Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Leica M10-P jde s dobou, přidává dotykový displej

22.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Leica podlehla módním trendům a vybavila svůj dálkoměr M10-P dotykovou obrazovkou. Zároveň chce udělat svůj fotoaparát ještě nenápadnější, a proto přišel o klasickou červenou tečku loga výrobce a má tišší závěrku.
Německá Leica představila nový dálkoměrný fotoaparát Leica M10-P. Novinka přináší několik vylepšení proti původní verzi. Dvě změny jsou mířeny pro větší nenápadnost fotoaparátu, takže ten přišel o slavné černé logo výrobce na přední části (nápis Leica je na horní části přístroje) a závěrka fotoaparátu je nyní ještě tišší než předtím. Má být takřka neslyšitelná a jde tak o nejtišší fotoaparát značky. Za další se zapracovalo na zadním displeji, ten je totiž nyní nezvykle pro Leicu dotykový. Má 3,0" úhlopříčku, rozlišení 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů) a je krytý sklem Gorilla Glass. Dotykem je umožněno zvětšovat náhled, a to jak roztažením prstů, tak i dvojitým poklepáním. Použitelný je pochopitelně i v režimu prohlížení snímků např. na navigaci mezi snímky. Leica M10-P má i vodováhu.
 
Leica M10-P
 
Ostatní vlastnosti fotoaparátu jsou standardní. Máme zde tedy full frame CMOS snímač s 24MPx rozlišením. Ten ukládá snímky pouze do RAW formátu (DNG soubory o velikosti zhruba 20 až 30 MB). Ty lze ukládat na SD, SDHC nebo SDXC kartu, přičemž je zde 2GB buffer. Leica M10-P nabízí prioritní režim clony, manuál a bulb režim. Rozsahy expozičních časů jsou od 1/4000 sekundy do 4 minut (od 8 sekund výše po 1EV krocích). Citlivosti jsou od ISO 200 do ISO 50000, v manuálním režimu pak je k mání i ISO 100. Synchronizační čas blesku činí 1/180 sekundy, nechybí podpora HSS. Sekvenční snímání nabídne maximálně 5 snímků za sekundu.
 
Leica M10-P
 
Hledáček nabídne zvětšení 0,73×. O uchovávání elektrické energie se stará Li-Ion akumulátor s napětím 7,4 V a kapacitou 1100 mAh. Nezapomnělo se dokonce ani na bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi (IEE 802.11b/g/n). Rozměry fotoaparátu činí 139×80×38,5 mm a váží 675 gramů i s baterií. K dispozici bude v černé a stříbrné variantě za cenu $7995.
 
Leica M10-P
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.