www.digimanie.cz
>
>

LSST: Výroba teleskopu a fotoaparátu s 3,2 gigapixely je opět blíž realitě

LSST: Výroba teleskopu a fotoaparátu s 3,2 gigapixely je opět blíž realitě
, , aktualita
Už za sedm let by obloha mohla být fotografována novým teleskopem a fotoaparátem, jehož rozlišení bude 3,2 gigapixelu. Našly se už peníze na jeho financování. Ročně by vygeneroval více než 6 milionů GB dat.
K oblíbeným
reklama
Pokud je vám rozlišení dnešních fotoaparátů málo, pak nový teleskop LSST (Large Synoptic Survey Telescope) předčí všechny vaše představy. Ten bude mít totiž rozlišení 3,2 gigapixelů. A ano, nejde o běžný fotoaparát, ale o vesmírný teleskop. Projekt úspěšně prošel "kritickým rozhodnutím 2", které vyžadovalo zajištění financí, což se podařilo. Teď už jen čeká na "kritické rozhodnutí 3" v příštím létě. Pokud vyjde, začne výroba tohoto největšího digitálního fotoaparátu. Půjde-li vše podle plánu, začne fotit vesmír v roce 2022.


Modul fotoaparátu LSST

zdroj: LSST


Fotoaparát bude mít velikost menšího auta a předpokládá se hmotnost kolem 3 tun, samotný teleskop bude ve formě zrcadlového objektivu s průměrem primárního zrcadla 8,4 metru. Rozlišení 3,2 GPx bude dosaženo složením 189 CCD senzorů s rozlišením 4K×4K a 10mikrometrovými pixely. Celý snímač tak má rozměry 63×63 cm. Umístěn bude na hoře Cherro Pachon v Chile. Úhel záběru bude 9,6 čtverečního stupně. Nové exponování oblohy se zahájí každé tři dny, využije se zhruba 15sekundových expozic a během snímání oblohy se během této doby vyfotí na tisíc expozic a 10000 čtverečních stupňů. Za noc se nafotí asi 15 TB dat, ročně to celkově může být až 6000 TB.


LSST budova v Chile

zdroj: LSST


Zdroj: www.lsst.org, www.petapixel.com
reklama
Nejnovější články
Mitakon Speedmaster 85mm F1.2 nyní i pro Canon RF a Nikon Z Mitakon Speedmaster 85mm F1.2 nyní i pro Canon RF a Nikon Z
Společnost Zhong Yi Optics rozšiřuje nabídku bajonetů pro svůj objektiv Mitakon Speedmaster 85mm F1.2 Ty budou nově dostupné i pro full frame CSC fotoaparáty s novými bajonety Canon RF a Nikon Z.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon představil instantní tiskárny IVY CLIQ+2 s fotoaparátem Canon představil instantní tiskárny IVY CLIQ+2 s fotoaparátem
Společnost Canon pro některé trhy představila nové instantní fotografické tiskárny IVY CLIQ2 a IVY CLIQ+2. Ty jsou zajímavé tím, že samy o sobě obsahují integrovaný fotoaparát, pokročilejší model má i přisvětlovací LED.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony opouští brazilský trh nejen s fotoaparáty Sony opouští brazilský trh nejen s fotoaparáty
Brazilský trh opustil už před dvěma lety Nikon. Nyní se přidává i společnost Sony, která zde už oficiálně nechce prodávat své fotoaparáty. A zdaleka nepůjde jen o fotoaparáty, ale i další elektroniku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Venus Optics přichází s objektivem Laowa 14mm f/4 FF RL Zero-D Venus Optics přichází s objektivem Laowa 14mm f/4 FF RL Zero-D
Novinkou z dílen společnosti Venus Optics je nový velmi širokoúhlý objektiv Laowa 14mm f/4 FF RL Zero-D. Ten je určený pro full frame fotoaparáty, na kterých nabídne velmi široký úhel záběru až 114°.
19.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf zachytil Měsíc, který díky mraku připomíná Saturn Fotograf zachytil Měsíc, který díky mraku připomíná Saturn
Netradiční fotografie často vzniknou jako dílo náhody a zachycují kouzlo daného okamžiku. Fotograf z Guatemaly vyfotil při výstupu na sopku Měsíc, který v tu chvíli připomínal Saturn s prstencem.
18.9.2020, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář