Legendární Biotar 1.5/75 se vrací za "rozumnou" cenu

Legendární Biotar 1.5/75 se vrací za "rozumnou" cenu
, , aktualita
Legendární portrétní objektiv Biotar 1.5/75 se dočkává znovuzrození. V kampani na Kickstarteru se pracuje na inovované verzi Oprema Jena Biotar 1.5/75, která si zachová jeho typické vlastnosti.reklama
Na Kickstarteru se opět objevuje reinkarnace starého legendárního objektivu. Tentokrát se jedná o Biotar 1.5/75, jehož historie se datuje do roku 1938, kdy byl poprvé představen. Výroba začala v roce 1940, ale 2. světová válka produkci přerušila a obnovena pak byla později po válce. Nicméně už v roce 1960 opět skončila kvůli bojům o duševní vlastnictví mezi východními a západními mocnostmi. Výsledkem je, že díky těmto problémům i kvůli vysoké ceně počet vyrobených objektivů není moc vysoký a na trhu jde dnes o extrémně ceněné zboží.
 
Oprema Jena Biotar 1.5/75
 
Objektiv je známý svou vynikající ostrostí uprostřed a swirl bokehem. Při clonách od F5,6 do F8 pak nabídne excelentní celoplošnou ostrost. Výrobce nicméně u nové varianty použil moderní skla a povrchové vrstvy, které eliminují některé neduhy původní verze, přičemž zachovávají ty dobré a ceněné charakteristiky. O výrobu se postará společnost Kenko Tokina.
 
původní Biotar 1.5/75
 
Objektiv má tedy 75mm ohniskovou vzdálenost a úhel záběru 19°. Jeho světelnost má vynikající hodnotu F1,5 a maximální hodnota clony s 15 lamelami je F16. Celkově se skládá ze 6 optických členů ve 4 skupinách. Ostřit může ze vzdálenosti 80 centimetrů. Rozměry činí 80 mm na délku a 65 mm v průměru, použít lze 58mm filtry. Objektiv je těžký 520 gramů. K dispozici bude pro bajonety Canon, Nikon, Sony E, Leica M, Fujifilm X a M42.
 
Cena objektivu v kampani na Kickstarteru začíná na $949, což může vypadat jako opravdu vysoká cena a rozhodně ne rozumná. Faktem je nicméně to, že pokud budete chtít sehnat starou verzi na eBay v dnešní době, budete mít hodně štěstí, pokud se dostanete pod $1000. Zbrusu nová verze je tak levnější než ta původní, resp. zhruba stejně tak drahá.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
DxOMark otestoval Leicu M10, full frame na úrovni APS-C DxOMark otestoval Leicu M10, full frame na úrovni APS-C
Známý DxOMark si vzal na paškál full frame fotoaparát Leica M10 a výsledky nejsou pro Leicu moc příznivé. Jeho výkon totiž jen vyrovnává nejlepší APS-C senzory a na špičku v třídě full frame ani zdaleka nedosahuje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Limitovaná edice červené Leicy M (typ 262) Limitovaná edice červené Leicy M (typ 262)
Máme zde další limitovanou edici fotoaparátu Leica. K loňskému červenému 50mm F2 objektivu nyní přibyla červená verze fotoaparátu Leica M typ 262. Ten neumí natáčet video a nemá dokonce ani live view.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Memistore: prorazí držák na SD karty na Kickstarteru? Memistore: prorazí držák na SD karty na Kickstarteru?
Občas se na Kickstarteru objeví vskutku zvláštní věci. Jednou z posledních je Memistore. Jde o držák dvou SD karet, který se namontuje do závitu pro stativ. Dle výrobce už díky němu nikdy neztratíte svoje paměťové karty.
14.12.2017, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Doporučené stativy: Vánoce 2017 Doporučené stativy: Vánoce 2017
Pro kvalitní fotografie se hodí pořídit si také pořádný stativ. Náš průvodce vybral několik zástupců různých tříd, které stojí za úvahu. Podíváme se na malé stolní stativy, cestovatelské i ty klasické.
13.12.2017, návod, Milan Šurkala8 komentářů
Lytro možná uvolní online prohlížeč light-field fotek jako open-source Lytro možná uvolní online prohlížeč light-field fotek jako open-source
Společnost Lytro před pár dny oznámila, že skončila s podporou programů pro zobrazení light-field fotografií, zejména online prohlížeče. To se pochopitelně setkalo s negativním ohlasem a prohlížeč možná bude nakonec uvolněn jako open-source. 
12.12.2017, aktualita, Milan Šurkala1 komentář