Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Metabones přichází s vylepšeným adaptérem Speed Booster Ultra

2.9.2014, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Metabones uvádí na trh vylepšenou verzi svého adaptéru Speed Booster Ultra. Ten je určen pro nejrůznější CSC fotoaparáty a umožňuje použít full frame objektivy téměř bez crop faktoru, čímž také vylepšuje jejich světelnost.
Velmi zajímavý adaptér Metabones Spped Booster se dočkal inovované verze Speed Booster Ultra. Tento adaptér slouží k nasazení full frame objektivů na CSC fotoaparáty Sony NEX nebo Fujifilm X. K tomu se ale navíc jedná o širokoúhlý konvertor. Snižuje ohniskovou vzdálenost na 0,71×, čímž snižuje crop faktor z 1,5 na zhruba 1,07. Ve výsledku se tak objektiv na APS-C těle tváří téměř jako by byl na full frame (z 50mm F1,2 objektivu udělá 35,5mm F0,9 objektiv, tedy po přepočtu 53mm).


Metabones Speed Booster Ultra


To se týká nejen úhlu záběru, ale také hloubky ostrosti a perličkou navíc je i znatelné zlepšení světelnosti o 1 EV (jedná se totiž o opak telekonvertoru, který jak víme, světelnost zhoršuje). Redukce se skládá z 5 optických členů ve 4 skupinách, jeden člen je z tantalového skla. Novinka slibuje ostřejší rohy, menší zkreslení i vinětaci. Na zmíněné fotoaparáty s bajonetem Sony E nebo Fujifilm X půjdou dle zakoupené verze adaptéru namontovat objektivy Canon EF (EF-S není podporováno), Nikon F/G, Canon FD, Minolta MD, Olympus OM, Alpa, Rollei QBM, Contarex, Contax Yashica, Leica R a Sony A.

Verze pro Canon EF bude stát $649, Alpa a Contarex budou za $499, Nikon a Sony A za $479, zbytek pak za $449. Verze pro Canon měří 27×76×72 mm a váží 193 gramů.

Zdroj: www.metabones.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.