Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Leica M9, legenda pokračuje

10.9.2009, Milan Šurkala, aktualita
Fotoaparáty Leica byly vždy exkluzivním zbožím a v dnešní době to platí dvojnásob. Včera byla uvedena další verze dálkoměru, tentokrát označena jako M9. Přináší full frame snímač s rozlišením 18 MPx, typický retro design a podporu objektivů Leica M.
Leica včera představila svůj nejnovější digitální dálkoměr M9. Ten nahrazuje starší M8 a M8.2, které měly menší snímače s crop faktorem 1,3 (27×18 mm). Novinka už má full frame CCD snímač s rozměry 36×24 mm, tedy crop faktor činí rovných 1,0. Rozlišení vzrostlo z 10 na 18 megapixelů, ale díky většímu čipu zůstaly snímací buňky stejně velké. Leica dále hovoří o tom, že se jí podařilo minimalizovat šum, takže ISO 1250 na M9 vypadá stejně jako ISO 640 na M8. Je to dáno nejen novým PCB tohoto čipu s kratšími drahami obvodů, ale také dvojitým procesorem a kvalitnějšími odšumovacími algoritmy.



Čip nemá žádný moaré filtr, což znamená mnohem ostřejší fotografie, tak typické pro Leicu. Na druhou stranu je nutné tento nepříjemný efekt odstraňovat softwarově. Jedná se nyní o nejmenší full frame fotoaparát na trhu. Full frame snímač by teoreticky měl být více náchylný na vinětaci, protože objektivy jsou blíže čipu než u klasických zrcadlovek, což se projevuje v rozích obrazu více šikmými drahami světelných paprsků. Leica to jednoduše vyřešila tak, že snímací buňky jsou v rozích čipu mírně posunuté. Mikročočka před buňkou je umístěna standardně, ale samotná snímací část je kousek vychýlená, takže na ni stále dopadá veškeré světlo procházející mikročočkou.



Leica M9 podporuje všechny objektivy M systému, tedy od extrémně širokoúhlých ohnisek 16 mm po maximálních 135 mm. Teleobjektivy pro tento systém neexistují. Protože před snímačem je přímo infračervený skleněný filtr, není třeba, aby jím byly vybaveny objektivy. Leica vyslyšela připomínky uživatelů a nová M9 má tlačítko pro nastavení ISO citlivosti místo toho, aby se citlivost musela vždy nastavovat přes menu.



Fotoaparát podporuje rozsah citlivostí od ISO 160 po ISO 1250. Je možné snímat i v rozlišení ISO 80, ale to je "pullované". Tedy se snímá fotografie s citlivostí ISO 160, což vede k přeexpozici a softwarově se převede na ISO 80. Výsledkem je bohužel nižší dynamický rozsah. Expoziční časy lze nastavit na 1/4000 sekundy až 32 sekund, k dispozici je i bulb režim. Synchronizační čas blesku je 1/180 sekundy. Novinkou je expoziční bracketing pro 3,5 nebo 7 snímků s rozdílem expozice 1/2 EV až 2 EV.



Nové M objektivy mají 6bitový kód, který je fotoaparátem skenován. Díky tomu může M9 nastavit ještě kvalitnější korekci aberací přímo pro daný objektiv a upravit i sílu záblesku speciálně pro zvolené ohnisko. Informace o použitém objektivu je také zaznamenána do EXIFu. Dálkoměrný hledáček s 0,68× zvětšením umožňuje dobré ostření i s méně světelnými objektivy a není zde ani black-out, známý ze zrcadlovek. Závěrka je opět tišší než v předchozích modelech, je elektronicky řízená.



Leica M9 nabízí sekvenční snímání rychlostí 2 fps pro maximálně osm snímků. 2,5" LCD displej má rozlišení 230.000 bodů (320×240 pixelů) a slouží jen jako stavový displej nebo pro prohlížení vyfocených snímků. Fotografie se zaznamenávají na SD nebo SDHC karty. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor. M9 by měla být k dispozici v černé a stříbrné variantě už v těchto dnech za cenu 4850 britských liber. S fotoaparátem dostanete i Adobe Photoshop Lightroom, který zvládne pracovat se 14bitovými RAW snímky z M9.

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.