Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Magnum Photos zveřejní etický kodex po skandálu Davida Alana Harveyho

, , aktualita
Magnum Photos zveřejní etický kodex po skandálu Davida Alana Harveyho
Slavná fotografická agentura Magnum Photos řeší sexuální skandály svého fotografa Davida Alana Harveyho. Ten byl z Magnumu na rok vyhozen a probíhá vyšetřování. Zveřejněn bude i etický kodex agentury.
Magnum Photos zveřejní etický kodex po skandálu Davida Alana Harveyho
Magnum Photos je jednou z nejslavnějších fotografických agentur na světě, ne-li nejslavnější. Prošli jí takoví velikáni jako Robert Capa nebo Henri Cartier-Bresson. Jedním z fotografů je i David Alan Harvey, který v poslední době přinesl agentuře nemalé potíže. Je veřejným tajemstvím, že Harvey nemá daleko k sexuálnímu obtěžování, na které si u Magnumu stěžovaly ženy minimálně od roku 2009. Agentura ale tato nařčení zametala pod koberec a ani v rámci iniciativy #MeToo se s Harveym nic až tak výrazného nedělo. Agentura se k problematice postavila tak, že má nově ženy v roli prezidentky a CEO, přibrala také několik fotografek.
 
David Alan Harvey
David Alan Harvey, autor: Cmichel67, CC BY-SA 4.0, přes Wikimedia Commons
 
Nad Harveym se začalo smrákat až v poslední době, především od léta 2020. Tehdy vyšlo najevo, že jeho fotografie z Bangkoku z roku 1989, které se prodávaly na stránkách agentury a věnovaly se zdejší prostituci, ve skutečnosti neukazují mladé ženy, ale nezletilé dívky. I tehdy se Magnum k celé záležitosti postavil celkem zdrženlivě, ale nakonec po negativní odezvě sérii fotografií stáhl.
 
O dva měsíce později začaly sílit tlaky na vyšetřování Harveyho nepřístojného chování k ženám a agentura ho na rok vyloučila ze svých řad. Vyšetřování pokračuje a rozšiřuje se, na starosti ho bude mít Susie Al-Qassab z britské právnické firmy Hodge Jones & Allen (HJA), současně chce agentura také zveřejnit svůj etický kodex, kterým by se měli řídit všichni jeho fotografové a fotografky.