Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lomography chystá Petzval 80.5mm f/1.9 MkII s nastavitelným swirl bokehem

18.2.2020, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Lomography chystá další objektiv pro zrcadlovky, který se snaží zadotovat z kampaně na Kickstarteru. Tentokrát jde o model Petzval 80.5 f/.19 MkII, který slibuje nastavitelný swirl bokeh.
Lomography má na Kickstarteru další svůj objektiv, Petzval 80.5 f/.19 MkII. Novinka vylepšuje některé vlastnosti předchůdce a je vhodnější např. i pro video. K zaostřování je použit helicoidový mechanismum, clonový kroužek pak nemá žádné aretované polohy a dovoluje při natáčení plynulou změnu clony bez klikání. Díky optickému návrhu Petzval nabídne zajímavý swirl bokeh (zatočený), přičemž ho lze uživatelsky nastavovat. Tato funkce je k dispozici jen ve verzi s Advanced Bokeh Control Edition, která má právě ještě jeden prstenec navíc (Bokeh Control). Máme zde také dvě clony, kde se o tu druhou stará Waterhouse Aperture System. Ten umožňuje vložení destiček s různě tvarovanými otvory, které pak mění tvar bokehu.
 
Lomography Petzval 80.5 f/.19 MkII
 
Objektiv má při 80,5mm ohniskové vzdálenosti úhel záběru 30°. Optická konstrukce se skládá z pouhých 4 členů ve 3 skupinách. Světelnost dosahuje hodnoty F1,9, maximálně lze pak přiclonit na F16. Nejkratší zaostřovací vzdálenost činí 80 cm. Vyrábět se bude pro zrcadlovky Canon a Nikon, přičemž obě verze mají 78 mm v průměru a 67mm závit pro filtry. Na délku se pak lehce liší, verze pro Canon má 109 mm, varianta pro Nikon pak 105 mm. Hmotnost základní hliníkové verze činí 440 gramů.
 
Základní černá hliníková verze přijde na $314 (po 30% slevě pro první zájemce), černá mosazná varianta pak na $349. Mosazná saténová pak stojí $384 stejně jako černá hliníková s funkcí Bokeh Control.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.