Legendární Biotar 1.5/75 se vrací za "rozumnou" cenu

Legendární Biotar 1.5/75 se vrací za "rozumnou" cenu
, , aktualita
Legendární portrétní objektiv Biotar 1.5/75 se dočkává znovuzrození. V kampani na Kickstarteru se pracuje na inovované verzi Oprema Jena Biotar 1.5/75, která si zachová jeho typické vlastnosti.
reklama
Na Kickstarteru se opět objevuje reinkarnace starého legendárního objektivu. Tentokrát se jedná o Biotar 1.5/75, jehož historie se datuje do roku 1938, kdy byl poprvé představen. Výroba začala v roce 1940, ale 2. světová válka produkci přerušila a obnovena pak byla později po válce. Nicméně už v roce 1960 opět skončila kvůli bojům o duševní vlastnictví mezi východními a západními mocnostmi. Výsledkem je, že díky těmto problémům i kvůli vysoké ceně počet vyrobených objektivů není moc vysoký a na trhu jde dnes o extrémně ceněné zboží.
 
Oprema Jena Biotar 1.5/75
 
Objektiv je známý svou vynikající ostrostí uprostřed a swirl bokehem. Při clonách od F5,6 do F8 pak nabídne excelentní celoplošnou ostrost. Výrobce nicméně u nové varianty použil moderní skla a povrchové vrstvy, které eliminují některé neduhy původní verze, přičemž zachovávají ty dobré a ceněné charakteristiky. O výrobu se postará společnost Kenko Tokina.
 
původní Biotar 1.5/75
 
Objektiv má tedy 75mm ohniskovou vzdálenost a úhel záběru 19°. Jeho světelnost má vynikající hodnotu F1,5 a maximální hodnota clony s 15 lamelami je F16. Celkově se skládá ze 6 optických členů ve 4 skupinách. Ostřit může ze vzdálenosti 80 centimetrů. Rozměry činí 80 mm na délku a 65 mm v průměru, použít lze 58mm filtry. Objektiv je těžký 520 gramů. K dispozici bude pro bajonety Canon, Nikon, Sony E, Leica M, Fujifilm X a M42.
 
Cena objektivu v kampani na Kickstarteru začíná na $949, což může vypadat jako opravdu vysoká cena a rozhodně ne rozumná. Faktem je nicméně to, že pokud budete chtít sehnat starou verzi na eBay v dnešní době, budete mít hodně štěstí, pokud se dostanete pod $1000. Zbrusu nová verze je tak levnější než ta původní, resp. zhruba stejně tak drahá.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Adobe ukázal Moving Stills: AI vytváří prostorové video z fotky Adobe ukázal Moving Stills: AI vytváří prostorové video z fotky
Na konferenci Adobe MAX představila společnost také technologie, které má ve vývoji. Zajímavostí jsou např. Moving Stills, kdy systém pomocí umělé inteligence a zdrojové fotografie vytvoří video s iluzí pohybu v prostoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Meyer Optik Görlitz končí, lidé neuvidí peníze ani objektivy Meyer Optik Görlitz končí, lidé neuvidí peníze ani objektivy
Kickstarter nepřináší vždy úspěšné projekty. Jedním z obrovských neúspěchů je společnost net SE, která oživovala objektivy Meyer Optik Görlitz nebo Oprema Jena. Společnost nicméně zbankrotovala a lidé neuvidí ani peníze ani objektivy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Maličký fotoaparát TinyMOS NANO1 pro astrofotografii Maličký fotoaparát TinyMOS NANO1 pro astrofotografii
TinyMOS představuje druhou generaci maličkého fotoaparátu určeného dle tvůrců zejména pro astrofotografii. Proti předchůdci je výrazně menší a lehčí, rozumí si také se dvěma různými bajonety pro objektivy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Sony oficiálně uvádí nové čipy, 1/3" až středoformát Sony oficiálně uvádí nové čipy, 1/3" až středoformát
Společnost Sony zveřejnila seznam nových snímačů pro smartphony, kompakty, CSC i DSLR. Najdeme mezi nimi novinky využívající klasickou technologii FSI, ale i modernější BSI a pochopitelně i vrstvené snímače.
18.10.2018, aktualita, Milan Šurkala20 komentářů
Yashica Y35 digiFilm je dle uživatelů příšerný fotoaparát Yashica Y35 digiFilm je dle uživatelů příšerný fotoaparát
Loni touto dobou byl oznámen fotoaparát Yashica Y35 digiFilm, do kterého se vkládaly jakési digitální filmy. Ty ovlivňovaly, jak se daná fotka převede do JPEGu. Dle uživatelů je ale kvalita fotoaparátů naprosto žalostná.
18.10.2018, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů