Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

LSST: Výroba teleskopu a fotoaparátu s 3,2 gigapixely je opět blíž realitě

16.1.2015, Milan Šurkala, aktualita
Už za sedm let by obloha mohla být fotografována novým teleskopem a fotoaparátem, jehož rozlišení bude 3,2 gigapixelu. Našly se už peníze na jeho financování. Ročně by vygeneroval více než 6 milionů GB dat.
Pokud je vám rozlišení dnešních fotoaparátů málo, pak nový teleskop LSST (Large Synoptic Survey Telescope) předčí všechny vaše představy. Ten bude mít totiž rozlišení 3,2 gigapixelů. A ano, nejde o běžný fotoaparát, ale o vesmírný teleskop. Projekt úspěšně prošel "kritickým rozhodnutím 2", které vyžadovalo zajištění financí, což se podařilo. Teď už jen čeká na "kritické rozhodnutí 3" v příštím létě. Pokud vyjde, začne výroba tohoto největšího digitálního fotoaparátu. Půjde-li vše podle plánu, začne fotit vesmír v roce 2022.


Modul fotoaparátu LSST

zdroj: LSST


Fotoaparát bude mít velikost menšího auta a předpokládá se hmotnost kolem 3 tun, samotný teleskop bude ve formě zrcadlového objektivu s průměrem primárního zrcadla 8,4 metru. Rozlišení 3,2 GPx bude dosaženo složením 189 CCD senzorů s rozlišením 4K×4K a 10mikrometrovými pixely. Celý snímač tak má rozměry 63×63 cm. Umístěn bude na hoře Cherro Pachon v Chile. Úhel záběru bude 9,6 čtverečního stupně. Nové exponování oblohy se zahájí každé tři dny, využije se zhruba 15sekundových expozic a během snímání oblohy se během této doby vyfotí na tisíc expozic a 10000 čtverečních stupňů. Za noc se nafotí asi 15 TB dat, ročně to celkově může být až 6000 TB.


LSST budova v Chile

zdroj: LSST


Zdroj: www.lsst.org, www.petapixel.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.