Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Laowa uvedla makro objektiv 65mm f/2.8 Macro APO s 2× zvětšením

26.1.2020, Milan Šurkala, aktualita
Venus Optics přichází s dalším zajímavým makro objektivem, kterým je Laowa 65mm f/2.8 2x Ultra Macro APO, Jak už napovídá název, objektiv nabídne nadprůměrné 2× zvětšení a potěší také atraktivní cenou.
Od společnosti Venus Optics máme na trhu už několik zajímavých objektivů, mnohdy jde o modely určené pro focení makra. I poslední přírůstek v podobě Laowa 65mm f/2.8 2x Ultra Macro APO je na tom podobně a nabídne nadprůměrné 2× zvětšení, zatímco obvykle nabídnou makro objektivy jen 1× zvětšení obrazu. Určen je pro APS-C CSC fotoaparáty s bajonety Fujifilm X, Sony E nebo Canon EF-M. Nabídne po přepočtu téměř 100mm ohniskovou vzdálenost (98 mm u Fujifilmu a Sony, 104 mm u Canonu) a úhel záběru 24,4°.
 
Laowa 65mm f/2.8 2x Ultra Macro APO
 
Skládá se ze 14 optických členů uspořádaných do 10 skupin, jsou zde i 3 členy z XLD skla. Výrobce zapracoval na tom, aby potlačil laterální i podélnou chromatickou aberaci. Zatímco na tu první makro objektivy obvykle moc netrpí, ta druhá bývá častější (obvykle se projevuje jako barevné změny v bokehu). Světelnost novinky má hodnotu F2,8.
 
Laowa 65mm f2.8 Maro APO ukázka
klikněte pro více ukázek
 
S objektivem je možno ostřit ze vzdálenosti od 17 cm a výhodou je, že zdaleka není omezen jak na makro. Umožňuje i ostření na nekonečno a použít se tak dá i jako portrétní objektiv. Venus Optics dále zmiňuje, že díky tomu, že je objektiv určen pro CSC fotoaparáty, které mají kratší "flange distance" (vzdálenost bajonet-čip), může být i objektiv menší než pro DSLR a má jen 100 mm na délku a 57 mm v průměru. Využívá pak 52mm filtry a váží 335 gramů. Zajímavostí je i atraktivní cena $399.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.