Lensbaby uvedlo pinhole "objektivy" Obscura, mají až F161

Lensbaby uvedlo pinhole "objektivy" Obscura, mají až F161
, , aktualita
Společnost Lensbaby je známa výrobou netradičních objektivů a její nové modely Obscura nejsou výjimkou. Jde o objektivy typu pinhole s miniaturním "otvorem", nicméně netradičně mají i nějaké to sklo.
K oblíbeným
reklama
V nabídce objektivů společnosti Lensbaby se objevily nové objektivy řady Obscura. Jejich název vychází ze známého konceptu camera obscura a v podstatě jde o miniaturní otvor místo optické soustavy. Světelný paprsek tak není třeba zaostřovat (hloubka ostrosti je obrovská), jenže poněvadž má opravdu miniaturní průměr, hodně světla je blokováno a je potřeba dlouhých časů a/nebo vysoké ISO.
 
Lensbaby Obscura 16
 
Zatímco u běžných pinhole objektivů jde o miniaturní dírku, zde jde o trochu jiný princip. Objektiv má totiž skleněnou destičku, kde jsou tyto "dírky" vytvořeny specifickým pochromováním (v podstatě absencí chromování v určitých místech), nejde tedy o otvor v pravém slova smyslu. Navíc je umožněno přepínat mezi různým rozmístěním, a tedy i různými efekty. Vrstva chromu má pouhých 0,00014 mm a skleněná destička je pak tlustá 1,5 mm.
 
Lensbaby Obscura 16
 
Začněme ale samotnými objektivy. K dispozici bude několik variant, jde o 50mm verzi Obscura Optic pro Optic Swap, 50mm verze Obscura 50 pro DSLR a varianta pancake 16mm pro CSC s názvem Obscura 16. Všechny mají k dispozici tři režimy. Tím základním je Pinhole s jedinou dírkou. Dále je tu Pinhole Sieve, kde je střední větší "otvor" doplněn v okolí dalšími menšími otvory (se zmenšující se velikostí od centra s celkem 523 otvory).
 
Lensbaby Obscura 50
 
A nakonec je tu Zone Plate. Tady je středový otvor doplněn o další kroužky (celkem 47 zón), kde je plocha těchto kroužků vždy shodná s plochou centrálního kroužku. Něco takového by nebylo možné, kdyby šlo o skutečné otvory, ale je to jednoduché, když jde o chromovou vrstvu na skle. Jak to asi vypadá, vidíte i na ikonkách na objektivu.
 
Lensbaby Obscura 50
 
50mm verze mají světelnost F161, F64, resp. F32 podle režimu. Úhel záběru pak činí 46,8° na full frame, 31,6° na APS-C a 24,4° na MFT. V případě 16mm varianty jsou světelnosti F90, F45, resp. F22. 50mm varianta Obscura Optic měří 49,15×44,42 mm a váží 75 gramů, Obscura 16 má pak 73,1 mm v průměru, na délku 22,85 až 25,6 mm dle bajonetu. Ceny byly stanoveny na 179,95 USD za Obscura Optic, 249,95 USD za Obscura 16 a 279,95 USD za Obscura 50.
 
Lensbaby Obscura Optic
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony oficiálně varuje, že lasery mohou poškodit CMOS snímače fotoaparátů Sony oficiálně varuje, že lasery mohou poškodit CMOS snímače fotoaparátů
Už několikrát se objevily informace o tom, že laserové světlo může poškozovat snímače digitálních fotoaparátů. Nyní se k tomu vyjádřila samotná firma Sony, která tyto informace oficiálně potvrdila.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Souboj medvědů se odehrál kameramanům přímo před nosem Souboj medvědů se odehrál kameramanům přímo před nosem
Fotografové a kameramani snažící se zaznamenat život ve volné přírodě to nemají příliš jednoduché. Jejich práce se často skládá z čekání na to, až se něco stane a objeví se zvíře. Kameramanům ve Finsku se takto povedlo zachytit souboj medvědů.
2.8.2021, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Sony konečně představilo vlogerský CSC fotoaparát ZV-E10 Sony konečně představilo vlogerský CSC fotoaparát ZV-E10
Po třítýdenním odkladu kvůli nevhodně zvolenému termínu se konečně představuje APS-C CSC fotoaparát Sony ZV-E10. Jak už napovídá název, jde o speciální verzi určenou pro vloggery a youtubery.
1.8.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Zvířecí kamufláž: sova na fotografii dokonale splývá s kůrou stromu Zvířecí kamufláž: sova na fotografii dokonale splývá s kůrou stromu
Zvířata se dokážou v přírodě dokonale maskovat. Pokud fotograf zachytí živočicha v jeho přirozeném prostředí, stává se, že na výsledném snímku s pozadím naprosto splyne. To se stalo i kanadskému fotografovi, když fotil sovu.
1.8.2021, aktualita, Kateřina Hoferková
Fotograf fotí na iPhone propracované miniatury Fotograf fotí na iPhone propracované miniatury
Zajímavé a kvalitní fotografie je možné pořídit i jen s pomocí chytrého telefonu. To si myslí i fotograf, který se zaměřuje na vytváření miniatur, z nichž pak vznikají netradiční snímky pořízené iPhonem.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře