Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lensbaby uvádí LM-10 pro smartphony a Sweet 50

21.8.2014, Milan Šurkala, aktualita
Lensbaby přichází se dvěma novinkami. Tou první je magneticky přídavný objektiv LM-10 pro smartphony se sweet spotem, tou druhou pak objektiv Sweet 50 pro digitální zrcadlovky a CSC fotoaparáty.
Společnost Lensbaby přichází se dvěma novými objektivy. Tím prvním je LM-10, který se pomocí magnetického kroužku může přichytit na smartphony a majitelům tak přinést slavný sweet spot i do mobilní sféry. Na délku má zhruba 3,7 centimetru a váží zhruba 20 gramů. Magnetická je i přední strana, takže dovoluje použít magnetické předsádky např. od společnosti Photojojo.


Lensbaby LM-10


K objektivu si lze stáhnout mobilní aplikaci pro Android nebo iOS, která dovolí "polohovat" sweet spot, přidává i možnosti dalších filtrů, nahrávání videa a podobně. Podle všeho ale objektiv jen rozmaže okolí, software ve smartphonu digitálně lehce zazoomuje a vy si vyberete výřez, čemuž odpovídá i video na stránkách výrobce (polohováním sweet spotu měníte pouze jeho polohu na displeji, ale nikoli místo, které je ostré na fotce). Pokud tomu tak skutečně je a všechno tomu nasvědčuje, je cena $70 dost vysoká.


Lensbaby Sweet 50


Druhou novinkou je objektiv Sweet 50 použitelný s Lensbaby Composer Pro, Muse, Control Freak nebo Scout. Tento objektiv má ohniskovou vzdálenost 50 mm a světelnost F2,5. Díky cloně s 12 lamelami lze clonit až na F22. Skládá se ze dvou optických členů v jedné skupině. Minimální ostřící vzdálenost činí 38 centimetrů a podporuje filtry s průměrem 46 milimetrů. V tomto případě polohu sweet spotu tradičně ovlivňujete pomocí naklápění objektivu a ne softwarově. Cena byla stanovena na $120, v setu s Composer Pro je pak za $300. Podporovány jsou bajonety Canon EF, Nikon F, Sony A, Pentax K , Micro 4/3, Sony E (NEX) a Samsung NX.

Zdroj: www.lensbaby.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.