Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Louie Schwartzberg vysvětluje, jak natáčí time-lapse rostoucích hub

7.9.2021, Milan Šurkala, aktualita
Louie Schwartzberg se už čtyři desítky let věnuje time-lapse fotografii. Pro magazín Wired natočil krátký dokument, kde vysvětluje, jak vznikají jeho videa ukazující růst hub, a proč je natáčí v interiérech a nikoli venku.
Pokud sledujete Netflix a zajímá vás příroda, patrně vám neuniklo jméno Louie Schwartzberg. Tento režisér a kameraman doslova propadl natáčení time-lapse, fascinuje ho příroda a jde to i vidět na jeho "dokumentech". Jedním z nich film Fantastic Fungi, kde ukazuje růst hub, dalším je např. seriál Moving Art, kde většinou v cca 25minutových dílech zobrazuje jednu přírodní zajímavost (zemi, oblast nebo typ přírodního úkazu). V obou hraje značnou roli time-lapse. Pro magazín Wired Schwartzberg natočil krátký skoro 9minutový dokument, kde vysvětluje, jak se vlastně tato videa natáčí.
 
 
Používá techniku Canonu a makro objektivy 100mm, 180mm a 35mm včetně nejrůznějších pomůcek pro posun fotoaparátu a vlastního systému pro spouštění fototechniky v daných intervalech. Zmiňuje, že taková videa se jen těžko natáčí venku, kde hraje roli vítr, změna osvětlení i hmyz a jiná zvířata, která mohou obraz dost zkazit. Natáčí se tak v jeho garáži před falešným pozadím.
 
Musel simulovat denní světlo, takže využívá speciální světla pro růst rostlin (jak sám říká, patrně hodně oblíbená u pěstitelů marihuany), aby houby a jiné rostliny měly adekvátní délku světla. 24hodinové svícení by většina z nich nezvládla a je třeba simulovat den a noc. Fotografická světla se spouští jen na focení. Obvykle pořizuje snímek každých 15 minut, tedy vyfotí 4 snímky za hodinu a 96 fotografií za den, tedy za jeden den nasbírá záznam na 4 sekundy videa při 24 fps. Pokud vás tato videa zaujala, můžete se podívat na Schwartzbergův film a seriály podívat např. na Netflixu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.