Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lomography uvádí objektiv Russar+

12.4.2014, Milan Šurkala, aktualita
Legendární ruský objektiv Russar zažil znovuzrození. Postarala se o to společnost Lomography, která uvádí nový Russar+. Ten vychází z optického designu svého předchůdce, byl však vylepšen o antireflexní vrstvy a další detaily.
Společnost Lomography uvádí na trh nový objektiv Russar+, který vychází z optického designu starého ruského objektivu Russar MR-2 z roku 1958. Novinka je kompatibilní s fotoaparáty s L39/M mount, pomocí redukcí bude využitelný i na drtivé většině CSC fotoaparátů. Konstruktérem původního objektivu byl Mikhail Mikhailovich Rusinov, po němž se také objektiv jmenuje. Byl hlavním optickým designérem ve společnosti Zenit a optický návrh byl patentován již roku 1946. Objektiv je legendární zejména kvůli svému minimálnímu zkreslení a ostatní optické vady se mu rovněž vyhýbají, přitom má velmi širokoúhlou ohniskovou vzdálenost 20 milimetrů.


Lomography Russar+


Světelnost objektivu má hodnotu F5,6, maximální hodnota clony je F22. Úhel záběru na full frame snímačích dosahuje 94°. Nejmenší ostřící vzdálenost činí 50 cm, objektiv může spolupracovat s filtry o průměru 49 mm. Zkreslení dosahuje velmi nízké hodnoty 0,09 %. Zatímco původní verze byla z hliníku, nová je z mosazi. Samozřejmostí jsou antireflexní vrstvy, které zvyšují použitelnost objektivu s novými digitálními fotoaparáty. Prodej začne v červenci 2014, v předobjednávce je k dispozici se sériovými čísly 3 až 10 za 899 EUR, s čísly 11 až 20 za 719 EUR (obojí sběratelské edice) a další běžné kusy budou prodávány za 599 EUR.


Lomography Russar+ zepředu

Lomography Russar+ na CSC Sony


Zdroj: www.lomography.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.