Legendární Biotar 1.5/75 se vrací za "rozumnou" cenu

Legendární Biotar 1.5/75 se vrací za "rozumnou" cenu
, , aktualita
Legendární portrétní objektiv Biotar 1.5/75 se dočkává znovuzrození. V kampani na Kickstarteru se pracuje na inovované verzi Oprema Jena Biotar 1.5/75, která si zachová jeho typické vlastnosti.
reklama
Na Kickstarteru se opět objevuje reinkarnace starého legendárního objektivu. Tentokrát se jedná o Biotar 1.5/75, jehož historie se datuje do roku 1938, kdy byl poprvé představen. Výroba začala v roce 1940, ale 2. světová válka produkci přerušila a obnovena pak byla později po válce. Nicméně už v roce 1960 opět skončila kvůli bojům o duševní vlastnictví mezi východními a západními mocnostmi. Výsledkem je, že díky těmto problémům i kvůli vysoké ceně počet vyrobených objektivů není moc vysoký a na trhu jde dnes o extrémně ceněné zboží.
 
Oprema Jena Biotar 1.5/75
 
Objektiv je známý svou vynikající ostrostí uprostřed a swirl bokehem. Při clonách od F5,6 do F8 pak nabídne excelentní celoplošnou ostrost. Výrobce nicméně u nové varianty použil moderní skla a povrchové vrstvy, které eliminují některé neduhy původní verze, přičemž zachovávají ty dobré a ceněné charakteristiky. O výrobu se postará společnost Kenko Tokina.
 
původní Biotar 1.5/75
 
Objektiv má tedy 75mm ohniskovou vzdálenost a úhel záběru 19°. Jeho světelnost má vynikající hodnotu F1,5 a maximální hodnota clony s 15 lamelami je F16. Celkově se skládá ze 6 optických členů ve 4 skupinách. Ostřit může ze vzdálenosti 80 centimetrů. Rozměry činí 80 mm na délku a 65 mm v průměru, použít lze 58mm filtry. Objektiv je těžký 520 gramů. K dispozici bude pro bajonety Canon, Nikon, Sony E, Leica M, Fujifilm X a M42.
 
Cena objektivu v kampani na Kickstarteru začíná na $949, což může vypadat jako opravdu vysoká cena a rozhodně ne rozumná. Faktem je nicméně to, že pokud budete chtít sehnat starou verzi na eBay v dnešní době, budete mít hodně štěstí, pokud se dostanete pod $1000. Zbrusu nová verze je tak levnější než ta původní, resp. zhruba stejně tak drahá.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Modulární stativ Novoflex TrioPod Pro75 unese až 65 kg Modulární stativ Novoflex TrioPod Pro75 unese až 65 kg
Novoflex představil nový modulární stativ TrioPod Pro75, který má unést až neuvěřitelných 65 kilogramů. Nabízí na něj všechny součástky, takže si je možné jej vyskládat dle libosti a v případě nutnost je možné jej i snadno opravit.
15.3.2018, aktualita, Milan Šurkala
Nové paměťové karty Kingston Canvas Select, Go! a React Nové paměťové karty Kingston Canvas Select, Go! a React
Společnost Kingston uvedla na trh novou řadu paměťových karet SD a microSD Canvas. Ta se podle způsobu použití dělí na další řady Select, Go! a React. Ty nejrychlejší slibují zápis s rychlostí až 80 MB/s.
15.3.2018, aktualita, Milan Šurkala
Canon rozjede CSC, chce 50 % trhu systémů s výměnnými objektivy Canon rozjede CSC, chce 50 % trhu systémů s výměnnými objektivy
Internetem kolují zvěsti o příchodu full frame CSC fotoaparátu od Canonu, nic ale nebylo zatím potvrzeno. Přesto se už i na oficiálních místech hovoří o tom, že se na CSC výrazně zapracuje, i kdyby to mělo ohrozit zrcadlovky.
14.3.2018, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Nejdražší fotoaparát na světě: Leica za 2,4 milionu EUR Nejdražší fotoaparát na světě: Leica za 2,4 milionu EUR
Na fotografické aukci ve Vídni byl před pár dny překonán rekord v ceně prodaného fotoaparátu. Nejnovějším držitelem rekordu je téměř 100 let stará Leica, která byla prodána za neuvěřitelných 2,4 milionu EUR.
13.3.2018, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Xiaomi Redmi 4X LTE: miláček davu Xiaomi Redmi 4X LTE: miláček davu
Jedním z nejoblíbenějších telefonů na českém trhu, ne-li nejoblíbenějším, je superlevný Xiaomi Redmi 4X LTE. Nabídne slušný hardware, 5,0" HD displej, čtečku otisků prstů a 13MPx fotoaparát se světelností F2,0 a podporou Full HD videa.
13.3.2018, recenze, Milan Šurkala27 komentářů