Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Leica M Edition 60, oslavy 60 let bez LCD i JPEGu

24.9.2014, Milan Šurkala, aktualita
Leica se pokusila navrátit co nejvíce ke svým kořenům, ale nezapomenout ani na moderní digitální technologie. Limitovaná edice Leica M Edition 60 tak po vzoru kinofilmových předchůdců nemá např. ani LCD.
Nová Leica M Edition 60 se pokouší co nejvíce navrátit do kinofilmové éry a fotoaparátu z moderních technologií přenechat v podstatě jen záznamové médium, digitální senzor. Novinka vyjde v limitované edici 600 kusů, které budou číslovány od 001/600 do 600/600. Slaví se 60 let existence tohoto systému, neboť první Leica M3 se objevila před 60 lety v roce 1954.


Leica M Edition 60


Fotoaparát se skutečně navrací k naprostým základům fotografování. Vychází z modelu Leica M-P, nemá ale ani displej (LCD), na zádi je akorát kolečko pro výběr ISO citlivosti od ISO 200 do ISO 6400. Nahoře je pak kolečko expozičních časů. Třetím parametrem, který lze ovlivňovat, je clona na objektivu. Setovým objektivem je tu Leica Summilux-M 35 mm f/1.4 ASPH.


Leica M Edition 60 zadní strana


Posledním čtvrtým nastavitelným parametrem je ostření. Jinak by tu nemělo být nic. Leica šla dokonce tak daleko, že z fotoaparátu nikdy nevypadne žádný JPEG, ale fotí tzv. digitální negativy DNG. Jinak řečeno, fotí jen a pouze do RAWu. Každý snímek tak musíte "vyvolat" v RAW editoru.


Leica M Edition 60 horní strana


Tělo je vyrobeno z nerezové oceli, tato edice má i speciální kožený povrch. Na návrhu této edice spolupracovala Leica s Audi Design. Kdo by čekal, že tato edice, která byla důkladně okleštěna, bude i znatelně levnější, bude zklamán. Prodej začne v říjnu za cenu zhruba 2,5krát vyšší než za výchozí model, měla by se pohybovat okolo 15.000 EUR.

Zdroj: en.leica-camera.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.