Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Metabones Speed Booster 0.71x EF na RF pro 4K video: z FF na FF

29.3.2020, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Metabones představila zajímavý Speed Booster, který převádí jeden full frame systém na druhý, přitom však rozšiřuje ohniskovou vzdálenost na 0,71násobek. Je totiž určen pro 4K video na fotoaparátech EOS R a RF.
Docela jednoúčelovou novinkou je Speed Booster EF-RF Ultra 0.71x (MB_SPEF-EFR-BT1). Ten na první pohled nedává moc smysl, protože jako speed booster (opak telekonvertoru) rozšiřuje ohniskovou vzdálenost, což dává smysl při adaptaci velkoformátových objektivů na menší formáty tak, aby byly zachovány jejich vlastnosti z většího systému (včetně menší hloubky ostrosti). V tomto případě je ale adaptován full frame systém EF na jiný full frame RF (EOS R) s tím, že se ohnisková vzdálenost zkrátí na 0,71násobek. Má to však svůj důvod, kterým je velmi výrazný crop faktor fotoaparátů EOS R a EOS RP u 4K videa.
 
Metabones Speed Booster EF-RF Ultra 0.71x
 
Ten totiž v tomto režimu činí 1,75×, resp. 1,63× (jde o nativní výřez 4K obrazu z čipu o mnohem vyšším rozlišení), takže taková videa mají úplně jiný úhel záběru než Full HD video vyčítané z celého senzoru nebo fotografie. Aby byl tento problém minimalizován, nový Speed Booster rozšíří ohniskovou vzdálenost 0,71násobně, čímž tento problematický crop faktor sníží na podstatně lépe stravitelných 1,24×, resp. 1,15×. Současně s tím se zlepší světelnost objektivu (resp. soustavy objektiv+adaptér) zhruba o 1 EV.
 
Metabones Speed Booster EF-RF Ultra 0.71x
 
Adaptér se skládá z 5 optických členů ve 4 skupinách, je zde i tantalové sklo od Caldwell Photographic. Podporován je autofokus včetně Dual Pixel AF, nicméně právě toto zaostřování není podporováno ve 4K režimu. Zachována je i funkce optické stabilizace a objektiv dokáže přenášet i údaje do EXIFu včetně modifikované hodnoty clony. Pro objektiv F1,4 tak nahlásí F1,0. Výjimkou jsou pouze světelnější objektivy než F1,4, takže při F1,2 objektivu, kdy dosahuje F0,9, nahlásí F1,2.
 
K dispozici je i odnímatelný závit pro stativ s podporou systémů Arca Swiss, Markins a Photo Clam. Adaptér se nedoporučuje používat s EF-S objektivy (budou vinětovat, neboť nejsou stavěny pro full frame), mnohé nebudou vůbec pasovat a riziko poškození může nastat i při použití některých M42 adaptérů pro EF systém. Cena této novinky byla stanovena na $479.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.