Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lomography chystá Neptune, systém výměnných objektivů

5.5.2017, Milan Šurkala, aktualita
Od společnosti Lomography jsme se dočkali dalšího projektu na Kickstarteru. Jmenuje se Neptune a jde o systém rychle výměnných objektivů pro nejrůznější fotoaparáty. Zatím budou k dispozici tři objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností.
Lomography spustila další kampaň na Kickstarteru. Jde o Neptune Convertible Art Lens System, což je systém výměnných objektivů, přičemž jejich výměna má být velmi rychlá a pohodlná. Systém se skládá ze tří prvků. Prvně to bude adaptér (základna) pro fotoaparát a daný bajonet včetně integrované clony, dále bude možné využít tvarovanou clonu pro zajímavé efekty v bokehu (k dispozici je šest různých verzí) a pak samotný objektiv.


Lomography Neptune


Ze začátku budou k dispozici tři pevné objektivy, širokoúhlá Thalassa 3,5/35, pak klasická Despina 2,8/50 a kratší teleobjektiv Proteus 4,0/80. Předpokládá se, že bude možné instalovat objektivy s ohniskovými vzdálenostmi od 15 mm až do 400 mm. Minimální ostřící vzdálenosti činí v daném pořadí 25 cm, 40 cm a 80 cm. Maximální hodnota clony je F22, u 35mm a 80mm objektivů lze rozsah clony ještě navýšit. Všechny objektivy mají 52mm závit pro filtry.


Clony pro Lomography Neptune


Adaptér (základna) se skládá ze tří optických členů ve třech skupinách a s její pomocí se také manuálně ostří. Pokud jde o objektivy, všechny z nich mají čtyři optické členy ve čtyřech skupinách. Podporovány budou zrcadlovky s bajonetem Canon EF, Nikon F a Pentax K. Přes adaptéry bude možné využít i Fujifilm X, Sony E/FE, Micro Four Thirds a Leica M. První kusy se začnou dodávat po okolo února 2018. Cena byla v prvním kole stanovena na $599, po vyprodání prvních sérií se ale bude cena postupně zvyšovat.

Zdroj: kickstarter.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.