Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru

21.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Další kampaň na Kickstarteru se věnuje uvedení nového objektivu. Za následujícím z nich stojí společnost Lomography a představuje nový Lomogon 2.5/32 pro digitální i analogové DSLR. Zajímavý je zejména clonovým diskem.
Máme zde další kampaň na Kickstarteru, která se snaží vybrat peníze na nový objektiv. Tentokrát byl tento způsob financování použit společností Lomography, která chce získat prostředky na objektiv Lomogon 2.5/32. Ten je určen pro digitální i analogové zrcadlovky Canon (EF) a Nikon (F) včetně full frame modelů. Přes adaptéry je možné využít ho i s nejrůznějšími CSC přístroji. Už dle svého názvu nabízí 32mm ohniskovou vzdálenost, což znamená širokoúhlejší 68° záběr. Skládá se z 6 optických členů uspořádaných do 6 skupin a chlubit se může také solidní světelností F2,5.
 
Lomography Lomogon 2.5/32
 
Ke clonění tu ale není použita irisová clona, nýbrž jakýci slonový disk s kulatými otvory. Díky tomu je clonový otvor perfektně kulatý a možnost přiclonění je velmi rychlá (jsou zde 1EV kroky, první po F2,5 je pak až F4). Naproti tomu musíte počítat s tím, že jemnějších kroků se tu nedočkáte.
 
Lomography Lomogon 2.5/32
 
Asi nikoho nepřekvapí, že tu nejsou žádné elektronické kontakty, takže se nedočkáte ani žádných informací v EXIFu a ani autofokusu. Zaostřovat se musí ručně (je tu helikoid), přičemž minimální zaostřovací vzdálenost činí 40 cm. Objektiv využívá filtry s 62mm průměrem. Na jeho vývoji spolupracovala společnost Lomography s ruským Zenitem. Finální verze objektivu bude stát nemalých $499, nicméně během kampaně si ho můžete předobjednat za $299. Dodávky by měly začít od listopadu 2019.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.