší oblibě těšily spíše dražší modely a v řeči peněz jsou propady o něco nižší, konkrétně jde o 36 %, resp. 73 %.
 
"Vítězem" je zde kategorie CSC, která zaznamenala 124 tisíc dodaných kusů. To jsou čísla srovnatelná s letošním dubnem, jde jen o 2% propad a dokonce se trh svým objemem zvýšil o 6 %. Každopádně pokud to srovnáme s loňským květnem, ani zde vůbec nejde o pěkná čísla a počtem kusů jde o 62% pokles, v penězích pak o 58 %.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.