Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Legendární Biotar 1.5/75 se vrací za "rozumnou" cenu

16.8.2017, Milan Šurkala, aktualita
Legendární portrétní objektiv Biotar 1.5/75 se dočkává znovuzrození. V kampani na Kickstarteru se pracuje na inovované verzi Oprema Jena Biotar 1.5/75, která si zachová jeho typické vlastnosti.
Na Kickstarteru se opět objevuje reinkarnace starého legendárního objektivu. Tentokrát se jedná o Biotar 1.5/75, jehož historie se datuje do roku 1938, kdy byl poprvé představen. Výroba začala v roce 1940, ale 2. světová válka produkci přerušila a obnovena pak byla později po válce. Nicméně už v roce 1960 opět skončila kvůli bojům o duševní vlastnictví mezi východními a západními mocnostmi. Výsledkem je, že díky těmto problémům i kvůli vysoké ceně počet vyrobených objektivů není moc vysoký a na trhu jde dnes o extrémně ceněné zboží.
 
Oprema Jena Biotar 1.5/75
 
Objektiv je známý svou vynikající ostrostí uprostřed a swirl bokehem. Při clonách od F5,6 do F8 pak nabídne excelentní celoplošnou ostrost. Výrobce nicméně u nové varianty použil moderní skla a povrchové vrstvy, které eliminují některé neduhy původní verze, přičemž zachovávají ty dobré a ceněné charakteristiky. O výrobu se postará společnost Kenko Tokina.
 
původní Biotar 1.5/75
 
Objektiv má tedy 75mm ohniskovou vzdálenost a úhel záběru 19°. Jeho světelnost má vynikající hodnotu F1,5 a maximální hodnota clony s 15 lamelami je F16. Celkově se skládá ze 6 optických členů ve 4 skupinách. Ostřit může ze vzdálenosti 80 centimetrů. Rozměry činí 80 mm na délku a 65 mm v průměru, použít lze 58mm filtry. Objektiv je těžký 520 gramů. K dispozici bude pro bajonety Canon, Nikon, Sony E, Leica M, Fujifilm X a M42.
 
Cena objektivu v kampani na Kickstarteru začíná na $949, což může vypadat jako opravdu vysoká cena a rozhodně ne rozumná. Faktem je nicméně to, že pokud budete chtít sehnat starou verzi na eBay v dnešní době, budete mít hodně štěstí, pokud se dostanete pod $1000. Zbrusu nová verze je tak levnější než ta původní, resp. zhruba stejně tak drahá.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.