Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Leica slaví 150 let Ernst Leitz Wetzlar 150 kusy Leicy M Monochrom

25.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Před 150 lety Ernst Leitz převzal optický institut a změnil jeho jméno na Ernst Leitz Wetzlar. Na počest tohoto výročí nyní vzniká omezená 150kusová série fotoaparátu Leica M Monochrom s monochromatickým senzorem bez barevného filtru.
Německá společnost Leica uvádí na trh další limitovanou edici svého fotoaparátu. Přitom je to sotva týden, co oznámila speciální sérii Leicy CL Paul Smith. Další novinkou je tentokrát Leica M Monochrom "Leitz Wetzlar". Ta oslavuje 150 let starou událost, kdy se Ernst Leitz dostal do vedení optického institutu, jehož jméno změnil na Ernst Leitz Wetzlar. Tak se stalo v roce 1869 a nyní o 150 let později vzniká omezená 150kusová série výše zmíněného fotoaparátu.
 
Leica M Monochrom "Leitz Wetzlar"
 
Ten bude technicky identický s výchozím modelem Leica M Monochrom (typ 246), tedy bude mít 24MPx full frame snímač bez barevného filtru. Díky tomu pořizuje jen černobílé fotografie se zhruba 3krát vyšší základní citlivostí. To výrazně zlepšuje výkony senzoru za slabšího světla, znatelně zvyšuje rozlišení snímků (žádná Bayerova interpolace) a dává také šumu trochu jiné vzezření.
 
Leica M Monochrom "Leitz Wetzlar"
 
Fotoaparát má 3,0" LCD s rozlišením 921.600 bodů, podporuje natáčení Full HD videa, má 2GB buffer a safírové sklo. Stejně jako výchozímu modelu, i tomuto chybí červené kolečko. Jednou ze změn tak bude akorát nápis "Leitz Wetzlar" na horní části fotoaparátu. Cena této série činí $7595, což je opravdu zajímavé, neboť výchozí varianta je obvykle k sehnání za vyšších $7995. Je to současně méně než $14995 za Signature verzi Andyho Summerse, $15750 za nenápadnou Stealth Edition nebo dokonce $23950 za variantu Drifter Lennyho Kravitze.
 
Leica M Monochrom "Leitz Wetzlar"
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.