Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2

17.8.2019, Milan Šurkala, aktualita
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
L-Mount systém mají nyní na svědomí společnosti Panasonic, Sigma a Leica, přičemž právě ta poslední nyní rozšiřuje počet kompatibilních objektivů o jednu novinku v podobě modelu APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tento 50mm objektiv nabídne na full frame tělech (např Leica SL nebo Panasonic Lumix S1/S1R) diagonální úhel záběru 47,2°. Horizontálně je to pak 40° a vertikálně 27,3°. Optická konstrukce se skládá z 12 optických členů uspořádaných do 10 skupin, v tomto počtu jsou dva zaostřovací členy a tři asférické čočky (se 4 asférickými povrchy). Osm členů je vyrobeno z vysoce kvalitního skla s částečnou disperzí pro minimalizaci chromatické aberace v celém zaostřovacím rozsahu.
 
Leica APO-Summicron-SL 50mm f/2
 
Objektiv je vybaven zaostřovacím motorkem Dual Syncro Drive (dva zaostřovací členy v různých místech konstrukce) a je schopen přeostřit celým rozsahem za 250 ms. Minimální zaostřovací vzdálenost činí 35 cm, maximální zvětšení je pak 0,2×. Světelnost objektivu má velmi dobrou hodnotu F2, clonu pak lze nastavit maximálně na F22. Rozměry novinky činí 73 mm v průměru a 102 mm na délku, váží pak 740 gramů. Pokud jde o filtry, tak jsou podporovány ty s 67mm průměrem. Objektiv je odolný vůči vniku vody i prachu, což se týká i zaostřovacího prstence, který využívá magnetických senzorů k detekci směru otáčení. Cena novinky byla stanovena na $4495.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.