Metabones Speed Booster 0.71x EF na RF pro 4K video: z FF na FF

Metabones Speed Booster 0.71x EF na RF pro 4K video: z FF na FF
, , aktualita
Společnost Metabones představila zajímavý Speed Booster, který převádí jeden full frame systém na druhý, přitom však rozšiřuje ohniskovou vzdálenost na 0,71násobek. Je totiž určen pro 4K video na fotoaparátech EOS R a RF.
K oblíbeným
reklama
Docela jednoúčelovou novinkou je Speed Booster EF-RF Ultra 0.71x (MB_SPEF-EFR-BT1). Ten na první pohled nedává moc smysl, protože jako speed booster (opak telekonvertoru) rozšiřuje ohniskovou vzdálenost, což dává smysl při adaptaci velkoformátových objektivů na menší formáty tak, aby byly zachovány jejich vlastnosti z většího systému (včetně menší hloubky ostrosti). V tomto případě je ale adaptován full frame systém EF na jiný full frame RF (EOS R) s tím, že se ohnisková vzdálenost zkrátí na 0,71násobek. Má to však svůj důvod, kterým je velmi výrazný crop faktor fotoaparátů EOS R a EOS RP u 4K videa.
 
Metabones Speed Booster EF-RF Ultra 0.71x
 
Ten totiž v tomto režimu činí 1,75×, resp. 1,63× (jde o nativní výřez 4K obrazu z čipu o mnohem vyšším rozlišení), takže taková videa mají úplně jiný úhel záběru než Full HD video vyčítané z celého senzoru nebo fotografie. Aby byl tento problém minimalizován, nový Speed Booster rozšíří ohniskovou vzdálenost 0,71násobně, čímž tento problematický crop faktor sníží na podstatně lépe stravitelných 1,24×, resp. 1,15×. Současně s tím se zlepší světelnost objektivu (resp. soustavy objektiv+adaptér) zhruba o 1 EV.
 
Metabones Speed Booster EF-RF Ultra 0.71x
 
Adaptér se skládá z 5 optických členů ve 4 skupinách, je zde i tantalové sklo od Caldwell Photographic. Podporován je autofokus včetně Dual Pixel AF, nicméně právě toto zaostřování není podporováno ve 4K režimu. Zachována je i funkce optické stabilizace a objektiv dokáže přenášet i údaje do EXIFu včetně modifikované hodnoty clony. Pro objektiv F1,4 tak nahlásí F1,0. Výjimkou jsou pouze světelnější objektivy než F1,4, takže při F1,2 objektivu, kdy dosahuje F0,9, nahlásí F1,2.
 
K dispozici je i odnímatelný závit pro stativ s podporou systémů Arca Swiss, Markins a Photo Clam. Adaptér se nedoporučuje používat s EF-S objektivy (budou vinětovat, neboť nejsou stavěny pro full frame), mnohé nebudou vůbec pasovat a riziko poškození může nastat i při použití některých M42 adaptérů pro EF systém. Cena této novinky byla stanovena na $479.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2 Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2
Společnost Cosina přichází na trh s novým objektivem Voigtländer Ultron 28mm f/2. Ten bude k dispozici ve dvou variantách, obě se však budou vyznačovat retro designem. Patří totiž do řady objektivů Vintage Line.
17.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech
Objevují se informace o tom, že chce společnost Samsung přehodnotit své snahy na poli mobilních snímačů a jejich vysokého rozlišení. Spekuluje se tak, že se možná připravovaný 600MPx senzor ani neobjeví.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR
Pro systém Fujifilm X byl představen další objektiv. Tentokrát je to širokoúhlý model s překvapivě dobrou světelností F1,4. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 18 mm, po přepočtu je to pak 27 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
15.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik