Legendární Biotar 1.5/75 se vrací za "rozumnou" cenu

Legendární Biotar 1.5/75 se vrací za "rozumnou" cenu
, , aktualita
Legendární portrétní objektiv Biotar 1.5/75 se dočkává znovuzrození. V kampani na Kickstarteru se pracuje na inovované verzi Oprema Jena Biotar 1.5/75, která si zachová jeho typické vlastnosti.
reklama
Na Kickstarteru se opět objevuje reinkarnace starého legendárního objektivu. Tentokrát se jedná o Biotar 1.5/75, jehož historie se datuje do roku 1938, kdy byl poprvé představen. Výroba začala v roce 1940, ale 2. světová válka produkci přerušila a obnovena pak byla později po válce. Nicméně už v roce 1960 opět skončila kvůli bojům o duševní vlastnictví mezi východními a západními mocnostmi. Výsledkem je, že díky těmto problémům i kvůli vysoké ceně počet vyrobených objektivů není moc vysoký a na trhu jde dnes o extrémně ceněné zboží.
 
Oprema Jena Biotar 1.5/75
 
Objektiv je známý svou vynikající ostrostí uprostřed a swirl bokehem. Při clonách od F5,6 do F8 pak nabídne excelentní celoplošnou ostrost. Výrobce nicméně u nové varianty použil moderní skla a povrchové vrstvy, které eliminují některé neduhy původní verze, přičemž zachovávají ty dobré a ceněné charakteristiky. O výrobu se postará společnost Kenko Tokina.
 
původní Biotar 1.5/75
 
Objektiv má tedy 75mm ohniskovou vzdálenost a úhel záběru 19°. Jeho světelnost má vynikající hodnotu F1,5 a maximální hodnota clony s 15 lamelami je F16. Celkově se skládá ze 6 optických členů ve 4 skupinách. Ostřit může ze vzdálenosti 80 centimetrů. Rozměry činí 80 mm na délku a 65 mm v průměru, použít lze 58mm filtry. Objektiv je těžký 520 gramů. K dispozici bude pro bajonety Canon, Nikon, Sony E, Leica M, Fujifilm X a M42.
 
Cena objektivu v kampani na Kickstarteru začíná na $949, což může vypadat jako opravdu vysoká cena a rozhodně ne rozumná. Faktem je nicméně to, že pokud budete chtít sehnat starou verzi na eBay v dnešní době, budete mít hodně štěstí, pokud se dostanete pod $1000. Zbrusu nová verze je tak levnější než ta původní, resp. zhruba stejně tak drahá.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Světelný teleobjektiv Fujinon XF 200mm F2 R LM OIS Světelný teleobjektiv Fujinon XF 200mm F2 R LM OIS
Fujifilm představil nový vysoce světelný teleobjektiv XF 200mm F2 R LM OIS WR. Je odolný vůči nepříznivému počasí, má 5EV optickou stabilizaci i excelentní světelnost F2,0. Dodává se navíc s 1,4× telekonvertorem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pohotový monopod Steadify si připnete na sebe Pohotový monopod Steadify si připnete na sebe
Na Kickstarteru se objevil velmi zajímavý projekt. Jde o monopod Steadify, který neopíráte o zem, ale o sebe. Nabídne velmi pohotové vysouvání jednou rukou i superrychlou "montáž" fotoaparátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fujifilm XF10, APS-C kompakt vážící jen 280 gramů Fujifilm XF10, APS-C kompakt vážící jen 280 gramů
Poslední týdny internetem kolovaly informace o připravovaném APS-C kompaktu Fujifilm XF10. Ty se nakonec ukázaly být pravdivými. Společnost Fujifilm skutečně představila XF10 s APS-C čipem a 28mm objektivem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Manfrotto uvádí fotobatoh a brašnu Noreg 30 Manfrotto uvádí fotobatoh a brašnu Noreg 30
Manfrotto přichází s novými produkty do své nabídky. Jde o řadu Noreg, která bude nově obsahovat fotobatoh Backpack-30 a brašnu Messenger-30. Ty budou mít i speciální obaly na notebook, tablet i vyjímatelnou menší brašnu na rameno.
18.7.2018, aktualita, Milan Šurkala
Letní Zoner Photo Studio X uvádí 5GB Photo Cloud zdarma Letní Zoner Photo Studio X uvádí 5GB Photo Cloud zdarma
Koncem června představila společnost Zoner Software letní aktualizaci svého programu na správu a úpravu fotek Zoner Photo Studio X. Největší změnou je cloudové úložiště Photo Cloud. Majitelé ZPS X dostanou 5 GB zdarma.
18.7.2018, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře