Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Leica M Monochrom (typ 246) s Full HD a live view

1.5.2015, Milan Šurkala, aktualita
Leica uvedla novou verzi černobílého fotoaparátu M Monochrom (typ 246). Má nový 24MPx CMOS snímač, velký 2GB buffer, nechybí ani režim live view s podporou funkce focus peaking a můžete i natáčet video.
Společnost Leica inovovala nabídku svých fotoaparátů a představila nový model M Monochrom (typ 246), který nahrazuje původní model podobného názvu. Má full frame CMOS snímač s rozměry 35,8×23,9 mm a nemá barevné filtry před pixely. Protože nic nebrání dopadat veškerému světlu na čip (není propouštěna jen jedna barva, ale celé barevné spektrum), ten je pak 3krát citlivější, tedy s výrazně nižším šumem. A protože není třeba bojovat ani s moaré efektem (není zde Bayerova interpolace), nenajdete tu ani low-pass filtr, což dále zvyšuje ostrost.


Leica M Monochrom typ 246 přední strana


Snímky by tedy měly mít minimální šum i nadprůměrnou ostrost. Rozlišení čipu je 24 megapixelů a data lze ukládat do formátu JPEG i RAW (DNG). Fotoaparát umožňuje i natáčet HD 720p a Full HD 1080p videosekvence se snímkovacími frekvencemi 24 nebo 25 fps. Mikrofon je pouze mono, lze ale použít externí stereo mikrofon (zasouvá se do sáněk na blesk, vzadu je vidět i datový port).


Leica M Monochrom typ 246 horní strana


Expoziční režimy jsou dva, a to priorita clony a plný manuál. Citlivosti mohou být od ISO 320 do ISO 25000. Expoziční časy lze nastavit od 1/4000 sekundy do 60 sekund, při natáčení videa pak do 1/30 sekundy. Korekce expozice pak může být od -3 EV do +3 EV. Synchronizační čas blesku činí 1/180 sekundy.


Leica M Monochrom typ 246 černá


Sekvenční snímání dosahuje maximální rychlosti 3 fps, buffer má kapacitu 2 GB a o zpracování obrazu se stará procesor Leica Maestro. S přídavným gripem pak fotoaparátu dodáte i GPS modul a možnost záznamu souřadnic. Fotoaparát podporuje objektivy s bajonetem M, ale díky adaptéru je možné využít i verze s bajonetem R.


Leica M Monochrom typ 246 LCD


Leica M Monochrom si rozumí s paměťovými kartami typu SD, SDHC i SDXC. Už tradičně zde najdete dálkoměrný hledáček s 0,68× zvětšením. 3,0" displej nabídne rozlišení 921.600 bodů (640×480 RGB pixelů), je kryt safírovým sklem. Podporována je funkce live view a dokonce i focus peaking. K napájení je využit Li-Ion akumulátor s napětím 7,4 V a kapacitou 1800 mAh. Tělo je z hořčíku, kryto syntetickou kůží a horní část je z mosazi. Rozměry jsou 138,6×80×42 mm, hmotnost činí 680 gramů s baterií. V balení dostanete i plnou verzi Adobe Photoshop Lightroom. Cena byla stanovena na 7200 EUR.

Zdroj: en.leica-camera.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.