Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Leica M-D (typ 262) bez displeje

29.4.2016, Milan Šurkala, aktualita
Leica přichází s novým dálkoměrem M-D (typ 262), který posouvá návrat do minulosti ještě dál. Zatímco původní typ 262 neměl video ani live view, nový model dokonce nemá ani displej. Nepodíváte se ani na vyfocené snímky.
Společnost Leica přichází s dalšími a dalšími modely, které občas modernizují celou řadu M a naopak někdy jdou zpět v čase a snaží se o návrat do minulosti. Koncem minulého roku představený fotoaparát Leica M (typ 262) přišel totiž o video i o live view. To ale Leicu nezastavilo a šla do minulosti a základů fotografie ještě dál. Nyní představený model Leica M-D (typ 262) totiž přišel i o displej a místo něj tu najdete jen kolečko ISO citlivostí. Nemůžete tak zkontrolovat vyfocenou fotku a možnosti nastavení se scvrkávají na expoziční čas, clonu, ISO, ostření a pár detailů jako je např. sekvenční snímání a samospoušť.


Leica M-D (typ 262) objektiv


Jinak jde o starý známý model M s full frame CMOS snímačem o rozměrech 35,8×23,9 mm a rozlišením 24 megapixelů. Data je možné ukládat v DNG formátu (RAW). Buffer má kapacitu 1 GB, fotoaparát si rozumí s paměťovými kartami SDHC a SDXC. K dispozici je režim priority clony a plný manuál. Citlivosti mohou být nastaveny od ISO 200 do ISO 6400. Expoziční časy jsou podporovány v rozmezí od 1/4000 sekundy do 60 sekund.


Leica M-D (typ 262) zadní část


Fotoaparát má dálkoměrný hledáček s 0,68× zvětšením. Napájení obstarává Li-Ion akumulátor s napětím 7,4 V a kapacitou 1800 mAh. Tělo je vyrobeno z hořčíku a hliníku, v konstrukci se našlo místo i pro mosaz. Rozměry těla jsou 138,6×42×80 mm. Hmotnost činí 680 gramů s baterií. Fotoaparát přišel o červené logo Leicy. Závěrka má být velmi tichá a prodleva při jednorázovém focení má dovolit pořídit dva snímky za sekundu. Sekvenční snímání pak dosahuje rychlosti 3 fps. Prodej začne v květnu 2016 za cenu 4650 britských liber.


Leica M-D (typ 262) horní stranaAutor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.