Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Leica od 1. dubna v USA zdraží své produkty

18.3.2021, Milan Šurkala, aktualita
Německá společnost Leica se rozhodla zvýšit cenu většině svých produktů v USA. Ceny vzrostou zhruba o 2 až 5 %, nicméně ani toto nepokryje kurzové rozdíly mezi USD a EUR, které vznikly za poslední dobu.
Fotoaparáty a objektivy značky Leica rozhodně nepatří k nejlevnějším. Naopak jde dnes o stylové luxusní zboží s velmi vysokými cenami. Přesto se budou v USA od 1. dubna tyto ceny zvyšovat. Většina produktů zdraží o 2 až 5 %, čímž Leica reaguje na rostoucí náklady a klesající příjmy z americké strany. Důvodem je především znatelná změna kurzu eura vůči dolaru. Např. v roce 2019 a první polovině roku 2020 dostávala Leica za každý dolar zhruba 0,9 EUR (0,87-0,92 EUR), ale od loňského léta se tato hodnota pohybuje pod 0,85 EUR a klesla i k 0,81 EUR. Za každý produkt prodaný v USA tak má až 5 až 10 % méně.
 
Leica logo
 
Dosud sice Leica vstřebávala tyto náklady sama, ale nyní se už rozhodla, že bude muset přistoupit ke zvýšení cen, aby alespoň částečně vykryla kurzové rozdíly. Objektiv Leica M-Noctilux 50mm f/1.2 zdražil už od 15. března, ostatní objektivy pak podraží 1. dubna. U drtivé většiny objektivů to bude 100-200 USD, u některých ale ke změně nedojde a u jiných může být změna ceny naopak vyšší.
 
V případě kompaktů půjde většinou o 100 USD, u ILC pak nejčastěji okolo 600 až 1000 USD (některé edice zaznamenají jen 100 USD). Nedávno představené novinky jako APO-Summicron-M 35 f/2.0 ASPH, Leica D-Lux 7 Street Kit, Q2 Daniel Craig x Greg Williams a APO Summicron-SL 28mm f/2.0 ASPH už mají cenu vyšší od uvedení a zdražení se jich netýká.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.