Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Magnum Photos zveřejní etický kodex po skandálu Davida Alana Harveyho

6.1.2021, Milan Šurkala, aktualita
Slavná fotografická agentura Magnum Photos řeší sexuální skandály svého fotografa Davida Alana Harveyho. Ten byl z Magnumu na rok vyhozen a probíhá vyšetřování. Zveřejněn bude i etický kodex agentury.
Magnum Photos je jednou z nejslavnějších fotografických agentur na světě, ne-li nejslavnější. Prošli jí takoví velikáni jako Robert Capa nebo Henri Cartier-Bresson. Jedním z fotografů je i David Alan Harvey, který v poslední době přinesl agentuře nemalé potíže. Je veřejným tajemstvím, že Harvey nemá daleko k sexuálnímu obtěžování, na které si u Magnumu stěžovaly ženy minimálně od roku 2009. Agentura ale tato nařčení zametala pod koberec a ani v rámci iniciativy #MeToo se s Harveym nic až tak výrazného nedělo. Agentura se k problematice postavila tak, že má nově ženy v roli prezidentky a CEO, přibrala také několik fotografek.
 
David Alan Harvey
David Alan Harvey, autor: Cmichel67, CC BY-SA 4.0, přes Wikimedia Commons
 
Nad Harveym se začalo smrákat až v poslední době, především od léta 2020. Tehdy vyšlo najevo, že jeho fotografie z Bangkoku z roku 1989, které se prodávaly na stránkách agentury a věnovaly se zdejší prostituci, ve skutečnosti neukazují mladé ženy, ale nezletilé dívky. I tehdy se Magnum k celé záležitosti postavil celkem zdrženlivě, ale nakonec po negativní odezvě sérii fotografií stáhl.
 
O dva měsíce později začaly sílit tlaky na vyšetřování Harveyho nepřístojného chování k ženám a agentura ho na rok vyloučila ze svých řad. Vyšetřování pokračuje a rozšiřuje se, na starosti ho bude mít Susie Al-Qassab z britské právnické firmy Hodge Jones & Allen (HJA), současně chce agentura také zveřejnit svůj etický kodex, kterým by se měli řídit všichni jeho fotografové a fotografky.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.